Az orosz elnök azért avatkozott be igen aktívan a szíriai polgárháborúba 2015-ben, hogy bizonyítsa a világnak: Moszkva még mindig világhatalom! Ráadásul Tartusz kikötője az orosz flotta egyetlen megmaradt támaszpontja a Földközi tengeren. Asszad rendszerének bukásával kiderült: Oroszország nem képes megvédeni a tőle függő rendszereket.
Donald Trump, aki rámutatott: Ukrajna miatt Putyinnak nem maradt elég katonája Asszad védelmére Szíriában. Moszkvában más mesével szolgálnak:
“Putyin Trump kérésére áldozta be Asszad szír elnököt.”
Kétségtelen, hogy Trump támogatja Benjamin Netanjahu háborús politikáját, és Asszad bukása nagyon is a kezére játszik, de aligha valószínű, hogy Putyin nem védte volna meg Asszad rendszerét, ha képes lett volna erre.
Az orosz hírszerzés ismét csúfos kudarcot vallott: miközben akcióztak Moldovában és Romániában, ahol a választásokat manipulálták, nem vették észre, hogy Asszad rendszere képtelen tartani magát az iszlamista lázadókkal szemben. Már az ukrajnai háború kezdetén kiderült, hogy az orosz hírszerzés szánalmasan leszerepelt, most újra bebizonyosodott, hogy képtelen reálisan megítélni a Putyin számára nagyon is fontos helyzeteket.
Az ukrajnai kudarc ellenére a helyén maradt Moszkvában mind az FSZB mind az SZVR főnöke, és aligha valószínű, hogy Putyin a szíriai kudarc miatt váltana hiszen ő maga legalább annyira függ a titkosszolgálatoktól mint azok tőle. Sztálin az élete végén már tartott Lavrentyij Berijától, aki a majd mindenható titkosszolgálatokat vezette a Szovjetunióban, ezért pert készített elő ellene. Sztálin 1953 tavaszán meghalt, haldokló főnökét Berija állítólag levizelte a dácsában, ahol a magatehetetlen diktátor feküdt egy kiadós stroke után. Beriját azután Sztálin utódai tették el láb alól, de csak azt követően, hogy kinevezte Nagy Imrét Magyarország miniszterelnökének. Moszkva szemében a “szövetségesek” csakis alárendeltek lehetnek.
Orbán egy Trump – Putyin paktumban bízik, de…
A magyar miniszterelnök ezer szálon függ Putyintól, ezért számára Asszad bukása kínos precedenst jelenthet: az orosz diktátor nem tudja megvédeni “barátait”. Rákosi Mátyás is a Szovjetunióban morzsolgatta nyugdíjas éveit, és nagyon nem volt megelégedve az ellátással. Nem valószínű, hogy Orbán Viktor Asszad útját követné. Menekülő útja Szerbián át Dubajba vezethet. Fellegi Tamás egykori mentora és minisztere már ott ügyködik, és nem kizárt, hogy az Orbán vagyon jórésze is ott állomásozik. Az Emírségek nem adnak ki senkit, csak hogyha nagyon kéri erre őket az USA. Trump aligha szorgalmazná “barátja” kiadatását. Orbánnak persze nem sürgős a bukás, de nagy pénzt kell lelnie, hogy megvásárolja választóit 2026-ban.
Az Európai Unió nem ad pénzt, sem Trump sem Putyin nem bolond, hogy finanszírozza Orbánt. A kínaiak ezt kerek perec meg is mondták Matolcsy Györgynek amikor a Nemzeti Bank elnöke náluk kalapozott. Orbánnak Matolcsy volt a kínai összekötője, akit a CIA Peking ügynökének tekint. Minthogy nem hozott pénzt Pekingből, Matolcsy bukása elkerülhetetlenné vált. Most attól retteghet az egykori “nélkülözhetetlen jobbkéz”, hogy nemcsak nyugdíjazzák, de le is vetkőztetik mint korábban Simicska Lajost. Az oligarchák kizsebelése Putyin régi kedves trükkje: Hodorkovszkij hosszú éveket töltött Szibériában. Megihlette ez Szaúd Arábia mindenható trónörökösét is: Mohamed bin Szalman herceg lassú tűzön pirította oligarcha rokonait amíg vallottak arról: hova rejtették el dollármillióikat vagy épp -milliárdjaikat.
Mi lesz Csáddal és Orbán Gazsi afrikai álmával?
Putyin világhatalmi álmai Afrikára is kiterjedtek: a Wagner Hadsereg utódát már így hívják, hogy Afrikakorps – ahogy Rommel csapatait elnevezte a Führer a második világháború idején. Csakhogy Csádban megneszelte Idriss Déby elnök, hogy mit is jelent Putyin barátsága.
Orosz tanácsadók segítettek neki megnyerni a választást, de közben kiderült: puccsot készítenek elő a háttérben.
Déby elnök járt Moszkvában, és a Karmelita kolostorban találkozott Orbán Viktorral: saját szemével láthatta, hogy milyen is a szuverén függés Moszkvától. Csád elnöke nem kért ebből: lecsukatta, majd kiutasította az orosz tanácsadókat.
Mi lesz így a magyar misszióval Csádban, amely Putyinnak nyújtott volna segítséget Afrika elfoglalására? Orbán azzal hangsúlyozta a misszió fontosságát, hogy saját egyszülött fiát, Orbán Gáspár őrnagyot nevezte ki összekötő tisztnek Déby elnökhöz. Ha Putyin afrikai álma is szertefoszlik, akkor mi szükség lesz Orbán Gazsi csádi missziójára? Az USA vissza akarja foglalni Afrikát: Biden elnök ezért látogatott el nemrég az elhanyagolt kontinensre.
Lehet persze, hogy a csádi magyar misszió zászlót cserél: eddig orosz zászló alatt blamálta magát Orbán Gáspár csapata, most átállhatnak Trump csillagos sávos lobogója alá, végül is a nemlétező magyar érdeket minden popó nyaldosásával képviselni lehet Csádban.
Forrás: Független Hírügynökség (fuhu.hu)