A hvg.hu által megkérdezett kormánypárti politikusok szerint meghaladottá vált „az élet menjen a régi kerékvágásban”-szemlélet, és ha Orbán továbbra sem kezdeményez észszerű korlátozásokat, maguk fogják kérni tőle, hogy tegye meg – olvassuk a népszerű lap „Hányaknak kell még meghalni?” – Már a fideszes képviselők is szigorítást várnak Orbántól című cikk bevezető szövegében.
Korábban az orvosi kamara és a kormánynak tanácsot adó virológusok sürgettek szigorúbb járványügyi intézkedéseket, most már a Fidesz és a KDNP több képviselője is kevesli a szinte csak maszkviselésre szorítkozó védekezést.
A nyári nemzeti konzultáció eredményeire hivatkozva még ezelőtt egy hónappal is az volt a kormánypárti vélemény: „Az emberek azt várják, hogy minden menjen a régi kerékvágásban. Nem állíthatjuk le az országot, mert ha leáll, akkor nem vírustól, hanem attól fogunk majd padlót.” Most azonban teljesen más a helyzet, ahogy a cikk szerzője, Joó Hajnalka írja: „A járvány terjedésének csökkentése érdekében ugyanezekben a napokban szinte az összes szomszédos ország szigorított: betiltották a tömegrendezvényeket, korlátozták az üzletekben és vendéglátóhelyeken fogadható vendégek számát, több helyütt azóta részleges kijárási vagy lakhelyelhagyási tilalmat vezettek be. A fertőzések drasztikus felfutása miatt időközben pedig nemcsak a szomszédos országok, hanem az EU legtöbb tagállama további korlátozásokra kényszerült. Az egyetlen ország, amely a másutt már tapasztalt módon szembemenni látszik az autópályán: Magyarország, ahol továbbra létszámkorlátozás nélkül látogatható bármilyen rendezvény – akár több (tíz)ezres futballmeccs, tüntetés – és intézmény, és ahol az egyetlen érdemi járványellenes intézkedés még mindig a kötelező maszkviselés, miközben a napi fertőzöttek és halálozások száma a négy héttel ezelőtti háromszorosát döntögeti.”
„A Magyar Orvosi Kamara (MOK), és a kormánynak az első hullám idején is tanácsot adó virológusok hetek óta követelik a szigorításokat, hogy ne rohanjunk – ahogy egyikük fogalmazott – gyorsvonatként a vesztünkbe. Az újabb és újabb halálozási rekordok pedig úgy tűnik, lassan a kormánypárti képviselők ingerküszöbét is átviszik: az egy hónapja még az élet normális mederben tartása mellett kiálló fideszesek négyötöde szerdán már egyértelműen a mielőbbi korlátozások mellett érvelt. (Mostani cikkünkhöz szándékosan ugyanazokat kerestük meg.)”
Folytassuk idézőjel nélkül a cikk néhány fontosabb részletérő a szerző szavaival.
„Megértem, hogy figyelni kell a gazdaságra, de ez így már nem tartható. Amerre járok, azt hallom, hogy mikor lépünk már, hányaknak kell még meghalni, hogy történjen végre valami” – magyarázta lapunknak egy dunántúli nagyváros képviselője. A politikus – bár hangsúlyozta, hogy nagyon örül a Ferencváros focisikereinek – a BL-szerepléstől függetlenül is érthetetlennek tartja többek között, hogy itthon nézők előtt tartják még a futballmeccseket, amikor szerinte „ez láthatóan nem az a közeg, ahol a résztvevők fegyelmezetten betartják a maszkviselési szabályokat”. Ugyanilyen érthetetlennek nevezte a politikus, hogy továbbra is csak a zenés rendezvényekre vonatkozik a még tavasszal hozott 500 fős korlátozás, miközben szerinte „az egész ország tobzódik az agyonzsúfolt szabadidős, családi és gasztroeseményekben”, de a szórakozóhelyek nyitvatartása is „erősen felülvizsgálandó” szerinte.
Egy másik, négy hete még az ország működése mellett érvelő képviselő azt nevezte a legaggasztóbbnak, hogy a tavaszi – sokkal enyhébb – hullámhoz képest a kormány most mintha elfeledkezett volna legveszélyeztetettebbnek számító idősekről: abból, ha őket óvatosságra intenék, szerinte nem származna érdemi gazdasági kár. Ahogy abból sem, ha visszakaphatnák a nyáron megszüntetett vásárlási sávjukat, hogy legalább az akár tünetmentesen fertőző fiatalokkal való kontaktust elkerülhessék.
Látható, hogy a maszkviselés már nem elég. Tavasszal farkast kiáltottunk, amikor nem is volt igazán itt, mindenki óvatos volt, éjjel-nappal kezet mosott, fertőtlenített, nem mászkált feleslegesen, kerülte a találkozásokat. De már belefáradtak, felengedtek – nem bízhatjuk csak az ő felelősségérzetükre vagy kitartásukra, hogy megbetegednek-e – magyarázta a politikus a hvg.hu-nak, egyértelműen a kontaktusok minimalizálását célzó központi szigorítások mellett érvelve. (…)
Bár az iskolák szomszédos országokban már meglépett bezárását, illetve digitális oktatásra való átállítását szinte az összes megkérdezett a lehetőleg elkerülendő intézkedések közé sorolta, volt olyan képviselő is, aki szerint ezt is meg kell lépni, ha a héten záruló őszi szünet tapasztalatai azt mutatják, hogy számottevően javult a helyzet attól, hogy az iskolások tömegei nem találkoztak egymással, és nem adták-vitték tovább akár tünetmentesen a fertőzéseket. Ez nagyjából a két hét múlva megfigyelhető járványügyi adatokból derülhet ki, ha a kormány addig semmilyen újabb korlátozó intézkedést nem hoz, a képviselő – több frakciótársa véleményét tolmácsolva – állítása szerint maga fogja felvetni ezeket a miniszterelnöknél. (…)
Hogy mi a legfontosabb? A cikk szerzőjének felvetése: „A legnagyobb kérdés pillanatnyilag viszont az, hogy hogy van, illetve karanténban van-e maga a miniszterelnök. Orbán Viktor ugyanis hétfőn a Nemzeti Kulturális Tanácsban a hvg.hu információi szerint találkozott a Nemzeti Színház igazgatójával, Vidnyánszky Attilával, akiről kedden kiderült, hogy koronavírusos. Bár a miniszterelnököt minden bizonnyal letesztelték, annak eredményéről, illetve a kormányfő állapotáról egyelőre semmi hír. Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke kedden csak annyit írt megkeresésünkre, hogy „a miniszterelnök programjait minden esetben az aktuális járványügyi előírások maradéktalan betartásával szervezik meg és bonyolítják le”, az időközben elküldött két – egyebek mellett a miniszterelnök esetleges karanténkötelezettségét firtató kérdésünkre – azonban nem válaszolt egyelőre.
Ezzel az izgalmas, függőben maradt kérdéssel zárul a hvg.hu izgalmas tájékoztató írása.