A Transtelex cikke.

Matt Gaetz. Fotó: Jim Watson / AFP

Telex

Fiatalkorúnak fizetett a szexért, kokainozott és extasyzott, a Bahamákra szóló drága utazással megsértette a képviselőkre vonatkozó, ajándékok elfogadását illető szabályokat – hétfőn közzétette a republikánus és demokrata képviselőkből álló bizottság azt a jelentést, amely az Egyesült Államok igazságügyi miniszteri, egyben legfőbb ügyészi posztjára eredetileg jelölt Matt Gaetzről szól. A 42 éves politikust Donald Trump akarta kinevezni, ami még a republikánusok körében is ellenérzéseket váltott ki Gaetz múltja miatt, elvégre az etikai bizottság már 2021 óta vizsgálódott prostituáltakról, kábítószerekről, kétes pénzekről szóló ügyeiben, amelynek egyes részletei a jelentéstervezetből már korábban ismertté váltak.

Novemberben inkább képviselői posztjáról is lemondott annak érdekében, hogy az etikai bizottság jelentése ne kerüljön nyilvánosságra, ám azzal, hogy az elnökválasztáson győztes Trump ilyen körülmények között is őt akarta a miniszteri posztra, az etikai bizottság republikánus tagjai is keményebb állásfoglalás mellett döntöttek. Ezen már az sem változtatott, hogy Gaetz végül a miniszteri jelöléstől is elállt, miután nyilvánvalóvá vált, hogy a törvényhozás nem fogja megszavazni őt az igazságügyi minisztérium élére. Bár a floridai politikus arról beszélt, hogy régebben vitatható volt életvitele, ma már más életet él, valójában a vizsgált ügyek nem túl régiek, 2020-ig nyúlnak vissza.

„Elég nyilvánvaló ügyek ezek, drogról, szexről, pénzről, ezek súlyos problémák (…) Atyaég, ezek komoly dolgok” – kommentálta a jelentés tartalmát az ABC-nek az etikai bizottság korábbi elnöke, az egykori republikánus képviselő, Charlie Dent szerint a jelentés tartalma alapján súlyosabb jogi következményeket sem lehetne kizárni.

Egyelőre nem világos, hogy a bizottság a jelentés alapján a hatóságokhoz fordul vagy sem, azaz a politikai után Gatznek számolnia kell-e jogi következményekkel.

A Politico arról írt, hogy a jelentés nyomán sok ügyészben is felmerülhet a kérdés, hogyan kerülhette el az eljárást Gaetz. A jelentés szerint összesen 90 ezer dollárt fizetett tucatnyi nőnek szexuális kapcsolatért, nehezen követhető tranzakciókon keresztül.

Ő maga vitatja, hogy valóban súlyos dolgokat tett volna, szerinte lényegében csak ajándékba adott pénzt valakinek, akivel randizott. Úgy véli, szándékosan hozták lehetetlen helyzetbe a jelentéssel: „Megvan az oka, hogy miért tették ezt velem karácsonykor. Közölték a jelentést, de nem a bíróságon, ahol bemutathattam volna a bizonyítékaimat és felsorakoztathattam volna a tanúkat” – írta az X-en. Korábban jogi lépéseket is tett, hogy megakadályozza a jelentés ismertetését, ám nem járt sikerrel – emlékeztetett az ABC News.

Titokban szavaztak

Pedig december elején még úgy tűnt, hogy a kongresszus nem fogja nyilvánosságra hozni a jelentést. A republikánus többségű képviselőház december 5-én kettő, erre irányuló demokrata indítványt is leszavazott. Bár minden demokrata képviselő igennel szavazott, a Republikánus Párt tagjai kiálltak párttársuk mellett, és csak egyikük szavazott a jelentés közzététele mellett.

Azt lehetett tudni, hogy aznap az etikai bizottság tagjai is ülést tartottak a jelentésről, de a New York Times beszámolója szerint mindannyian nagyokat hallgattak arról, hogy mi zajlott le a majdnem három órán át tartó megbeszélésen. A bizottság azután csak egy rövid közleményt tett közzé, amiben csak annyi szerepelt, hogy Matt Gaetz ügyéről tárgyaltak, és folytatják az arról szóló megbeszéléseket.

Két héttel később derült ki, hogy nem csak tárgyaltak, hanem szavaztak is. Elsőként a CNN számolt be arról december 18-án, kedden, hogy az etikai bizottság már korábban a jelentés nyilvánosságra hozataláról döntött, amit később több amerikai lap és televízió is megerősített. A CBS News értesülései szerint az öt demokrata és öt republikánus tagból álló bizottság december 5-én határozott így, miután a demokraták mellett két republikánus tag is a közzétételre szavazott.

A közzétételről szóló hírek megjelenése után Gaetz közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy az etikai bizottság által is vizsgált esetek miatt nem emeltek vádat ellene, és nem is perelték be. Közölte, hogy gyakran küldött pénzt a nőknek, akikkel járt, de kiemelte, hogy soha nem volt szexuális kapcsolata 18 évesnél fiatalabbal.

A közösségi oldalán nyilvánosságra hozott posztjában közölte, hogy a 30-as éveiben kemény dolgozott, de keményen bulizott is, és hozzátette: „Kínos, de nem törvénytelen, hogy korábbi életemben valószínűleg a kelleténél többet nőztem, ittam és szívtam. Most már másfajta életet élek”.

Lemondott, hogy eltemesse

Az etikai bizottság 2021-ben kezdte el vizsgálatát a floridai képviselő ellen, mert állítólag kiskorúval folytatott szexuális kapcsolatot, amiért fizetett is, illegális drogokat használt, személyes célra használt fel kampánypénzeket, illetlen videókat és fotókat osztott meg képviselőtársaival és szabályellenes ajándékokat fogadott el. Ügyében a legfőbb ügyészség is nyomozott, és azzal kapcsolatban két embert el is ítéltek kiskorút érintő szexkereskedelem, illetve szövetségi szexuális bűncselekmények miatt, de Gaetz ellen végül nem emeltek vádat, mert az ügyészek úgy érezték, nem elég erősek a bizonyítékok egy bírósági tárgyalásra.

A bizottság az eredeti menetrendje szerint november közepén szavazott volna jelentésük közzétételéről, de pár nappal korábban Gaetz lemondott képviselői mandátumáról. Az amerikai sajtóban megjelent hírek szerint ezzel akarta elérni, hogy a jelentés soha ne kerüljön nyilvánosságra. Lemondása után a bizottság demokrata és republikánus tagjai 5-5 arányban megosztottak voltak a kérdésben, így akkor nem döntöttek annak közzétételről.

A vizsgálat egyes részleteit azonban nem sokkal később elkezdték kiszivárogtatni az amerikai sajtónak, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök még a republikánusok közt is nagy megrökönyödést kiváltva őt jelölte az igazságügyi miniszter posztjára. A kiszivárgott részletekből olyan dolgok derültek ki, hogy 17 éves lányokkal feküdt le „drogoktól fűtött szexbulikon”, és több nőnek is fizetett szexért, több ezer dollárt.

Matt Gaetz végül visszavonulót fújt, és lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről. Hivatalosan azzal magyarázta a lépést, hogy a személye körül kialakult botrány „elterelte a figyelmet” Trump hatalomátvételének folyamatáról, és „nem szabad időt pazarolni egy elhúzódó washingtoni viaskodásra”. Az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint viszont az állt a döntés hátterében, hogy nyilvánvalóvá vált számára: a szenátusban nem szavaznák meg kinevezését az igazságügyi minisztérium élére.

Bár az etikai bizottság tíz tagjából hét döntött a nyilvánosságra hozatal mellett, a bizottság republikánus elnöke ellenezte azt. „A többség eltért a bizottság jól bevált gyakorlatától és nyilvánosságra hozta a jelentést egy olyan személyről, aki nincs már a bizottság joghatósága alatt” – mondta Michael Guest, utalva arra, hogy Gaetz lemondott a jelöltségről és a 2016 óta viselt képviselői posztjáról is. Guest ugyanakkor nem vitatta a jelentés tartalmát. A bizottság egyik demokrata tagja, Glenn Ivey szerint volt korábban is precedens a jelentés nyilvánosságra hozatalára, legalább négy esetben. Párttársa, Mark DeSaulnier reményei szerint a jelentés végérvényesen kizárja, hogy Gaetz megválasztott politikusként szerepet vállalhasson.

Igaz, Gaetz láthatóan erre nem is készül, helyette igyekszik celebként megélni a piacon: a Cameo oldalon elindította előfizetőknek a személyre szóló üzeneteit, januártól pedig heti egy alkalommal egyórás podcastokat vezet majd a One America News Networknél. A csatorna a jelentés nyilvánosságra hozatala után egyelőre nem kommentálta a megállapodást.