Hát igen, a múlt héten-hétvégén a fő téma a húsz évvel ezelőtti tragédia New Yorkban meg a pápa budapesti látogatása volt. Ezekről tele van a sajtó, talán lapunk sem vallott szégyent a beszámolóival, jegyzeteivel, kiemeléseivel. Úgyhogy inkább egyebekről…
*

Inkább egyebekről… írjuk, és abban a pillanatban érkezik a baráti link marosvásárhelyi magyar amerikai barátunktól és munkatársunktól:

Igen, a fészbukon tizenhétmillió (közel Románia és Magyarország lakossága együtt…) követővel rendelkező New York Times, a világhírű, megkerülhetetlen, idén szeptember 18-án százhetven éves lap szerint Ferenc pápa: Romániában járt.
Ez akkor is ciki, ha az egyik hozzászóló szerint a hibát a magyar Facebookon jelző hölgy kitakarta a cikk címét: „In Orban’s Hungary, Pope Urges Bishops to Embrace Diversity”. Ez a manipuláló hölgy: Varga Judit igazságügyi miniszter. Aki – minő egybeesés – szintén szeptemberben, a múlt héten, 10-én ünnepelte (41.) születésnapját.

Varga Judit

Budapest még mindig nem Bucharest

⚠️ Ha bárkinek a jövőben kedve támadna hiteles hírforrásként hivatkozni a New York Times-ra, akkor jusson eszünkbe, hogy ennek az újságnak a 17 millió (!) követővel rendelkező Facebook-oldala szerint Ferenc pápa a tegnapi napot Romániában töltötte.

😤 És ez nem vicc…

Budapest is still not Bucharest

⚠️ If anyone in the future would like to refer to The New York Times as an authentic news source, keep in mind that according to this newspaper’s Facebook page with 17 million (!) followers, Pope Francis paid a visit yesterday to Romania.

😤 And this is not a joke…”

Van egy-két csavar a sztoriban, ugye?
*

Nem csillapodnak a hullámok Markó Béla múlt héten bekövetkezett hetvenedik születésnapja körül. Újabb és újabb interjúk jelennek meg vele, érdekes kérdésekkel és válaszokkal. Lapunk DOKU/TÉKA rovatában olvasható a Helikon (Tamás Dénes) és a Könyvterasz (Papp Sándor Zsigmond) interjúja a politikusként és költőként egyaránt kiváló alkotónkkal. Előbbiből álljon itt egy versrészlet: „mert nincs előre elrendelve semmi, / hogy kit kellene gyűlölni s szeretni, // s ha sorsa van, választott sorsa van / mindenkinek, hát lettem, ami lettem, / de nem azért, mert másként nem tehettem…” A másodikból: „Most nyilván újfent a nyelv kisajátítása zajlik, hogy mások akarják eldönteni, magyar írók vagyunk-e, és magyarok vagyunk-e egyáltalán. A magyarországi kultúrpolitikáról kellene beszélnünk, nem arról, honnan származik az aktuális megmondóember.”
*

A román labdarúgó bajnokság elsőosztályában a híres Gheorghe Hagi csapatában, a Farul Constantában, az Academica Clinceni ellen a neve alapján török nemzetiségű Enes Sali elérte első találatát. Tudják, kicsoda Enes Sali? Nos, mi sem tudtuk, de most tudjuk: tizenötéves, ezzel a legfiatalabb gólszerző az első ligában; amolyan Messi-gólt rúgott: a saját térfelén kapott labdát, sorra kicselezett öt-hat „akadémikust”, végül berúgta. (Sali akár az ellenfél kapusának is ajánlhatná a találatát, azzal, hogy „nélküle ez a gól nem születhetett volna meg”.)

*
A fociról visszamenőleg eszünkbe jut, hogy az egyik angol játékos a budapesti 1:7 után azt mondta a magyar labdarúgókról: „olyanok, mintha egy másik bolygóról csöppentek volna közénk.” Hát igen. A magyar tudósokról is azt mondták Einsteinék, Fermiék Amerikában: ők a marslakók – és messze nem csak azért, mert amikor azt akarták, hogy a többiek értsék, mit beszélnek, Szilárd, Teller, Wigner meg a többiek egymás közt magyarul beszéltek – fasori nyelvjárásban… És ma hol vagyunk?
*
Három baljós óra Romániában: a villanyóra, a gázóra és a vízóra.
*
Klímaváltozás. Eljön az idő, amikor a világ több helyén ugyanazon a napon dől meg a hidegrekord és a melegrekord.
*
Ezt valószínűsíti a következő csodálatos idézet, az egyik átvett publicisztikánkból kölcsönözzük ide, egyszerűen zseniális. Megalkotója Szijjártó Péter külügyminiszter, az igazgyöngy lelőhelye a Magyar Nemzet: „Hányszor is volt pápalátogatás Magyarországon a Gyurcsány-korszakban?” Bizony. Touché! Talált. Ült. És ülni fog.