Örkény István: In memoriam dr. K. H. G.
– Hölderlin ist ihnen unbekannt? – kérdezte dr. K. H. G., miközben a lódögnek a gödröt ásta.
– Ki volt az? – kérdezte a német őr.
– Aki a Hyperion-t írta – magyarázta dr. K. H. G. Nagyon szeretett magyarázni. – A német romantika legnagyobb alakja. És például Heine?
– Kik ezek? – kérdezte az őr.
– Költők – mondta dr. K. H. G. – Schiller nevét sem ismeri?
– De ismerem – mondta a német őr.
– És Rilkét?
– Őt is – mondta a német őr, és paprikavörös lett, és lelőtte dr. K. H. G.-t.
*
Szimmetrikus évek
… 101, 202, 303, 404, 505, 606, 707, 808, 909, 1001, 1111, 1221, 1331, 1441, 1551, 1661, 1771, 1881, 1991, 2002 – az utolsó pár az egyetlen, amely egy emberéleten belül van; a következőt, 2112-t az emberiség nem éri meg.
A gyávaság természete
Hruscsov leleplezte Sztálin visszaéléseit, zsarnokságát. Hatalmas nagygyűlés, sok felszólaló, hatalmas tapsok. Hruscsov is szólásra emelkedik, nagy befejező beszédre számít mindenki. Hruscsov körülnéz, azt mondja: – Elvtársaim… – amikor a teremből megszólal egy hang: – Hruscsov elvtárs, könnyű volt magának, miután meghalt Joszif Visszarionovics, de amikor élt, akkor miért nem fordultak a zsarnok ellen?
Hruscsov hatalmas, dörgő hangon:
– Ki volt ez? Csend a teremben.
– Ki volt e-e-e-ez? Még nagyobb csend a teremben.
– Na, ezért!
Mit ismétel
Kádár puritán volt, Aczél György, született Appel Henriknek („a nyilasok és Rákosi között rettegő árvának”, az egyetlennek a kommunista vezetők közül, aki nem Budán lakott) a neve benne volt a telefonkönyvben. S az 1956-os áldozatnak köszönhetően a rendszer már nem volt megátalkodott. A mai? Az azelőtti?
Biden a hibás
Külvárosi kocsma, úgy maradt, ejsze még a régi államkapitalista rendszerből.
– Mit szólsz Afganisztánhoz?
– Csak kerülne a kezem közé egy amerikai katona, szorítsam meg a tökit: hol voltál, szarházi, amikor a tálibok elfoglalták Kabult?
A templom és a stadion
A templom és az iskola? Ugyan, széplélek! A templom és a stadion. A stadion, a szurkolás tartja egybe a nemzetet. Ne tréfáljunk, fontosabb az iskolánál. (Az egyházi iskola a templom része, függelléke, ott nem marháskodnak dzsenderekkel meg evolúcióval.) Állítólag az Európa bajnokság döntőjében a stadionban szurkolók közül háromezren fertőződtek meg koronavírussal. Ezért jó a stadion, hazaviszik a vírust, átadják az öregeknek, oszt vesszenek a gyengék, az életképtelenek. Jönnek az angolok Pestre is. A nemzetünk nagyjai előtt fognak elpáholni, de a lelátón mi vagyunk az úr! Majmok! Pederaszták! A templom és a stadion. Le az evolúcióval, éljen a szelekció!
Aligazgató
Az igazgató állandóan panaszkodik, nem bírja a szervezést, az üléseket, a munkát – feltétlenül szükség van egy aligazgatóra. – Fontos? – Fontos. – Hát ha olyan fontos, akkor te magad leszel az aligazgató. – És akkor ki lesz az igazgató? – Ne izgulj, találunk mi valakit.
A nyolcadik
A teológus a doktori dolgozatát a nyolcadik parancsolatról írta. Kiderült, hogy durva plágium.
Vita a kórházban
A kövér trombózisos nőnek le kellett vágni a lábát. A levágott lábakkal mindig baj van. A múltkor is, az egyiket rossz hűtőládába tették, a bejegelt belső szervek közé, két napig keresték. De ez már egy másik történet. A nő nem akart láb nélkül meghalni, elhatározta, hogy kiugrik az emeletről, a vécéablakon. Beszorult. Se ki, se be. Kifelé még könnyebb lenne, mondják a mentők. Nem egyszerűbb belülről darabokban kiszedni? – egy másik vélemény…
Teremtés
„Kezdem azt hinni, hogy Isten, amikor az embert teremtette, némileg túlbecsülte saját képességeit.” Oscar Wilde (Fingal O’Flahertie Wills)