Tudják mennyi 1 méter? 1 méter egyenlő a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299 792 458-ad része alatt megtett út hosszával. A méter új definíciójáról 1983 októberében döntöttek, Párizsban, ugyanott, ahol az első etalont is elkészítették a 18. század végén. Az ember már akkor is imádott mérni, és ma sincs ez is másként, bármit megmérhetünk: a testhőmérsékletünket, a kutyánk pulzusát, Menczer Tamás agytérfogatát, a befóliázatlan ifjúsági regény távolságát a legközelebbi iskolától, vagy akár a korrupciót. Ez utóbbi kellően trükkös persze, hiszen nem mindegy, hogy a Fidesz vagy a Transparency International szemszögéből tekintünk az adatokra. Abban azonban megegyezhetünk, hogy Magyarországon nincs korrupció.
Hogy is lehetne? – Korrupt országokban a panamákon szokás legjobban felháborodni. Imádott hazánk pedig igen-igen korrupt ország – írta Ady Endre a 20. század elején. – Így van ez. A magyar társadalomnak annyira vérében van a panamázás, hogy aki netán a puritánt meri játszani, elveszett – vélte publicista minőségében a költő. Ma ez fel sem merülhet: az elmúlt másfél évtized kiölte a puritanizmust a társadalomból. Senki sem próbál tisztaságot játszani, Magyarország egyetlen ideológiája a panama lett: már át is adták a csatornát, amelyen a közpénz-óceánt átvezethetik a magánzsebekbe.
Néhány nappal azután, hogy Rogán Antalt a korrupciós tevékenységére hivatkozva tiltólistára tette az Egyesült Államok, a kormányközeli Nézőpont Intézet vezetője, Mráz Ágoston Sámuel kioktatta a Transparencyt a szervezet korrupciós indexének problémáiról: merthogy hazánk mégsem lehet az EU (egyik) legkorruptabb országa. Nem sokkal később a rendőrség bűnügyi nyomozás keretében vette be magát az Integritás Hatóság épületébe, majd hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki a szervezet elnökét. Emlékezhetünk, ezt a hivatalt azért hozták létre 2022-ben, mert az Európai Unió nem volt elégedett a magyar kormány korrupcióellenes intézkedéseivel. Saját maguk ellen nyomoztattak tehát, de valami hiba csúszott a kommunikációba, mert a hatóság váratlanul sok ügyet kezdett vizsgálni. Eddig.
Hadházy: „A vártnál kellemetlenebb lett” a kormánynak az Integritás Hatóság – Bűnügyi akció indult, sajtóhírek szerint Biró Ferenc elnök magánéleti célokra használhatta a hatóság forrásait, illetve felmerült, hogy a hivatal egyik autóját Biró felesége használta.
Persze lehet, hogy mire az Integritás Hatóság utolsó dolgozója leoltja a villanyt a hivatalban, addigra Donald Trump már rég kihúzta Rogán Antalt a tiltólistáról, de ez nem változtat a tényen, hogy a NER működési feltétele a korrupció. Korrupció nélkül ez az ország úgy omlana össze, mint Sulyok Tamás esténként, amikor kibújik a keményített ingéből. A gazdasági-politikai rendszer forráskódja, a mindennapok motorja, a közbeszéd eszközkészlete, az ország államformája: mind-mind a korrupció.
És ha mindenhol ott van, az „éjben halkan sikló gépkocsizajtól” a „hirtelen puhábban szorított kézfogásig”, akkor nincs más rajta kívül, akkor csak korrupció van. És ez esetben Magyarország az etalon, a korrupció legtökéletesebb mérőszáma: vagyis Magyarországon nincs korrupció, Magyarország a korrupció. Éppen olyan, mint a fény a vákuumban: megfoghatatlan, mégis kitölt mindent.