Néhány érdekes tény rokonainkról, néhány gyakorlati megoldás, amiről esetleg nem tudtunk. Hogyan, milyen körülmények között élik az életüket a finnek? Hogyan lettek a világ legboldogabb népe? Mitől van a finn „bátor életérzés”? Hogyan vigyáznak a gyermekekre, a környezetre, a kiegyensúlyozottságra, a jólétre? Tulajdonképpen egyszerű.

A várandós anyukák 140 euró értékű ajándékcsomagot kapnak az államtól, még a gyermek születése előtt.
A csomagban 50 különféle tárgy, többek között ruházati cikkek, higiéniai termékek és játékok találhatók. Talán nem is olyan meglepő, hogy a Save the Children nemzetközi szervezet értékelése szerint Finnország a leginkább gyermekbarát ország a világon. Apropó családtervezés…

A nagyobb, központi játszótereken éttermek, meleg vizes medencék és játéktermek is találhatók.
Természetesen az önkormányzatok üzemeltetik ezeket is.

Az óvodákban legfeljebb négy gyerek juthat egy óvodapedagógusra.
Finnországban a gyerekek kilenchónapos kortól már óvodába irathatók. Amíg a gyermekek nem érik el a három éves kort, a pedagógusok maximum néggyel foglalkozhatnak egy időben. Utána ez a szám hétre emelkedik, ám még így is jobban és gyorsabban fejlődhetnek a gyermekek, mint a világ többi országában.

Helsinki úttörőnek számít a speciális kialakítású földalatti hulladékgyűjtő rendszerének köszönhetően.
A szelektív szemetesek egy csövön keresztül szívják magukba a szemetet, ami 70 km/h-ás sebességgel azonnal a hulladékgyűjtő telepekre száguld. Nincsenek kukáskocsik, nincsenek bűzölgő szemetesek…

Minden (műanyag és üveg) palack betétdíjas.
Az emberek ennek a teljes összegét visszakapják az emberek, ha az újrahasznosító automatákban leadják az elhasznált palackokat.

A lakótelepeken a parkolókban speciális elektromos motor-előmelegítő készülékek vannak.
Ezek segítenek, hogy a járművek probléma nélkül indíthatók legyenek még a legextrémebb hidegben is.

Kétezer munkanélküli kísérletképpen 560 eurós alapjövedelemben részesült 2017 januárjától.
Ez minden lakóhellyel rendelkező személynek alanyi jogon járna. A projekt egyelőre kísérlet jellegű, az előzetes adatok biztatóak voltak (feltételezhető, hogy az emberek kevésbé félnek attól, hogy esetlegesen elfogy a pénzük, ha elveszítik a munkahelyüket, ez gazdaságélénkítő hatással is bír, állítólag jelentősen megugrott a saját vállalkozást indító lakosok száma), ennek ellenére – tudomásunk szerint – leálltak vele.

A gyermekeket taxi viszi és hozza az iskolába, teljesen ingyen!
Egy határozat szerint, ha az iskola több, mint 2,5 kilométerre van a gyermek otthonától, az önkormányzatnak saját költségen kell „iskolataxit” biztosítania számára.

A lakóépületekben és panelházakban közös használatú szaunák és mosodák működnek.
Gyakran tornatermeket és közös tárgyalókat is építenek, ahol a lakók együtt olvashatnak könyveket vagy akár társasjátékozhatnak is egymással.

Palackozott víz helyett csapvizet isznak.
Egyes kutatások szerint a finnországi csapvíz sokszorosan kevesebb baktériumot tartalmaz, mint a palackozott víz. Ez főként a többlépcsős víztisztító rendszerüknek köszönhető.

Speciális mennyezeti konnektorok és lámpafoglalatok.
Ezeknek köszönhetően a boltban vásárolt mennyezeti lámpák könnyedén telepíthetők.

Gondoskodnak a természetről.
Nem fúrnak felesleges madáretetőket a fákra, inkább kötéllel és más megoldásokkal igyekeznek rögzíteni azokat. Példátlan természetbarát hozzáállásuknak köszönhetően a mókusok, nyulak és sündisznók is a városok határain belül, gyakorlatilag az emberekkel közösen élnek.

A finnek nagyon odafigyelnek a személyes tér, az intimszféra fontosságára.
Talán kicsit túlságosan is…

A legkisebb városok is saját létesítményeket kapnak.
Minden finn városnak saját sportközpontja, úszómedencéje és szaunája van, még akkor is, ha csak néhány ezren laknak az adott városban. Az iskolák diákjai pedig minden városban ingyenesen vehetik igénybe ezeknek a sportközpontoknak a szolgáltatásait.

Finnországban világító agancsú szarvasokat is láthatunk.
A járművek elé ugró szavasok sok bajt okozhatnak, ezért van, ahol a környezetvédelmi hatóságok fényvisszaverő festékszóróval fújják le az agancsukat, hogy az autósok észrevegyék őket, amikor még elkerülhető a baleset.

Forrás: a Tudnivalók.eu portál