RMDSZ-közlemény 2024. december 22-én, vasárnap este
Az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyminisztériumot és a fejlesztési minisztériumot az új kormányban!
Vasárnap este sikerült megegyezni: a kormányt a PSD, PNL, RMDSZ alkotja a nemzeti kisebbségi frakció támogatásával.
Az új kormány tizenhat minisztériumból áll: az RMDSZ-nek először lesz pénzügyminisztere Tánczos Barna személyében, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Azért kértük a magyarok támogatását, bizalmát a kampányban, hogy visszavigyük a józan észt a döntéshozatalba, és hogy megvédjük a polgárokat, a magyarokat az előttünk álló veszélyektől.
A kormány legsürgetőbb feladata a költségvetés rendbetétele. Ez a legfontosabb, és mi nem hagyjuk, hogy plusz terheket, adókat rójanak ki a polgárokra.
Folytatni fogjuk azokat a programokat, amelyek a családokat és a fiatalokat támogatják, olyan kiszámítható gazdasági környezetet akarunk teremteni, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek. Olyan közberuházásokat támogatunk, amelyek segítik a felzárkóztatást, az életminőség javítását a legkisebb településtől a nagyvárosokig.
Terveink szerint hétfő este beiktatják az új kormányt. Köszönjük az eddigi támogatást!
A szerkesztő megjegyzése
Két visszatérő miniszterünk eddig is kiválóan működött a kormányban (amíg hagyták), nyilvánvaló, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök ragaszkodott hozzájuk (nem az ő pártja, a kormánykoalíció vezető pártja távolította el őket, hanem a hatalmi harc, amely Klaus Iohannis érdekeinek védelmében indult mandátumának végéhez közeledve).
Persze nyilvánvaló, hogy a mostani kormány, benne a két magyar miniszterrel – és főleg Tánczos Barna történelmi minisztersége (először van tagja a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak!) – áldozati jellegű, könnyen lehet, hogy ideiglenes; de mindenképpen tiszteletre méltó ez az áldozatvállalás, annál is inkább, mivel Tánczos Barnát az Isten is környezetvédelmi miniszternek teremtette. És annál is inkább, mivel a jelek szerint senki más, még az eddigi pénzügyminiszter sem vállalta a tisztséget, az újabb mandátumot a tárca élén.
Az is nyilvánvaló, hogy a három pártelnök nem lesz, nem lehet miniszterelnök-helyettes – lesz elég dolguk így is.
Elsősorban az államelnök-választás hibátlan megszervezése. Az EU-párti, NATO-párti, nyugati orientációjú és oroszellenes koalíció (bár az RMDSZ fenti közleményében ez a szószerkezet érthetetlen okokból nem szerepel:) előtt egyedülálló esély kínálkozik, hogy az elkötelezetten EU-barát, nyugati orientációjú liberális politikus, Crin Antonescu személyében végre egy igazi államférfi legyen Románia elnöke.
A kép és a helyzet mintha kivilágosodott volna. Az elnökválasztás annak is próbája lesz, hogy mennyire mételyezte meg a propaganda a sokat szenvedett román társadalom józan ítélőképességét. Sokan mondják (a „szuverenisták” különösképpen), hogy „változásra” van szükség.
Mondják egy olyan négyéves kormányzati ciklus után, amelyben Románia sok tekintetben a legnagyobb haladást érte el az integrációban (mutatók egész sorában elhagyva például Magyarországot, és nem csak Magyarországot), nőtt a jövedelmek vásárlóértéke (ez még akkor is igaz négyéves átlagban, ha belső hibák és külső hatások következtében idén a bérek növekedését jóformán lenullázta a rekordértékű infláció, de ez egy év alatt megváltozhat, különösen némi uniós segítséggel), példátlan mértékben nőtt a minimálbér és nőttek a nyugdíjak, bővült az úthálózat, és sikerült a teljes csatlakozás a Schengeni övezethez, ami évi két százalékkal járulhat hozzá a GDP-növekedéshez. Soha ilyen rossz eredményeket! És nota bene: a kormány egyetlen tagja ellen sem kezdeményeztek korrupciós vádat.
Végül, hátha arra is van eltökéltség, „politikai akarat”, hogy az új kormány, parlament, igazságszolgáltatás elhallgattassa a hazug propagandát, a gyűlöletkeltő nacionalista, antiszemita, magyarellenes – EU- és NATO-ellenes – retorikát.
*A Legfelsőbb Védelmi Tanács az alkotmány szerint: autonóm közigazgatási hatóság, amelynek feladata az ország védelmét és a nemzetbiztonságot érintő tevékenységek egységes megszervezése és összehangolása. A Legfelsőbb Védelmi Tanács tevékenysége parlamenti vizsgálat és ellenőrzés alá tartozik.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai Romániában az alkotmány és a vonatkozó jogszabályok alapján:
Románia elnöke – A CSAT elnöke, ő vezeti az üléseket.
Miniszterelnök – A CSAT alelnöke.
Kulcsfontosságú miniszterek – Általában a védelemért, belügyekért, külügyekért, pénzügyekért és igazságügyért felelős miniszterek.
Hírszerzési szolgálatok vezetői – A főbb hírszerző szervezetek (SRI, SIE) igazgatói.
A hadsereg vezérkari főnöke.
A körülményektől függően más kormányzati tisztviselők vagy szakértők is meghívást kaphatnak, de ők nem állandó tagok.