Ursula von der Leyen egy hét késéssel, ma ismertette az új Európai Bizottság általa javasolt összetételét. A hat, megnövelt hatáskörrel rendelkező alelnök közül négy női politikus van. Ezzel kívánta ellensúlyozni azt, hogy az általa szorgalmazott nemi egyensúly a Bizottságon belül végül nem jött össze. A Bizottság tagjainak 40 százaléka nő, ez több ugyan, mint korábban, de még nem paritás. Hárman az alelnökök közül az ún. keleti tagállamokból jöttek, akik közül az észt Kaja Kallasnak van igazán fontos és befolyásos funkciója, mert ő nem csak a Bizottság alelnöke, hanem az EU külügyi főképviselője is.

Ahogy az várható volt, Várhelyi Olivér, a magyar biztos-jelölt egy kifejezetten gyenge pozíciót kapott, az egészségügyért és az állatjólétért felel, ha a Parlament a jelölését jóváhagyja. Ami korántsem biztos, mert az elmúlt években a Parlament gyakran bírálta őt, Orbán pincsijének nevezte, ráadásul egy parlamenti vita során a bekapcsolva maradt mikrofonján hallható volt, hogy a képviselőket lehülyézte. Ez pedig nem túl jó ómen a mostani parlamenti eljárásban. A vele szemben felmerülő komoly szakmai kifogások mellett nyilván a magyar kormány nagyon rossz megítélése és egyre éleződő konfliktusa az EU intézményeivel és tagállamaival is szerepet játszott a gyenge poszt kiválasztásában illetve a várható elutasításban. Egyébként Várhelyi jelenlegi posztját, az EU bővítési biztosi posztot a szlovén Marta Kos-nak szánja VdL.

Sokan úgy gondolják, hogy nem is ő a magyar kormány valódi jelöltje. Szerintük Orbán Viktor is arra számít, hogy a Parlament elutasítja Várhelyit,és akkor áll elő a farbával, az igazi jelölttel. Itt az vezetheti, hogy a második számú jelöltet eddig még soha nem utasította el a Parlament, különösen abban az esetben nem, ha ennyire súlytalan pozícióról van szó.

A nagy talány, amit sűrű homály fed: ki lehet a titkos favorit? Sokan Győri Enikőre tippelnek, de az ő utóbbi időben tett durva támadásai a Bizottság elnöke és a Parlament ellen ezt meglehetősen valószínűtlenné teszik. Ráadásul az a hír, hogy ő jól érzi magát a jelenlegi pozícióban és egyáltalán nem vágyik a biztosi posztra. Akkor ki?

A szerző Facebook-bejegyzése 2024. szeptember 17-én.

A szerkesztő megjegyzése – érdekes kommentváltás

Kendernay János  
Mindenféle áthallás nélkül. Az állatjólét kérdése igenis fontos ügy, elég szomorú annak lenézése. Nem kevésbé az egészségügyé, a pandémia után, az EP-ben zajló rákellenes munka fényében, az öregedő társadalom szempontjából. Az egészségügy és a munkaerő szabad áramlásának az összefüggésében is. Szóval, van, lenne mit tenni ezzel összefüggésben az európaiak érdekében, akár magyar biztosként is!

István Szent-Iványi
Kendernay János Igen, de az egészségügy tisztán tagállami kompetencia, tehát neki igen kevés tényleges hatásköre van, az állatjólét pedig a nagyhatalmú mezőgazdasági biztos és mezőgazdasági lobbi miatt van alárendelt szerepben. Arról nem is beszélve, hogy mennyire ért ezekhez a területekhez Várhelyi? És mennyire érdekli egyáltalán? Szerintem semennyire.