A választás jelenleg ismert eredményei az előrejelzéseket és a papirformát igazolták. A választást a CDU/CSU pártkoalíció nyerte, Friedrich Merz kancellárjelölttel és a vártnál némileg halványabb eredménnyel (29%). A második helyre a szélsőjobboldali AfD futott be, ők csaknem megduplázták a szavazataik számát a négy évvel korábbihoz képest (20%), de kormányzati esélyeik gyakorlatilag nincsenek. Velük egyik főáramhoz tartozó párt sem kíván koalíciót kötni. Az eddigi koalíció legerősebb pártja, az SPD, élén Olaf Scholz kancellárral, jelentős vereséget szenvedett, kénytelen beérni a harmadik helyezéssel (16%), de nélkülük aligha jön létre kormány a közeljövőben. Viszonylag kis veszteséget szenvedett az Zöld Párt (13%) és még kormányzati esélyeik is maradtak, bár a CSU nagyon ellenzi a koalíciót velük. Sokan temették a baloldali Die Linke-t Sahra Wagenknecht kiválása és pártalapítása után, ezzel szemben ők most az egyik legjobb eredményüket érték el és különösen népszerűek voltak a legfiatalabb generáció körében (8,7%). Sahra Wagenknecht pártja (BSW) az 5%-os küszöb határán van, ha bekerül, akkor az egyfelől egy nagy siker az egy évvel korábban alapított baloldali-nacionalista pártnak, másrészt jelentősen átrajzolja a mandátumok kiosztását is. Matematikaialag még ugyan van esélye az 5%-os küszöb átlépésére a német liberális pártnak (FDP), de ez már inkább csak matematikai esély. Nagy valószínűséggel négy év kormányzás és nyolc év Bundestag után ismét a második ligában folytatja a párt, ahonnan nagyon nehéz a feljutás a német politika Bundesligajába, a parlamenti pártok közé.

Ha a BSW is bejut, akkor lesz igazán nehéz a koalíciókötés, mert akkor a mindenki által előre elkönyvelt CDU/CSU-SPD kolaíciónak nem lesz többsége és ezért egy ún. Kenya-koalícióra lesz szükség, azaz a zöldek bevonására, ami a CSU és Zöldek közötti nagyon feszült viszony miatt nem sok jót ígér.

Európának égető szüksége van egy stabil német kormányra, amelyik az európai együttműködés motorja is egyben. Merz eddigi megnyilatkozásai mérsékelt optimizmusra adnak alapot: Merz Európa-párti és a transzatlanti együttműködés iránt elkötelezett politikus, ugyanakkor a populizmussal szemben egyértelműen elutasító, a magyar kormánnyal szemben is erősen kritikus álláspontot képvisel. Német viszonyok között héjának számít: elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, régóta szorgalmazza, hogy Németország adja át a Taurus rakétákat Ukrajnának, ami egyértelműen javíthatja az ország védelmi képességeit a jelenlegi nehéz helyzetben. Merz bírálta Vance alelnök müncheni beszédét és Trump elnök kijelentését is, miszerint Ukrajna kezdte a háborút (ezt azóta Trump elnök egyébként helyesbítette) és Zelenszkij egy diktátor.

Mindezek kedvező előjelek a jövőre nézve, de tudatában vagyunk annak, hogy mindannyiunkra nehéz idők várnak és a kormányalakítás sem lesz könnyű menet Németországban. Sok sikert kívánok az új német kormánynak! Nagy szükségünk van egy határozott és sikeres Németországra Európában.