A szavazatok 99 százalékának összeszámlálása után egyértelmű, hogy a Liberális Párt Mark Carney vezetésével a választásokon átütő sikert ért el, bár az abszolút többséget már kevés esélye van elérni. A mostani választáson 10,9 százalékkal több szavazatot kapott, mint legutóbb, 2021-ben és bizonyosan legalább 168 képviselője lesz a Parlamentben (172 kell az abszolút többséghez). Valószínűnek tűnik a kisebbségi kormányzás, eddig is így volt, külső támogatók révén.

A Konzervatív Pár, bár szintén növelni tudta szavazatai arányát 7,7 százalékkal a legutóbbi választáshoz képest, mégis súlyos vereséget szenvedett. A párt vezére, Pierre Poilievre, aki „Canada first” jelszóval kampányolt és ellenfelei mini-Trumpnak gúnyolták, személyesen is nagyot bukott, elveszítette a parlamenti helyét is, ezzel vége a politikai pályafutásának.
A liberálisok ezt a sikert részben Mark Carney pártvezérnek, a sikeres és népszerű bankárnak (ő volt a kanadai Nemzeti Bank elnöke a pénzügyi válság idején, amit kiválóan kezelt) és közgazdásznak és nem kis részben Trump elnöknek köszönhetik. Januárban még mindenki temette őket, most pedig sorozatban a negyedik győzelmüket ünnepelhetik.
Felkészül Ausztrália, ahol május 3-án lesznek a választások. Ott Albanese miniszterelnök pártja reménykedik a Trump-hatásban. Eddig nekik sem jósoltak sok esélyt, de mostanra nagyon szorossá vált a küzdelem az Albanese vezette Munkáspárt, jelenlegi kormánypárt és a Liberális-Konzervatív Koalíció között. Itt a Koalíció számít Trumphoz közelállónak és most emiatt romlottak nagyon az esélyei. Szombaton tehát okosabbak leszünk és látjuk, hogy mennyire működik a Trump-hatás máshol, például Ausztráliában.
Közben formálódik egy angolszász együttműködési keret az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland között, az Egyesült Államokat feltűnően kihagyták ebből. Ezt is nehéz lett volna elképzelni fél évvel ezelőtt.
A szerző Facebook-bejegyzése 2025. április 29-én.