Mostanában az új orbáni buzzword, a sokat emlegetett varázsszó a gazdasági semlegesség. Ha nem érti, hogy ez mit jelent, akkor ez nem az Ön hibája. Ebben a formában értelmezhetetlen. Ami a gazdaságpolitikát illeti, azaz a fiskális és monetáris politikát (ez utóbbit a mi esetünkben, mert nem vagyunk az eurózóna tagjai), az jelentős részben tagállami kompetencia, az adott kormány autonóm ezen a területen, önállóan hozhatja meg a döntéseit. Akkor kivel szemben semleges?

Gyanítom, hogy nem is erre gondolt a miniszterelnök, hanem valamiféle kereskedelempolitikai smelegességre, magyarul arra, hogy azzal kereskedünk, akivel akarunk. Ebben a tekintetben azonban egyáltalán nem vagyunk semlegesek, mert az EU közös kereskedelempoltikája mindenkire, így ránk nézve is kötelező, közös vámszabályok, szabadkereskedelmi megállapodások vannak, ezektől nem térhetünk el, bilaterális alapon ezen a területen nem köthetünk megállapodásokat, nincsenek kivételek. Ráadásul ezen a területen minősített többséggel születnek a döntések, tehát vétójogunk sincs. Azaz kereskedelempolitikai (beruházásvédelmi, versenyjogi) szempontból nem vagyunk semlegesek, hanem egy nagy gazdasági tömb tagjai vagyunk és azok is szeretnénk maradni. A britek példája mutatja, hogy a kilépéssel ezen a téren sem kerültek előnybe, sőt.

Élek a gyanúperrel, hogy ezt az egész „gazdasági semlegesség” szöveget a kommunikációs stáb eszelte ki, erre cserélték ki a korábban hangoztatott „konnektivitás” toposzt. A konnektivitással két probléma is volt. Egyrészt az átlag fideszes választó számára nem mondott semmit, érthetetlen volt. A nagyobb baj mégis azokkal volt, akik megértették. A konnektivitás ugyanis a globalizáció kulcsfogalma: összeköttetés, összekapcsolódás a globalizált világban, mindenki mindenkivel kapcsolódjon össze. Elég bizarr dolog, hogy a névlegesen antiglobalista Fidesz egy globalista célkitűzéssel és jelszóval kampányol.

Ráadásul a konnektivitást helyettesítő semlegesség a fideszes választók jelentős része számára pozitív töltetű hívószó. Nem baj, hogy ebben az összefüggésben nincs értelme, sőt egyenesen nem igaz. Az a fő, hogy jól hangozzék, tetsszen a választóknak. A kommunikációs kormányzás számára ez a legfontosabb, az ország számára viszont a valóság folyamatos és tudatos torzítása nagyon káros, mert így veszítik el a szavak az eredeti jelentésüket, és így válik lassan minden hazugsággá, kamuvá. Ez a gazdasági semlegesség is egy újabb lépés ezen a tévúton előre.

A szerző Facebook-bejegyzése 2024. szeptember 14-én.