Szijjártó Péter lemondta Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőre tervezett budapesti látogatását, más fontos, váratlan elfogalaltságra, azaz technikai okra hivatkozva, de nehéz ezt nem politikai oknak tekinteni.

Kíváncsiak vagyunk, hogy ebben a helyzetben mi lehet fontosabb elfoglaltság a német külügyminiszter látogatásánál. A német fél nem rejtette véka alá csalódottságát, mondván, hogy a váratlan és koordinálatlan moszkvai látogatás után nagy szükség lett volna egy őszinte és komoly beszélgetésre. Erre azonban a magyar fél nem tart igényt. Ez pedig jó alkalom lett volna a kármentésre, annak a kárnak a mérséklésére, amit a moszkvai vizit okozott, de úgy látszik, hogy a kormány a konfliktusát a szövetségeseivel nem mérsékelni, hanem inkább kiélezni szeretné.
Erre utal Orbán Viktor véleménycikke is a moszkvai látogatás napjára időzítva a Newsweek magazinban. A cikk nyílt támadás a szövetség ellen, ami szerinte egykor békeprojektként indult, de ma már háborús projekt lett, keresi a konfliktust, nem védelmi, hanem támadó szövetség. A nyílt történelemhamisítástól sem riad vissza, arról pedig nem hajlandó tudomást venni, nem is említi, hogy Oroszország agressziója Ukrajna ellen nyílt kihívás az európai biztonsági architektúrával, azaz mindannyiunk biztonságával szemben. És nem a NATO keresi a konfliktust Oroszországgal, hanem fordítva, nem a NATO támadott meg egy független európai országot, hanem Oroszország, nem a NATO telepített nukleáris rakétákat Belaruszba vagy bármely más nem NATO-tagállam területére, hanem Oroszország.
Úgy tesz, mintha ez az orosz fenyegetés nem is létezne, hanem a veszélyt éppenséggel a NATO jogos önvédelmi válaszlépései jelentenék. Ez nem csupán a tények tudatos elferdítése, a szövetségesekkel szemben illojalitás és a közös álláspont gyengítése, hanem ez bizony szó szerint a Kreml propagandája.
Még mindig a gázt tapossa, pedig már régen a féket kellene nyomni. Ennek bizony aligha lesz jó vége.

Hétfőn egy újabb meglepetés vár ránk

Orbán Viktor a Weltwoche c. svájci hetilap szervilis főszerkesztőjének adott interjújában azzal fenyegetett meg minket, hogy hétfőn egy újabb meglepetés vár ránk. Erről nem árult el többet, de javasolta, hogy figyeljük hétfőn reggel a híreket.
Lehetséges, hogy az újabb meglepetéssel függ össze Szijjártó Péter lemondott hétfői találkozója Baerbock német külügyminiszterrel? Már előre szorongunk, hogy mi jöhet még a moszkvai vizit után. Esetleg Peking lesz a következő?
Egyre többen gondolják azt az európai vezetők közül is, hogy érdemes lett volna az EU-elnökséget a magyar kormánytól elvenni, mert az EU közös érdekeinek, presztízsének, komolyan vehetőségének nagyon súlyos károkat okoz már egy hét alatt is ez az elnökség.

A szerző Facebook-bejegyzései 2024. július 6-án.