A jogforrás. Az Erasmus+ és a Horizont kutatási programmal kapcsolatos tanácsi végrehajtási határozatot 2022. december 15-én hozták meg (2022/2506), december 20-án jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában, azóta tehát hozzáférhető. A kormány hallgatott az ügyben, hiszen nem volt érdeke, hogy erről szóljon a nyilvánosság, de az ellenzéki közvéleménynek is sok időbe telt, amíg a Népszava nyomán felfedezte. Ebben az ügyben az ellenzéki EP képviselők is elaludtak, bár karácsony volt, ez menti a helyzetet.

A mi szempontunkból a végrehajtási határozat 62. pontja ill. a Határozat 2. cikkének (2) pontja az irányadó. Ebből következik a közalapítványok kizárása az együttműködésből.

Még, még, még! Ennyi nem elég? Az Erasmus + diák és oktatói csereprogramot és a Horizont kutatási programot felfüggesztik az alapítványi modellbe kiszervezett egyetemek esetében. Ez a magyar felsőoktatás igen jelentős részét érinti. A döntésnek jóérzésű ember aligha örül, hiszen ez súlyos csapás sok diák, oktató és intézmény számára, akik túlnyomó többségükben nem tettestársak, hanem maguk is áldozatai a NER-nek.

A döntés fájdalmas, de teljes mértékben érthető. Az alapítványi egyetemek a kormányzati trükközés tankönyvi esetét képviselik, ezeken az egyetemeken mára lényegében megszűnt a tanszabadság, a tényleges egyetemi autonómia, a kormánypárti selejtpolitikusokkal feltöltött kuratóriumok teljhatalma alatt működnek ezek az egyetemek, és ráadásul jelentős mértékű állami vagyon kimenekítésére és közvagyon jellegének elvesztésére is szolgált ez a modell. Ez az alapítványokba kiszervezés egy csúnya, szemérmetlen történet, a magyar felsőoktatás kisajátítására, lezüllesztésére tett kísérlet. Annyira ellentétes azokkal az értékekkel és civilizációs szabályokkal, amiken az európai együttműködés alapul, hogy ennek támogatását nem vállalhatja tovább az EU.

Természetesen az ezer sebből vérző állami felsőoktatás alapvető érdeke, hogy ezeket a támogatási formákat visszaszerezze. Nagyon egyszerű a recept, hiszen a pénzeket nem véglegesen vonták el, csak felfüggesztették. A politikusokat ki kell vonni a rendszerből, a kuratóriumok hatáskörét jelentősen korlátozni kell, vissza kell adni az egyetemek tényleges vezetőinek az autonómiát, és biztosítani a teljes tanszabadságot.

Amilyen gyorsan létrehozták az alapítványi egyetemekre vonatkozó szabályokat, ugyanolyan gyorsan meg is tudják változtatni. És akkor megint teljes jogú tagként vehetnek részt ezek az egyetemek is az európai felsőoktatási együttműködésben.

Addig pedig hajrá nem alapítványi egyetemek és magánegyetemek. Most előttük szélesebbre nyílt a pálya, használják ki az új lehetőségeket.

„nem elegendő, hogy kitessék:
föl kéne szabadulni már!”

(József Attila, Hazám)