Sejtettük, hogy ennek a mostani EU csúcstalálkozónak hosszú lesz az árnyéka. Ám ez a korábbi várakozásokat is meghaladóan hosszú és súlyos. A magyar kormány irracionális magatartása nagyon sok kárt okozott, nem csak Orbánnak, hanem sajnos Magyarországnak is. A nemzetközi sajtó bírálja, gúnyolja Orbánt, Macron tisztességtelennek nevezi őt, egy német politikus szerint Orbán személyében Putyin is ott ült az asztalnál, a balti vezetők már a szavazati jog felfüggesztéséről beszélnek (ami persze nem egyszerű történet, de már nem is annyira irreális, mint eddig volt). Ha mindez nem lenne elég, ráadásul Peszkov, a Kreml szóvivője lenyűgözőnek nevezi Orbán mutatványát. Na még ez kellett csak nekünk. Az autópályán 26-an jönnek velünk szemben, talán érdemes lenne a menetirányon változtatni.
A jó hír, hogy most jön a Karácsony és az új év, a politikában is van egy hónapnyi pauza, ún. gondolkodási szünet, ami persze nem azt jelenti, hogy szünetet kell tartani a gondolkodásban, hanem éppen azt, hogy most lesz idő átgondolni a közeljövőt.
A magyar kormánynak van egy hónapja, hogy javítson a helyzetén. A január végi csúcson bizonyíthatja, hogy képes a konstruktív, együttműködő magatartásra és nem csak a trollkodásra, a játékrontásra. Erre nagy szüksége lesz, ez az utolsó esélye, hiszen néhány hónap múlva át kell vennie az EU soros elnöki tisztségét. Ez a tisztség azt követeli, hogy konszolidált, kiegyensúlyozott kapcsolata legyen a többi 26 tagállammal és konstruktív módon vezesse az EU-t. Ha nem ezt teszi, akkor egy kínos vesszőfutás és a végén egy nagy bukás lesz ez az elnökség is.
Most el kellene feledkezni a nindzsakormányról, a radikális külpolitikáról, és végre normális európaiként kellene viselkedni, ahogy azt Macron elnök is elvárásként megfogalmazta. Tehát van mód a javításra, de ahhoz nagyon jelentős változásokra van szükség. Az elővizsga január végén lesz a csúcstalálkozón. Ha azon elbukik a kormány, annak beláthatatlan következményei lehetnek a jövőre nézve.
Bízzunk abban, hogy ez a mostani pofon kijózanító hatású lesz és a magyar kormány visszatér az EU-ban szokásos lojális, jóhiszemű együttműködés módszeréhez. A legrosszabb helyzetben is van egy legjobb lépés, ezt kellene meglépni most.