A Klubrádió cikke.

„Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz.”

Nem véletlen, hogy a Ryan közlegény megmentése című filmet nem Észak-Koreában forgatták, több okból sem. Közöttük ott van az is, hogy az egyén, ami Adynál fenség, Észak-fok, és titok, ezt a kitüntetett szerepet teljességgel hiányolni kénytelen az ázsiai kultúrákban. Ha pedig azt a kultúrát egy vérbő diktatúra keretezi, az adott közlegény, nevezzük Min-Ho-nak, a vezetői által bőkezűen adagolt hullajelöltek egyike csupán, és senki sem számol el azzal, hogy a halála ár-érték arányban józan döntés eredménye volt-e.

Az orosz-ukrán frontra küldött észak-koreai katonák a dél-koreai hírszerzés szerint a néphadsereg 11. hadtestéhez tartoznak, képzettek, harcra készek, és különleges egységet alkotnak. Szemben azokkal a hírekkel, hogy Kim Dzsongun képzetlen, mondhatni rossz minőségű gyalogságot küldött volna Putyin húsdarálójába. És mégis.

Ahmed Hasszan, a Grey Dynamics nevű brit magán hírszerző cég vezetője azt állítja, a koreaiak fegyverzete messze elmarad a nyugati elit egységekétől, a kommunikációs rendszerük elavult, és valahol a besorozott és a speciális egységek közötti szürke zónában menetelnek. Egy ukrán felvétel szerint, amit a CNN közöl, Putyin katonái, miközben a koreaiak átöltöznek orosz egyenruhákba, azzal a kérdéssel alázzák őket, hogy vajon mi a fuck kezdhető ezekkel a fickókkal? Mire jók, azon túl, hogy megtöltik a hullazsákokat?

Ahogy a Meduza nevű független, rigai bázisú híroldal írja, a két fél kölcsönösen nem beszéli egymás nyelvét, de még ha tennék is, az északi csapatok parancsnokok és politikai tisztek satujában működnek, magyarul az utóbbiaknak az előbbiek minden parancsát jóvá kell hagyniuk. Ez a híroldal szerint így néz ki: „Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz.” Ez a rendszer, mondja Fjodor Tertitszkij, a Korea Egyetem előadója, alkalmas arra, hogy megakadályozzon egy politikai puccsot Kim ellen, de a harcban kissé nehézkes. Közben lelövik a közlegényt, esetleg többet is, és bár a kálóval, mint tudjuk, Kim-nek nem kell elszámolnia, az állítólag küldendő 12 ezres koreai egység önmagában is kicsi ebben a háborúban.

Persze, teszi hozzá Ian Matvejev katonai elemző a Meduzán, Kim-nek 1,2 milliós hadserege van, ebből 200 ezer fő speciális kiképzésű. Utánpótlás van. A társadalom kussban van tartva. Putyinnak minden jó, amíg nem kell oroszokat százezres tömegben besoroznia. Addig sorra halhatnak meg a koreaiak, és soha nem tudják meg, hogy minek.

Szénási Sándor jegyzete az Esti gyors 2024. október 30-ai adásában hangzott el.