Régi tisztelője vagyok Marx József fényképezőművészetének. Ezért örvendtem Marosi Ildikóval folytatott beszélgetésének (A Hét, 27/1974 sz.) – főleg pedig annak a már egyszer valahol közölt s most újra nyilvánosságra bocsátott képnek, amely az aláírás szerint a Cérna utca, és amelyről a nyilatkozó művész így beszél: „Brassói fotóstól nem láttam még képeket a Cérna utcáról, a Zwiernengasséról. Nekem egy egész sorozatom van erről a kis közről…”
A legjobb persze, ha rögtön helyesbítünk. Az említett „kis köz” ugyanis az egykori brassói Új utcát és az egykori Árvaház utcát köti össze, úgy a közepe táján, és a neve ősidőktől fogva „Sinor utca”, másként „Zsinór utca”, vagyis Schnurgasse. A Cérna utca, vagy Zwirngasse (nem pedig Zwiernengesse) egészen máshol van, illetve volt, mert jelenben a Vörös Hadsereg utca folytatását képezi.
Így hát a „kis közről” csakugyan egész sorozat fényképe lehet a kitűnő művésznek, az is lehet, hogy brassói fényképezők eddig még nem fedezték föl (holott a háttérben milyen szépek a Cenk alja napsütött koronái!), végül az is lehet, hogy az egykori Cérna utcáról, tehát nem a Sinor utcáról brassói fényképészeknek is vannak felvételei.
Minthogy azonban a „kis közt” ifjúkorom óta nagyon szeretem, képe pedig mélyen bevésődött elmémbe, nem akarnám, hogy a fényképező művészet és az irodalom révén más néven szálljon át emléke az utókorra. Remélem, hogy sem a fotós, sem a riporter nem veszi rossz néven e szelíd helyreigazítást.
Megjelent A Hét V. évfolyama 29. számában, 1974. július 19-én.