Arról, hogy a brit miniszterelnök egy Falkland-szigeteki fogolytáborba küldené a radikális jobboldali tüntetőket.

Elon Musk saját maga osztott meg álhíreket arról, hogy a brit miniszterelnök, Keir Starmer egy Falkland-szigeteki fogolytáborba küldené azokat a radikális jobboldali tüntetőket, akik a southporti gyermekkéselés nyomán vonultak utcára, számos városban zavargásokat kirobbantva.

A The Guardian szerint az X, a Tesla és a SpaceX teljhatalmú ura egy kamu Telegraph-cikket tett közzé, amely körülbelül fél óráig volt elérhető az oldalán, aztán törölte. Csakhogy ez idő alatt is közel kétmillióan látták a félrevezető tartalmat. A Musk által megosztott kép a Britain First nevű szélsőjobboldali csoport társvezetőjétől, Ashlea Simontól származott, amelyhez a következőt írta: „mindannyiunkat a Falkland-szigetekre deportálnak”.

A kamu poszt terjedése miatt a Telegraph közleményben jelezte, hogy nem tőlük származik. Az X-en a következőt írták az X tulajdonosa által (is) terjesztett anyagról: A Telegraph tudomást szerzett egy, az X-en terjedő képről, ami a Telegraph egy cikkének látszik és „sürgősségi fogolytáborokról” szól. A Telegraph soha nem közölt ilyen cikket – jelezték.

Elon Musk egyelőre nem kért bocsánatot, amiért álhírt terjesztett, helyette azóta is a brit kormányt és a zavargások elleni rendőri fellépés mikéntjét kritizálja a Guardian szerint. A lap megkereste az X-et a témában, de csak egy automatikus válaszüzenetet kaptak, hogy elfoglaltak, keressék őket később. A korábbiakhoz képest persze ez is előrelépés, tavaly volt olyan időszak, amikor a még Twitter néven futó platform sajtóosztálya automatikus kakiemojit küldözgetett kérdés esetén.

Automatikus kakiemojit küldözget a Twitter sajtóosztálya – Ezt Elon Musk be is jelentette, biztos ami biztos.

A southporti gyermekkéselés nyomán kirobbant bevándorlásellenes tüntetésekkel kapcsolatban Elon Musk olyan megjegyzést is tett már, miszerint „elkerülhetetlen a polgárháború”, a rendőri fellépést pedig egyoldalúnak nevezte. Keir Starmer brit miniszterelnök szóvivője mindezeket teljesen alaptalan vádaknak nevezte, mire viszontválaszul Musk több ízben is személyesen a brit kormányfőnek üzent, „kettős mércés Keir”-nek titulálva a politikust.

A zavargások azt követően robbantak ki az Egyesült Királyságban, hogy a 17 éves Axel Rudukubana késsel kilenc gyermeket és két felnőttet sebesített meg egy Taylor Swift tematikájú tánc- és jógafoglalkozáson. Három gyermek életét vesztette, a többiek életveszélyes sérüléseket szenvedtek. A letartóztatott tinédzserről pedig kiderült, hogy szülei 2002-ben Ruandából menekültek a szigetországba. Azóta az immár szinte egész Angliára és az északír fővárosra, Belfastra is kiterjedő zavargáshullám nyomán keddig összesen 420 személyt tartóztattak le, ebből csak a hétvégén 150-et. A szám nagymértékű emelkedésnek is indult, mivel a rendőrség arcfelismerő szoftver segítségével azonosítja a bűnelkövetőket.

Már egész Angliára, sőt Belfastra is átterjedt az erőszakhullám, lecsapnak a rendbontókra Hiába sürgeti több képviselő az egy hete szabadságra vonult londoni…

Összeül a brit kormány válságstábja a southporti késelés után kitört erőszakos zavargások miatt – A hétvégén több mint 150 embert tartóztattak le az Egyesült…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. augusztus 8-án.