Most, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke, és egyre különösebb nevek merültnek fel azzal kapcsolatban, kik lehetnek majd a kormányának tagjai, jogos a kérdés: de Qanonnal mi a helyzet? Ennek járt utána a WIRED magazin, és nem túlzok, ha azt állítom, hogy vérfagyasztó eredményekre jutott.
A QAnon-mozgalom – az összeesküvés-elmélet, amely azt állítja, hogy Donald Trump titkos háborút folytat a Mélyállam ellen, ami a sátánimádó pedofil elitek egy csoportját védi, akik Hollywoodot és a Demokrata Pártot irányítják – soha nem volt még ilyen erős.
Annak ellenére, hogy a névadó Q, egy állítólagos kormányzati bennfentes több mint négy évig hallgatott – 2022-ben több állítólagos Q-poszt is volt, de alapos ok van megkérdőjelezni a hitelességüket –, a QAnon-hit ma már sokkal elterjedtebb az amerikai társadalomban, mint amikor Q 2020. december 8-án közzétette utolsó, kétségtelenül kanonikus „cseppjét”. A hívők is fiatalabbak, mint azt általában feltételezik – egy felmérés szerint a 18 és 29 év közötti amerikaiak 22 százaléka hívő, szemben a 65 évesek vagy annál idősebbek 14 százalékával.
Ráadásul a mozgalom hőse, a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump hamarosan visszatér a Fehér Házba, és kormányát olyan személyekkel fogja feltölteni, akik készségesen elfogadják az ilyesfajta összeesküvés-elméleteket, mint a QAnon – nem is kell erre jobb példa, mint az FBI igazgatójának jelölt Kash Patel, aki gyakran támogatta a mozgalmat nyilvánosan is.
A mozgalom támogatói alig tudják leplezni örömüket. „Alig várom, hogy a VIHAR MEGJÖJJÖN. 2025. JANUÁR 20.” – írta az egyik támogató a múlt hónapban a Q-központú The Great Awakening fórumon. (A Vihar QAnon világában egy olyan esemény, amikor Trump legyőzi a „cabalt”, vagyis az összeesküvést, mely tömeges letartóztatásokkal és nyilvános kivégzésekkel jár majd. Hogy ez miért nem az első elnöki ciklusa alatt következett be, nem világos). Egy másik felhasználó azt harsogta: „2025. január 20. szerda, 2025 »QANON« visszatér”, és nem vette észre, hogy január 20-a jövőre egy hétfői napra esik.
A QAnon az elmúlt években több szélsőséges erőszakos incidenst is inspirált – többek között kulcsszerepet játszott a január 6-i, Capitolium elleni támadásban –, és a szakértők most attól tartanak, hogy a mozgalom, amelyet Trump a vélt ellenségei elleni megtorlásról szóló beszédei ösztönöznek, további erőszakra sarkallhat. Azoknak a családtagoknak pedig, akik szeretteiket elvesztették az összeesküvés-mozgalom miatt, a QAnon újjáéledése komor emlékeztető, hogy ezek a kapcsolatok örökre elveszhetnek.
„Megújult az izgalom, sőt a vérszomj, a várakozás a „Viharra” és mindazon cselekményekre, amik a jövendölések szerint vele járnak” – mondta Jesselyn Cook újságíró, a The Quiet Damage (A csendes kár) és a QAnon and the Destruction of the American Family (A QAnon és az amerikai család elpusztítása) című könyvek szerzője a WIRED-nek. „A nem QAnon-hívő szeretteik eközben elveszítik a reményt, hogy megmenthető a kapcsolatuk, vagy már attól tartanak, hogy minden előrelépés, ami Trump 2020-as veresége óta történt a hívők visszahozása terén a valóságba, kárba vész.”
Q, a QAnon-mozgalmat inspiráló árnyalak 2017 végén kezdett el posztolni a 4chanon, majd 2018 elején a rivális 8kun üzenőfalra költözött. Összesen közel 5000 úgynevezett q-cseppet posztoltak, amelyek vad, konkrét és sikertelen jóslatokról szóltak, emellett azt az elképzelést hirdették, hogy a Hillary Clintonhoz köthető demokrata elit elrabol és terrorizál kisgyerekeket, hogy a vérük megivása előtt adrenokróm termelését indítsák be a szervezetükben. (E hamis állítások egyéb problémái mellett az is tény, hogy az adrenokróm olcsón beszerezhető bármelyik vegyianyag-ellátó üzletben.)
Miközben a január 6-i, a Capitolium elleni támadás felkavarta az országot, és a Stop the Steal mozgalom milliókat ösztönzött arra, hogy elveszítsék az amerikai demokráciába vetett hitüket, Q hallgatott. Q még akkor is hallgatott, amikor Trump az év elején épphogy túlélte a merényletkísérleteket, majd a múlt hónapban visszavágott, és megnyerte a választásokat.
(Egy ideig valóban úgy tűnt, hogy Q 2022-ben visszatért, de a posztok hitelességét vitatták. Független elemzések szerint a posztokat valószínűleg Jim és Ron Watkins osztották meg, akik a 8chant működtetik. Ron Watkins a WIRED-nek azt mondta, hogy „egyáltalán nem érintett vagy érdekelt a QAnon-ügyben”, míg Jim Watkins azt mondta, hogy a cikk megjelenése után ellenőrizni fogja a tényeket, de nem kívánt nyilatkozni).
De amíg Q hallgatott, az általa terjesztett összeesküvés-elméletek lassan a Republikánus Párt főáramú ortodox dogmáivá váltak, amit olyan figurák felemelkedése segített, mint Marjorie Taylor Greene, a georgiai képviselő, aki a QAnon legkorábbi támogatói között volt már 2017 végén is.
És így, 2024 végéhez közeledve, a Public Religion Research Institute (PRRI) adatai szerint, a QAnon összeesküvés-elméleteiben való hit most népszerűbb, mint Q elhallgatása idején. Az adatok, amelyek a múlt havi elnökválasztás után végzett felmérésen alapulnak, azt mutatják, hogy a QAnon-narratívákba vetett hit a 2021-es 14 százalékról 17 százalékra emelkedett.
Bár a QAnon támogatóira nem létezik egységes leírás, a PRRI választások utáni adatai azt mutatják, hogy túlnyomó többségük Trumpra szavazott (81 százalék). Az adatok azt is mutatják, hogy a QAnon-hívők nagyobb valószínűséggel evangéliumi keresztények, és azok, akik keresztény nacionalista nézeteket vallanak, körülbelül háromszor nagyobb valószínűséggel fogadják el a QAnon-elveket, mint azok, akik elutasítják vagy szkeptikusak a keresztény nacionalizmussal szemben.
A közhiedelemmel ellentétben, miszerint a QAnon követői jellemzően idősebb emberek, akiknek több idejük van összeesküvés-elméleti weboldalakkal foglalkozni, a PRRI adatai azt mutatják, hogy az 50 év alatti amerikaiak 22 százaléka hisz a QAnon-féle összeesküvés-elméletekben, míg a 65 év felettieknek csak 14 százaléka.
„Nem hinném, hogy a QAnonhoz hasonló összeesküvés-elméletekbe vetett hit egyhamar el fog oszlani” – mondta Melissa Deckman, a PRRI vezérigazgatója a WIRED-nek. „Trump támogatói az átlagosnál magasabb szinten vannak már most is felkészülve arra, hogy támogassák a semmiféle tényen nem alapuló összeesküvés-elméleteket. A kormányzat és számos más intézmény iránti bizalmatlanság történelmi hagyományaival kombinálva sok amerikai körében adottak azok a feltételek, amelyek lehetővé teszik az ilyen elméletek elharapódzását, sőt terjedését, és ez sajnos nem fog egyhamar megváltozni.”
Trump visszatérését a Fehér Házba széles körben megünnepelte a QAnon közösség, amelynek tagjai úgy vélik, hogy a Q több ezer posztjában megfogalmazott vad jóslatok most valóra válnak.
„Az általános véleményük az, hogy Trump szét fogja zúzni a Mélyállamot, és hogy az összes gonosz libsit börtönbe fogják zárni, amilyen gyorsan csak lehet, hogy visszatérünk az aranystandardhoz, és a FED (a szövetségi jegybank) megsemmisül” – mondta a WIRED-nek Mike Rains, a QAnon-közösséget szorosan nyomon követő kutató. „Az ukrán biolaborokat le fogják leplezni, mint a Covid forrását, és Anthony Faucit társaival együtt mind halálra fogják ítélni az emberiség elleni bűnökért”.
Ezt láthatjuk a Telegram-csatornákon és az olyan szélsőséges platformokon, mint a Gab és a Truth Social, ahol a QAnon influencerek meghúzták magukat a QAnon-fiókok 2021-es, tömeges törlése után a fősodratú platformokról, mely a Capitolium elleni támadást követően történt. De egyre inkább megfigyelhető az olyan platformokon is, mint a Facebook, az Instagram, a TikTok és – ami a legfeltűnőbb – az X, amely Elon Musk felvásárlása óta termékeny talajt biztosít az összeesküvés-elméletek virágzásához, ráadásul jövedelmet is biztosít azoknak az influencereknek, akik pénzzé tudják tenni a baromságaikat.
A Meta, a TikTok és az X nem reagált a platformjaikon található QAnon-artalmakkal kapcsolatos megjegyzésekre.
„Bizonyára az sem segít, hogy Musk alatt a bizonyítatlan QAnon-összeesküvés-elméletek virágoznak az X-en, ami hatalmas közönséget és a legitimitás látszatát adta nekik” – írja Cook. Azok között, akik a január 6-i, a Capitolium elleni támadást követően kirúgták az akkor még Twitternek nevezett Twitterről, szerepelt Trump is.
A saját aprócska platformjára, a Truth Socialra szorultak posztjai, és a Media Matters októberi elemzése szerint hamarosan teljes mellszélességgel kiállt QAnon mellett: közel ezer alkalommal népszerűsítette a QAnonhoz kapcsolódó fiókokat.
Miközben Trump épp alakítja új kormányát, több QAnonhoz köthető figura és influencer van a környezetében, akik azt állítják, hogy bennfentes ismeretekkel rendelkeznek arról, hogy mi készül.
Ezek közé tartozik a Pizzagate promótere, Ann Vandersteel, aki azt állítja, hogy kapcsolatban áll Tom Homan „határügy biztossal”, akit nemrég szintén Mar-a-Lagóban fotóztak le a QAnon influencerrel, Ben Moore-ral. Mikki Willis összeesküvésfilm-producer, aki felkarolta a QAnon influencereket, azt állítja, hogy beavatták bizonyos „háttérbeszélgetésekbe” az átmenetileg kormányzó csapat terveiről.
De Trump visszatérésétől eltekintve a QAnon-hívők körében a 2025-ben bekövetkező eseményekkel kapcsolatos izgalom fő mozgatórugója Kash Patelnek, az Igazságügyi Minisztérium volt tisztviselőjének felemelkedése, aki hamarosan az FBI-t fogja vezetni, ha kinevezését a Kongresszus megerősíti.
„Kash Patel nyíltan dicsérte Q-t” – írta egy 600 ezer követővel rendelkező befolyásos QAnon-fiók az X-en a múlt hónapban. „Képzeljünk el egy olyan FBI-igazgatót, aki pozitív fényben látja a Q mozgalmat”. Patel QAnon-támogatása nem csak a furcsa, homályos lájkokra és kacsintásokra korlátozódik az évekkel ezelőtti közösségi média posztokon.
A QAnon-világ legsötétebb sarkaiban is aktívan megfordult már. Mindössze hat nappal a választások előtt, miközben más Trump-követők a mainstream televíziókban vagy magasan jegyzett podcastokban jelentek meg, Patel bejelentkezett a Pilled nevű szélsőséges livestreaming platformra, ami a legnagyobb QAnon-influencerek törzshelye.
Aznap a Deplorable Discussions nevű műsorban jelent meg, ahol magabiztosan közölte a több száz hallgatóval: „A Mélyállam létezik. Ez egy demokrata-republikánus egypárti mocsári szörnygépezet.” (Ha egyszerre demokrata és republikánus, akkor evidens, hogy kétpárti, de hagyjuk is ezeket a felsőbb matematikai kérdéseket, ha emberünk így mondta, akkor így mondta). Patel arról is beszélt, hogy ha Trump visszatér a Fehér Házba, akkor olyan régóta titkolt rejtélyek részleteit fogja leleplezni, mint 9/11 háttere és a JFK-gyilkosság.
Az évek során Patel nemcsak pozitívan említette a QAnont, hanem dicsérte a támogatóit, dedikálta a QAnon szlogennel ellátott könyveket, és rendszeresen népszerűsítette a @Q Truth Social fiókot. Patel egy általa írt könyvben még egy „mélyállami” ellenséglistát is közzétett; ezen szerepel az FBI jelenlegi igazgatója, Christopher Wray is. Patelt a Q két Q-cseppben is megnevezte.
2021 januárja óta Patel „tizenhárom podcast legalább ötvenhárom epizódjában jelent meg, amelyek nyíltan népszerűsítették a QAnon mozgalmat és/vagy megosztották a QAnonhoz kapcsolódó összeesküvés-elméleteket” – derül ki az Advance Democracy, egy közérdekű kutatásokat végző nonprofit szervezet kutatóinak elemzéséből.
„Kash Patel számára QAnon támogatása jelentős segítséget adott” – mondta a WIRED-nek Alex Kaplan, a Media Matters vezető kutatója, aki közelről dokumentálta Patel és a QAnon interakcióit. „Az FBI igazgatói jelölése azt mutatja, hogy QAnon népszerűsége az évek során a közösségi médiának köszönhetően eléggé kiterjedt ahhoz, hogy a közszereplők, vagy a hamarosan közszereplővé váló tisztségviselők úgy érezzék, hogy ezen az úton növelhetik az esélyeiket.”
Most Patel keményen dolgozik azon, hogy meggyőzze a Capitol Hill szenátorait, hogy felejtsék el a QAnon összeesküvésmozgalomhoz fűződő szoros kapcsolatait, hogy ő vezethesse az FBI-t, azt az ügynökséget, amely többször is figyelmeztetett a QAnon összeesküvés-elmélet által inspiráltak által jelentett erőszakos fenyegetésekre.
Azok az emberek, akiknek a szerettei beleestek a QAnon „nyúlüregébe”, attól tartanak, hogy Patel felemelkedése miatt a Q-fanatizmusba süllyedt családtagjaik és barátaik még távolabbra kerülnek tőlük és még jobban elszigetelődnek a valódi élettől.
„A QAnonos unokatestvérem úgy véli, hogy Patel nyilvánosságra fogja hozni az Epstein-szigeti listát” – mondta a QAnon Casualties subreddit egyik tagja a WIRED-nek. „És utána mindenkit letartóztatnak, bíróság elé állítanak és kivégeznek. Szerinte olyan közszereplők lesznek a listán, mint Oprah Winfrey, Tom Hanks és Hunter Biden. Már nagyon várja a januárt.”
Tulajdonképpen az egész világ nagyon várja azt a januári napot, amikor Trump átveszi a hatalmat, bár igen sokan vagyunk, akiknek erős balsejtelmei vannak. Gondoljunk bele: ha lesz „Vihar”, ha lesznek tömeges letartóztatások és nyilvános kivégzések, ahogy azt a qanonista propaganda elvárja, akkor kitör a világbotrány, hiszen mindenki tudja, hogy koholtak a vádak, összeeseküvés-elméletekre alapulnak, bizonyíték nincs rájuk. Ellenben ha nem lesz „Vihar”, akkor az igen jelentékeny konteó-hívő tábor kiáll Trump mögül és az sem kizárható, hogy akár fel is lázad ellene.
Mivel viszont Trump amúgy is meg szeretne szabadulni az összes politikai ellenfelétől, valószínűbb, hogy lesznek letartóztatások, talán kivégzések is. Koholt vádak és koncepciós perek is várhatóak. Viszont megmarad a kormányzat számára a fanatikus qanonisták támogatása, ami nem jelentéktelen tényező az amerikai belpolitikában.
Szomorú lesz látni, hogy a világ legerősebb demokráciája összedől egy belső, mentális fertőzés, egy elmezavar következtében.
Reméljük erre nem kerül sor, de sajnos minden esély megvan rá.
Forrás: Zóna
A szerkesztő megjegyzése
QAnon – a Wikipédia szócikke
A QAnon (/ kjuːəˈnɒn /) vagy röviden Q egy amerikai mozgalom, amely 2017 óta terjeszt összeesküvés-elméleteket az interneten. Főleg a Republikánus Párt hívei között népszerű és sokan közülük szélsőjobboldali háttérrel rendelkeznek. A témában anonim módon különböző internetes felületeken eredetileg bejegyzést tevő(k) nevezi(k) magát/magukat „Q”-nak (technikailag kizárható, hogy egy személyről lenne szó).
Nézetük szerint van egy globális sátánista elit, pedofilok összeesküvése, akik világméretű hálózatot működtetnek, elsősorban azért, hogy gyermekeket szexre kényszerítsenek, de esetenként, hogy megegyék szerveiket.[1][2][3] Donald Trump amerikai elnök az, aki küzd ellenük.[4]
Az elmélet támogatói úgy vélték, hogy Trump tervezi az elszámoltatást, a „Vihart” (Storm), amikor az összeesküvő hálózat tagjainak ezreit tartóztatják majd le.[5] A QAnon hívei számos demokrata politikust és liberális hollywoodi színészt gyanúsítanak azzal, hogy tagjai ennek a sátánista összeesküvésnek.[6] Szerintük Trump színlelte az együttműködést az oroszokkal, és az oroszok amerikai beavatkozását vizsgáló Robert Mueller valójában a szövetségese, akivel együtt akarják leleplezni az összeesküvést, és megelőzni Barack Obama, Hillary Clinton és Soros György puccsát.[7][8] A QAnon elméleteit segítettek terjeszteni az orosz támogatású troll fiókok a szociális médiában,[9][10][11][12][13] és az orosz hagyományos média is.[14]
A QAnont megelőzték hasonlóan virtuálisan terjedő összeesküvés-elméletek, mint például a Pizzagate,[15][16] amelyek aztán beleolvadtak. Maga a QAnon 2017 októberében született, és az eredete egy „Q” nevű felhasználó posztja volt a 4chan képküldő fórumon, akit eredetileg egy személynek tartottak, de legalábbis később csoporttá bővülhetett a név használói köre.[17] A Q posztok stilometriai elemzése alapján legalább két különböző ember írt ezen a néven különböző időszakokban. Q azt állította magáról, hogy Q szintű hozzáférése van titkos adatokhoz.[18] Az NBC News jelentése szerint három személy arra használta fel az eredeti Q posztot, hogy különböző internetes platformokon terjesztve profithoz jussanak. QAnonnak a 4chan posztolói közt számos elődje volt: FBIAnon, HLIAnon (High-Level Insider = Magas Szintű Bennfentes), CIAAnon és WH Insider Anon.[19] A QAnon amerikai eredetű, de már Európában is számottevő mozgalommá nőtte ki magát.[20]
A QAnon követői 2018 augusztusától kezdtek el feltűnni Donald Trump újraválasztási gyűlésein.[21] Bill Mitchell bemondó, a QAnon támogatója, 2019 júliusában vett részt egy „szociális média csúcson” a Fehér Házban.[22][23] A QAnon tagjai a #WWG1WGA hashtaget szokták a posztjaikhoz tenni, ami azt rövidíti: „ahová egyikünk megy, oda mindegyikünk megy” („Where We Go One, We Go All”).[24] A mottót egy férfi egy 2019. augusztusi tüntetésen használta, de később tagadta, hogy a QAnonra utalna. Ez órákkal azután történt, hogy az FBI közzétett egy jelentést, amelyben a QAnont a belföldi terrorizmus egy potenciális forrásaként nevezte meg – ez volt az első alkalom, hogy egy szélsőséges összeesküvés-elmélet ilyen minősítést kapott.[25] A Media Matters for America elemzése szerint 2020 októberéig Donald Trump 265 alkalommal adott tovább a QAnonhoz köthető üzeneteket: 152 Twitter-felhasználó bejegyzését posztolta tovább vagy említette meg, volt, hogy egy nap többször is.[26][27] Magát Trumpot a QAnon követői „Q+” néven kezdték el emlegetni.[28]
A QAnon követőinek száma nem ismert, de széles online követői táborral rendelkezik. 2020 júniusában Q arra biztatta a követőit, hogy tegyenek „digitális katonai esküt”, és sokan meg is tették, a #TakeTheOath hashtaget használva.[29] 2020 júliusában a Twitter ezrével tiltotta le a QAnonhoz kötődő fiókokat, és algoritmusokat módosított, hogy lassítsa a konspirációs elmélet terjedését.[30] Augusztusban a Facebook belső elemzése milliószámra talált QAnon-követőket oldalak és csoportok ezrein, még ugyanabban a hónapban a Facebook elkezdte a QAnonos tartalmak törlését és korlátozását,[31][32] és októberben bejelentette, hogy teljesen kitiltja az összeesküvés-elméletet a platformjáról.[33] A QAnon-követők saját platformokra is vándoroltak, mint az EndChan és a 8chan (később 8kun) üzenetfalak, ahol információs hadjáratot szerveztek a 2020-as elnökválasztás befolyásolására.[34]