„Mi amerikaiak voltunk a leggazdagabbak, gondoljanak bele, 1870 és 1913 között. Ez volt a leggazdagabb időszakunk. Mert beszedtük a vámokat… hatalmas vagyonunk volt.” (Donald Trump)

„1835. november 30-án születtem Floridában, egy majdnem észrevehetetlenül pici városkában, Missouri állam Monroe megyéjében. (…) Minden olcsó volt; az alma, őszibarack, édesburgonya, burgonya és kukorica vékája tíz centbe került; tíz cent volt egy csirke, hat cent egy font vaj, három cent egy tucat tojás, öt cent a kávé és cukor fontja, öt liter whisky tíz cent. Nem tudom, milyenek most az árak Missouri államban, de azt tudom, hogy milyenek itt Hartfordban, Connecticut államban. Itt ugyanis három dollár egy véka alma, öt dollár az őszibarack; a burgonya (válogatott bermudai) öt dollár; egy-másfél dollár egy csirke, súly szerint, ötven-hatvan cent egy font vaj, ötven-hatvan cent egy tucat tojás, negyvenöt cent egy font kávé és négy vagy öt dollár öt liter belföldi whisky, azt hiszem, bár csak annak a fajtának tudom biztosan az árát, amelyet én vásárolok: a skót whisky, és tíz dollárba kerül, ha tíz literrel veszek egyszerre – ha kevesebbet vásárolok, akkor drágább.
Harminc-negyven évvel ezelőtt ott Missouriban az átlagos szivarból harminc centbe került száz darab, de legtöbben ezt a fényűzést sem engedték meg maguknak, mert a pipázás úgyszólván semmibe sem került ezen a dohánytermő vidéken. Ma már Connecticut államban is foglalkoznak dohánytermesztéssel, mégis tíz dollárt fizetünk száz darab connecticuti szivarért, és tizenöt-húsz dollárt száz darab importszivarért.
” (Mark Twain)

Mikor is voltak tehát gazdagok az amerikaiak? Amikor magasak voltak a bérek és ebből következően a kereslet és az árukra kiszabott vámbevétel is (lásd külföldi szivar – connecticuti szivar, helyi whiskey – skót whisky), vagy amikor az árak voltak alacsonyabbak?

Donald, értem én, „régi szép idők”. Csak tanulatlan vagy, műveletlen és ostoba, így elfelejted, hogy azok előtt a szép idők előtt voltak még régebbi, még szebb idők is. Mármint monetáris szempontból. De például a kanyarójárvány egész parcellákat töltött meg, a polgárháborúban több áldozata volt a kolerának, mint a harcoknak.

Bár… kanyaró most is van, szépen terjed Új-Mexikóban és Texasban.

A szerző Facebook-bejegyzése 2025. február 24-én.