Enyhülni kezd a romániai elnökválasztások első fordulója által okozott sokk, kezdenek magukhoz térni a csalódott szavazók, és már a George Simion győzelmét ünneplők is józanodnak. A második fordulóban Nicușor Dannal kell megmérkőznie a nacionalista, kisebbséggyűlölő pártvezérnek, és ez lehet, hogy akkor sem lesz könnyű feladat számára, ha tekintetbe vesszük, hogy az első fordulóban majdnem kétszer annyi szavazatot kapott, mint Nicușor.
Simionnak ugyanis van egy nagy ellensége: saját maga. A G4Media elemzője, Dan Tăpălagă összegyűjtötte azt a hat szarvashibát, amit az elnökjelölt az első forduló eredményének kihirdetése, azaz összesen három nap alatt elkövetett: ha így folytatja, alig marad majd szavazója a második fordulóra, és ez adhat némi reményt azoknak, akik Románia jövőjét az Európai Unióban és a NATO-n belül képzelik el.
Hát, akkor lássuk Simion mester hat baklövését – a saját megjegyzéseimet csillag alatt és kurziválva teszem majd meg az érintett bekezdések végén.
A szélsőséges AUR párt vezetője, George Simion, egy alaposan megtervezett és kivitelezett választási kampány után nagy fölénnyel nyerte az első fordulót Nicușor Dan és a többi jelölt előtt, de a győzelem másnapján súlyos hibákat kezdett elkövetni. Ezeknek árát drágán fizetheti meg a második fordulóban, ahogy Adrian Năstase, Mircea Geoană vagy Victor Ponta is elvesztették a játszmát annak idején, amikor Simionhoz hasonlóan minden ütőkártya a kezükben volt. Az alábbiakban található egy rövid összefoglaló a legnagyobb hibákról.
1. 500 ezer állami alkalmazott elbocsátása
A Digi24-nek adott interjúban, amely élesen ellentétben áll a televíziós csatornák első fordulóban alkalmazott bojkottjával, Simion bejelentette, hogy az 1,3 millió állami alkalmazottból félmilliót el kell bocsátani az elkövetkező öt évben, hogy Románia elkerülje az államcsődöt. Bár a dolognak volna értelme, a közigazgatási apparátus reformja szükséges és elkerülhetetlen, a lépés bejelentése tizenkét nappal az elnökválasztás második fordulója előtt nagy politikai hiba. Ezzel kockáztatja 1,3 millió szavazó és azok családtagjai voksának elvesztését. Miért szavaznának az állami alkalmazottak egy olyan jelöltre, aki veszélybe sodorja a munkahelyüket?*
*Számoljunk kicsit: ha ennek az elbocsátással fenyegetett – mert hiába, hogy „csak” félmillió főt fognak elbocsátani, ha nem tudni, melyik félmillióról van szó, mindenki veszélyben érezheti magát – embernek csak fejenként két családtagja van, az már négymillió elveszített voks, de lesz az több is, mivel a romániai családok nagyok, gyakran népesek, több generációsak és összetartóak.
Azt fogják mondani a hívei, hogy nem kell neki hinni, és a nyilatkozatát a soha nem valósuló kampányígéretek közé sorolják majd. Ezúttal azonban nem így van. Simion és egy esetleges AUR-kormány kénytelen lesz drasztikus létszámleépítésekhez vagy adó- és illetékemelésekhez folyamodni, tekintettel a Ciolacu-kormány által hagyott gazdasági katasztrófára: az EU legnagyobb költségvetési hiányára, a befektetők bizalmának teljes összeomlására és a szabadon zuhanó valutaárfolyamra. (Valóban: a lej ma – is – nagyot esett az euróhoz képest)
A szigorú reformokat a kormányzás első időszakában kell végrehajtani, nem pedig előre bejelenteni. Ha Simion stratégái esetleg a magánszféra szavazataira számítanak, akkor rosszul számolnak. Az a kár, amelyet egy szélsőjobboldali jelölt esetleges győzelme Romániának okozhat, olyan nagy, hogy egyetlen komoly román vállalkozó, aki törődik a vállalkozásával, sem fogja a pénzét és a szavazatát odaadni valakinek, aki államosításokat és gazdasági elszigetelődést ígér. Már mindannyian érzik a saját zsebükön Simion első fordulóban elért győzelmének következményeit.
Nicușor Dan azonnal reagált Simion baklövésére, és kijelentette: „Butaság! Ez lehetetlen.”
2. A 35 ezer eurós házak projektje egyszerű választási taktikai húzás volt
Ugyanebben a Digi24-interjúban George Simion elismerte, hogy a 35 ezer eurós házak építésére vonatkozó programja „marketing, promóció” volt.*
*Lássuk csak, miről van szó! Az AUR valóban olcsó házakat, pontosabban lakásokat ígért a szavazóinak. A téma központi szerepet játszott Simion novemberi, később törölt elnökválasztási kampányában, és az egész országban elterjedt, az AUR pedig szerződés aláírására hívta fel az érdeklődőket, hogy részesülhessenek a programban. „Jelen szerződés George-Nicolae Simion úrnak a 2024-es választásokon Románia elnökévé történő megválasztásának feltételével jön létre” – áll a szerződésben. Különben az aláírók gyakorlatilag minden érzékeny és érzéketlen adatukat is átadták a szerződés révén a pártnak – és elég sokan voltak. Több száz embert fényképeztek le 2024 júliusában, akik egy bukaresti AUR-iroda előtt álltak sorba, hogy aláírják „Simion tervét”, amely egymillió lakás építését ígérte, többségük ára 35 000 euró lett volna, 1000 euró előleggel és nulla kamattal. Most nem kissé érezhetik magukat csalódottnak. De legalább ne maga az elnökjelölt vallotta volna be a hazugságot!
Kedden a Digi24-en George Simion elmagyarázta, hogy soha nem volt olyan kampány, amelynek keretében ténylegesen ilyen összegért adtak volna házakat az embereknek, hanem „ez volt a mi marketing-, promóciós és médiakampányunk”. Másként szólva, az AUR vezetője elismerte, hogy üres ígéretekkel tévesztette meg a választókat, csak hogy növelje pártja esélyeit. Lehet, hogy sokan, akik sorba álltak, hogy aláírják „Simion tervét”, rájöttek, hogy ez csak kampányfogás, de mivel nem volt mit veszíteniük, lenyelték a békát. Most azonban felmerül a kérdés: az AUR ígéretei közül mennyiről fog kiderülni, hogy egyszerű marketingfogás, választási taktika, a hatalom megszerzésére irányuló csalás? Ki hisz még nekik, bármit is mondjanak?
3. Románia kizárása a Visa Waiver programból
Simion a már említett interjúban azt állította, hogy Románia kizárása a Visa Waiver programból politikai szankció volt az Egyesült Államok részéről, amiért az Alkotmánybíróság 2024. december 6-án törölte a választásokat. Arra a kérdésre, hogy honnan tudja ezt, Simion így válaszolt: „Közvetlenül a forrástól, a Trump-adminisztrációtól, azoktól az emberektől, akik közvetlenül foglalkoztak ezzel az üggyel”.
Így tehát közvetett bizonyítékok kezdenek felmerülni arra, hogy Simion húsvéti amerikai látogatása során intenzív lobbizást folytatott Románia ellen, és ez eredményre is vezetett. Ha a dolgok fordítva álltak volna, vagyis ha a nagy hazafi és szuverenista megpróbálta volna megvédeni országát, akkor tegnap esti interjújában azt mondta volna, hogy minden erejével küzdött a „Trump-adminisztrációban közvetlenül az ügyet kezelő emberekkel”, hogy NE vegyék ki Romániát a vízummentességi programból, és hogy valójában ez volt az utazásának célja. Csakhogy nyilvánvaló, hogy Simion teljes mértékben kihasználta a román kormányra kiszabott politikai szankciót, amelyet az amerikai kormány két nappal az első forduló előtt jelentett be, sőt, nagy valószínűséggel ő maga kérte.
Egy másik jele annak, hogy a Trump-adminisztráció segíteni akart Simionnak azzal, hogy szankcionálta Romániát és azokat a románokat, akik hiába remélték, hogy március végétől vízum nélkül utazhatnak Amerikába, az a gratuláció, amelyet a Belbiztonsági Minisztérium, azaz a Visa Waiver programot kezelő minisztérium küldött Simionnak az első fordulóban elért győzelme után. Simion az olasz sajtóban jelentette be, hogy megkapta ezt az üdvözletet. Ez volt az egyik legsúlyosabb hibája. A román állam elleni politikai vagy gazdasági aknamunka a büntető törvénykönyvben szereplő legsúlyosabb bűncselekmények közé tartozik.*
*Igen, így lesz a nagy, sőt, hivatásos „hazafiból” a gyakorlatban hazaáruló.
4. Álláspontváltás Ukrajnával kapcsolatban
A nyugatbarát szavazatok megszerzése érdekében az AUR szélsőséges párt vezetője radikálisan megváltoztatta Ukrajnával kapcsolatos álláspontját. Míg az első fordulóban még hevesen szorgalmazta a katonai segítségnyújtás leállítását és a román területek visszaszerzését, Simion 180 fokos fordulatot vett, amikor kijelentette: „Nem hiszem, hogy bárki, aki ép elméjű, legalábbis Romániában, el tudná fogadni vagy meg tudná követelni Ukrajnától, hogy lemondjon a területekről”. Mit érthet ebből a nacionalista választóközönség? Mikor beszélt Simion komolyan?
Bonyolult pávatáncot jár, hogy meggyőzze a nemzetközi sajtót: ő nem „báb”, és nem viselkedik a Trump-adminisztráció lakájaként, hiszen ő az a nagy harcos, aki felszabadítja az országot az EU „igája alól”. Nyilvánvaló, hogy a szélsőséges AUR párt vezetője ugyanazt az utat járja, mint minden radikális, amikor a hatalom megszerzéséhez közeledik: mérsékeli a retorikáját.
5. Előrehozott választásokkal való fenyegetőzés
Hogy saját választóit kielégítse, Simion az első forduló után megígérte, hogy előrehozott választásokat rendez, alapjaiban megreformálja az Alkotmánybíróságot, és mindent megtesz az alkotmányos rend helyreállításáért, ezzel arra utalva, hogy mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy Călin Georgescu miniszterelnök, vagy akár elnök is legyen.* Pedig Romániában már mindenkinek elege van abból, hogy az országot tavaly eleje óta választások, politikai válságok, instabilitás és súlyos gazdasági zavarok fenyegetik.
*A román parlamenti matematika szerint azért ennek több akadálya is lenne, ugyanis ahhoz, hogy egy romániai kormány legitim legyen, a parlamenti képviselők szavazatának 50%-a + 1, azaz 233 szavazat szükséges. Ilyen feltételek mellett az AUR-nak és a POT-nak további 117 szavazatra lenne szüksége, mivel most csak 116 mandátumuk van. Ehhez hozzáadható lehetne még talán a Diana Șoșoacă-féle SOS Romania párt parlamenti képviselőinek szavazatai – 33 parlamenti képviselő –, de a 149 szavazat még mindig nem lenne elég. Akad még 12 független képviselő, amivel a számuk 161-re emelkedne, valamint a nemzeti kisebbségek képviselői, 17-en. Még a Simion számára legkedvezőbb esetben is 178-an volnának a szükséges 233-hoz képest. A helyzetet csak az billenthetné az AUR javára, ha a PSD-vel, a szociáldemokrata párttal alkotna kormánykoalíciót, de annak meg nehezen lehetne Georgescu a miniszterelnöke.Mindenesetre ha a PSD csatlakozina az AUR-hoz és a POT-hoz, akkor együttesen 238 szavazatos parlamenti többséget alkotnának, ami épp, hogy elegendő volna nekik.
Simion nem szerez több szavazatot azzal, hogy azzal fenyeget, miszerint meghosszabbítja a Romániát másfél éve sújtó átmeneti állapotot. Természetesen ezzel lelkesíti rendszerellenes támogatóit, de nem tanúsít túl sok felelősségérzetet, amikor a politikai káosz meghosszabbításával riogat.
6. A titokzatos bécsi látogatás
Simion hétfőn kora reggel villámlátogatást tett az osztrák fővárosban, amit azzal magyarázott, hogy csak néhány órát maradt, mert kampányfotókat készített fontos vezető politikusokkal. Érdekes részlete az útnak, hogy egyedül utazott, ami legalábbis furcsa egy olyan személytől, aki éppen megnyerte az elnökválasztás első fordulóját. Annyira fontos volt a fotózás, hogy az első gondolata az volt: elrepül az országból?
Miről tárgyalt az osztrák szélsőjobboldali vezetőkkel? Kikkel találkozott még abban a néhány órában? Miért ragaszkodott ahhoz, hogy egyedül utazzon? Ezek jogos kérdések, tekintve, hogy Bécs nem egy átlagos főváros. Călin Georgescu évekig Bécs közelében élt, csakhogy ő néhány hónapja nem hagyhatja el az országot. Az AUR vezetője úgy tűnik, nem mondott el mindent erről a furcsa látogatásról, és nagyon valószínű, hogy rejteget valamit.*
*Ez a hatodik hiba rengeteg lehetőséget rejt magában, csak ügyesen kell nyomozni az ügyben: miért pont Bécsbe ment? Miért pont akkor és nem később, nem előbb, hanem a legalkalmatlanabb pillanatban?
Összegzés:
A szélsőséges AUR párt vezetője súlyos hibákat követ el az új támogatók megnyerése érdekében, eddig számára elérhetetlen választói rétegekből. A retorika mérséklése önmagában kockázatos taktika, amely a radikális szuverenista közvélemény egy részének csalódását okozhatja.
Az első fordulóban a választási stratégiája helyesnek bizonyult. Most viszont, a második fordulóban Simion kockázatos lépéseket tesz azzal, hogy olyan témákat vet fel, amelyek gyorsan népszerűtlenné tehetik saját támogatói körében anélkül, hogy új támogatókat szerezne az európabarát táborból vagy a választásokon részt nem vevők közül.
A második forduló még nem dőlt el, bár Nicușor Dan továbbra is alacsony esélyekkel indul. Ne felejtsük el azonban, hogy a szélsőséges párt vezetője a rendszer terméke. Azok, akik létrehozták, ugyanolyan könnyen ki is lőhetik az utolsó pillanatban egy ezüstgolyóval, olyannal, amilyennel más, magukat nagymenőnek tartó jelöltek is találkoztak már.
Nem, így már nem tűnik olyan biztosnak George Simion győzelme. De magától nem fog térdre esni és összedőlni: ahhoz a riválisára kell szavazni.
Fel a fejjel, még van a második fordulóig tizenegy nap. Mivel Simion eddig naponta legalább két ordas nagy marhaságot művelt, az eddigi hat mellé még elkövethet legalább huszonkettőt. Ha szorgalmas és tehetséges, akár többet is.
Forrás: Zóna