Victor Pontát nevezte ki tiszteletbeli tanácsosának Marcel Ciolacu miniszterelnök, írta meg a Transtelex. A volt politikus a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban szerzett tapasztalatával fogja segíteni a kormányfő munkáját.
Mint ismeretes, Victor Ponta kétszer volt Románia miniszterelnöke, ugyanakkor volt a
Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is. Ígéretes politikai karrierjének a Colectiv-klubban kirobbant tűzeset vetett véget 2015-ben, bár ezzel kapcsolatban politikai elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a helyzet ennél bonyolultabb volt, Romániára nagy nyomás nehezedett az Európai Unió részéről annak érdekében, hogy távozzon a hatalomból a PSD, amelyet Brüsszel és az ellenzék – beleértve Klaus Iohannis államfőt is – rendszerszintű korrupcióval vádolt.
Megítélésem szerint Ponta nem volt rossz miniszterelnök. Abban, hogy a karrierje hamar véget ért nem kormányának gyenge teljesítménye játszott szerepet, hanem az, hogy nem tudta nemzetközi szinten elfogadtatni és szalonképessé tenni a Szociáldemokrata Pártot. Helyzetét az is nehezítette, hogy hazai politikai ellenfelei mindent megtettek azért, hogy az Európai Unióban bemószerolják őt és pártját. Mindehhez hozzájárult a volt miniszterelnök arroganciája és az a nehéz örökség, hogy ő Adrian Năstase felfedezettje és tulajdonképpeni kijelölt utódja volt („a kis Titulescu”).
A PSD harminc éve küzd azzal, hogy megszabaduljon az utódpárt-bélyegtől, amelyet Iliescunak esélye sem volt lemosni, Năstasenak és Pontának pedig nem sikerült, már csak azért sem, mert mindketten „ellenszélben” voltak kénytelenek Brüsszel felé evezni. A szocdemek idehaza népszerűek, de legalábbis megkerülhetetlenek voltak és maradtak (a kormánypártnak van a legjobban szervezett vidéki hálózata), külföldön azonban
gyanakvással fogadták őket.
Ebben a helyzetben két lehetőség állt a párt előtt: az egyik az, amit Liviu Dragnea választott, a szuverenista politikai modell, ami tudatosan bekalkulálja az EU-val szembeni konfliktusos viszonyt, a másik pedig az amit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képvisel a leghitelesebben, vagyis a multinacionális vállalatok érdekeinek feltétlen kiszolgálása a hazai vállalkozók kárára. Ponta megpróbált egyensúlyozni a két – egyébként kudarcos – politika között, de ez nem sikerülhetett neki olyan körülmények között, amikor a titkosszolgálatokkal együttműködő igazságszolgáltatás egymás után vadászta le a szociáldemokrata politikusokat vagy a hozzájuk közelálló és külföldi gazdasági érdekeket sértő vállalkozókat.
Mindazonáltal Ponta megteremtette a feltételeket egy olyan politikus színre lépéséhez, mint Marcel Ciolacu, aki egyfelől visszautasítja Dragnea szuverenizmusát, másfelől viszont baloldali megoldásokat kínál a hazai gazdaság problémáira (bár ezek nem minden esetben a legszerencsésebbek). Ciolacu annyival jobb helyzetben van, hogy a nagykoalíció miniszterelnökeként mindenképp elfogadottabb az EU-ban, mint Ponta volt, hiszen döntéseit a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is (kénytelen-kelletlen) legitimálja. Nem tekinthető tehát sem véletlennek, sem pedig váratlannak az, hogy Ciolacu és Ponta
most egymásra talált.
Ugyanakkor Ponta beemelésének a kormányfői stábba politikai üzenete is van, nevezetesen az, hogy Ciolacu sem kíván a koalíció kedvéért szakítani a Szociáldemokrata Párt hagyományaival. Ugyanakkor a miniszterelnök minden bizonnyal legitimálni, illetve politikailag is rehabilitálni akarja Pontát, akit sokan a mai napig felelősnek tartanak a Colectivben történt tragédia miatt és akivel szemben a PSD-
ben is fenntartások vannak, hiszen nemcsak elcsángált a pártból, de saját politikai alakulatot hozott létre – a Pro Romaniát –, amellyel volt kollégái ellen indult a 2020-as választásokon.
Victor Ponta szemszögéből tiszteletbeli miniszterelnöki tanácsosi kinevezése azt jelzi, hogy döntése, miszerint felhagy a politikával, nem volt végleges. Új tisztsége jó lehetőséget kínál számára arra, hogy a jövő évi választások után képviselőként, szenátorként, vagy akár miniszterként erősítse a PSD-t.