Amikor júliusban felröppent a hír, hogy Polgár Judit megverte Magnus Carlsent, a sakkvilágbajnokot (igaz, nem hivatalos versenyen, hanem egy madridi parkban játszott schnell-partiban), elkezdtem kutakodni az interneten abban a reményben, hogy megtalálom a játszma leírását és elemzését is. Angol nyelven sokan kommentálták a partit (érdekes, hogy Polgár briliáns játszmáiról sokkal több angol mint magyar nyelvű ismertetés található az interneten – talán neki is fociznia kellene, hogy észrevegyék).

Az egyetlen magyar nyelvű elemzés viszont, amire ráakadtam bőven kárpótolt a frusztrációmért. Ez Juhász Ármin nemzetközi mester YouTube csatornája volt. Ekkor figyeltem fel erre a rokonszenves fiatalemberre, aki már közel egy éve rendszeresen jelentkezik az említett közösségi oldalon azért, hogy elméleti és gyakorlati eligazításokat adjon a szellemi sport szerelmeseinek, mesterjátszmákat elemezzen, vagy beszámoljon a sakkélet aktuális eseményeiről – például reagált a Hans Niemannt érő csalási vádakra is.

Miután mohón végignéztem szóban forgó sakkiskola-sorozatot, rá kellett jönnöm, hogy Juhász Ármin nemcsak kiváló sakkjátékos, de remek pedagógus is. Magyarázatai közérthetőek, érdekesek, stílusa dinamikus. További érdeme, hogy igyekszik interaktívvá tenni előadásait: például szimultánt is játszott követőivel, folyamatosan ad feladatokat, amelyek révén éteri tanítványai gyakorolhatják az elméleti ismeretek felhasználását, és bátran használja a világháló adta egyéb lehetőségeket is. Előadásaiban nyoma sincs semmilyen formalizmusnak, a néző néhány videó megtekintése után már barátjának, partnerének, edzőjének tartja őt. Azt hiszem, hogy ezt nevezik a szakemberek élménypedagógiának.

Mindazonáltal valószínűleg nem írtam volna meg ezt a jegyzetet, ha mindössze erről lenne szó. Juhász Ármin internetes sakkiskolájának jelentőségét kiemeli az a körülmény, amelyről a közelmúltban már írtunk, nevezetesen, hogy a nagy hagyományokra visszatekintő magyar sakksport szervezeti háttere nem képes arra, hogy megfelelő anyagi körülményeket teremtsen az élsportolók számára, és ez kihatással van a tömegsportra is. A sakkozói karrier ma Magyarországon már nem lehet különösebben vonzó, ha egy olyan világklasszisnak, mint Rapport Richárd román színekben kell versenyeznie azért, hogy megkapja azt a támogatást, amelyet a Magyar Sakkszövetség nem tudott neki biztosítani.

Kétségtelen, hogy a sakk népszerűsége sehol a világon nem mérhető a labdarúgáséhoz, vagy a teniszéhez. Ugyanakkor az internet elterjedésével egy időben megszaporodtak az olyan honlapok, amelyeken sakkozni lehet; a legjobbak már lehetőséget adnak a tanulásra, számítógépes elemzését adják a lejátszott partiknak, feladványokat bocsátnak a felhasználók rendelkezésére stb. Mindez lendületet ad a nemzetközi sakkéletnek. Arra lehet számítani, hogy néhány éven belül felnő a sakkozók egy új generációja a nemzetek közötti hierarchia is felborulhat. Magyarország évtizedek óta az élvonalban van. A múlt század hatvanas-hetvenes éveiben a magyar televíziónak volt egy heti rendszerességgel jelentkező sorozata, a Támadás a király ellen. Karakas Éva nemzetközi nagymester vezette.

Ez a sakk alapjaival ismertette meg a gyerekeket (de nemcsak őket) igen élvezetes formában. Történt ez akkor, amikor egyetlen állami televízió működött Magyarországon. Ma amikor számtalan csatorna verseng a nézők figyelméért egyik műsorrácsába sem fér be egy sakkműsor, mi több még a sakkversenyek eredményeinek az ismertetése is kimarad a sporthírekből. Nem tudom, hogy Portisch Lajos, Ribli Zoltán, Verőczi Zsuzsa, a Polgár lányok sikereiben volt-e egyáltalán valami szerepe a Támadás a király ellen-nek, de a műsor puszta léte mindenképp jelzi a sakk presztízsét az akkori Magyarországon, amely rendszeresen jól teljesített a sakkolimpiákon. Talán az sem véletlen, hogy Kádár János sakkozni szeretett, Orbán Viktor pedig focizni… Az említett sikersorozat a jövőben veszélybe kerülhet azért is, mert a magyar sportpolitika számára nem a sakk jelenti a prioritást.

Ilyen körülmények között minden olyan erőfeszítés, amelynek célja a sportág népszerűsítése, a játék örömének megismertetése az amatőrök ezreivel – sokaknak ez jelentheti sportolói karrierjük kezdetét – nagyon fontossá válik. Ezek egyike Juhász Ármin sakkiskolája a YouTube-on.