Egy éve a kormánysajtó lelkendezve számolt be arról, hogy a legnagyobb magyar egyik utódja idehaza kutathat. Gyaníthatóan a tapasztalatokról már „elfelejtenek” beszámolni. 

Fotó: Huszár Dávid | Forrás: Népszava

„Tavaly ösztöndíjas voltam a Mathias Corvinus Collegiumban (MCC) Budapesten, és aggódom az intézmény terjeszkedése miatt. Az ott képviselt nézetek szorosan illeszkednek Orbán eszméihez, és az MCC olyan akadémikusokat finanszíroz, akik Orbán álláspontját terjesztik. Bizonyos értelemben az ő befolyásának kiterjesztését szolgálja egész Európában és azon túl” – írta Bence-Xavier Széchenyi egy, a Guardianban hétfőn megjelent véleménycikkben. 

A kutató szerint még azok számára is nehéz lehet visszautasítani az MCC ajánlatát, akik amúgy nem állnak közel a Fidesz nézeteihez. Többek közt támogatást, ösztöndíjakat, lakhatást kapnak, pazar vacsorákra invitálják meg őket, külföldi utazásokat biztosítanak nekik. Ő is ezt kapta: azonban az intézmény cserébe elvárja a jobboldali politikához való igazodást. Az ösztöndíjat azért fogadta el, mivel a szervezet felajánlotta, hogy nemzetközi kapcsolatai révén segít közzétenni munkáit, ám Széchenyi szerint mindez csak akkor vált volna lehetővé, ha olyan témákról írt, amelyeket mentorai javasoltak.

Ezek pedig mind a miniszterelnök politikai pozícióját erősítették. Ilyen volt az ukrán és a szír menekültek összehasonlítása. Azt akarták, hogy visszamenőleg védjem meg Orbán vitatott 2015-ös döntését, miszerint nem fogad be menekülteket – írja. A programomban részt vevő három másik ösztöndíjast és engem arra kértek, hogy vegyünk részt a magyar történelemről és politikáról szóló előadásokon, amelyeket gyakran fideszes politikusok tartottak. Ezeknek az volt a célja, hogy az aktuális magyarországi események megvitatásához szükséges ismereteket adjanak át, azonban a narratíva fideszes volt. Mint amerikai magyar – aki jól ismeri a magyar történelmet – felismertem, hogy mit csinálnak. Bár nem mindenki értette – fűzte hozzá.

Volt olyan ösztöndíjas-társa, aki még sosem járt Magyarországon, s nem sokkal később egy olyan cikket tett közzé, amelyek nagyban támaszkodtak az ezen az előadásokon elhangzottakra. Emlékszem, az egyik előadó az orosz olajjal szemben hozott szankciók ellen beszélt. Nem sokkal később az egyik kollégám publikált egy cikket, amelyben azzal érvelt, hogy Magyarország tisztességesen járt el, amikor úgy döntött, hogy továbbra is orosz olajat vásárol. Széchenyi szerint ez olyan, mint ha az amerikaiakat arra ösztökélnék, hogy olyan cikkeket tegyenek közzé az angol nyelvű médiában, amelyek az Orbán Viktor számára fontos politikai ügyeket támogatják. Szerinte egy iskolának bátorítani kell a diákokat, hogy adjanak hangot eltérő nézeteiknek, azonban az MCC-ben nem ez volt a helyzet. 

Később aztán az egyik adminisztrátor figyelmeztette, legyen óvatos. Noha igyekezett Magyarországon kívüli témákra összpontosítani, mivel remélte, így nem kerül bajba. Végül egyik barátja is jelezte neki, figyeli munkáját az intézmény. Széchenyi szerint állandó félelemben élt, állítása szerint kétszer is pánikrohama volt a cikkek publikálása után. Egy időben még attól is tartott, hogy Pegasussal lehallgatják, azonban megjegyezte, túlértékelte saját fontosságát. 

Kitért arra is, hogy amikor végzett, több ösztöndíjasnak is jól jövedelmező állásokat kínáltak az MCC-hez köthető intézményeknél. 

„Az MCC úgy tesz, mintha Magyarország nevében beszélne, mintha az általa képviselt politikai álláspontok egyet jelentenének magával az országgal. Attól tartok, hogy a nemzetközi terjeszkedéssel a még inkább háttérbe szorulnak a magyarországi viszonyok a nemzetközi közvélemény előtt. Azonban Magyarország sokkal több, mint az MCC, Orbán Viktor és az általa képviselt szélsőjobboldali politika”

– fogalmazott Széchenyi. 

Mindez már csak azért is érdekes, mivel korábban a teljes kormánysajtó azon örvendezett, hogy a legnagyobb magyar leszármazottja Magyarországon kutat. A Demokrata online kiadása tavaly szeptemberben dicsekedett el eme ténnyel – ám élhetünk a gyanúperrel, hogy a fideszes szövegközlő felületek valamiért nem fognak beszámolni, hogy Széchenyi milyen tapasztalatokat szerzett. 

Megjelent a Népszava Belföld és Külföld rovatában 2023. szeptember 11-én.