Kós Károly, az országépítő - Lakáskultúra magazin

Kós Károly Hármaskönyve (1969) annak idején tevékenységének há­rom területéről adott ízelítőt: szép­írás, publicisztika, grafika. Pál Ba­lázsnak a budapesti Akadémia Kia­dó Architektúra sorozatában meg­jelent kötete most az építészt mu­tatja be. Azaz, maga Kós Károly mutatkozik be: önéletrajz, az építé­szetről vallott felfogására utaló ta­nulmány- és levélrészletek, 37 oldal­nyi tervrajz, műveiről készült fény­képek. A könyv „szerzője“, Pál Ba­lázs tisztelettel húzódik a háttérbe: „Szerénytelenség volna a szerzőtől – aki gyakorlati építész –, ha tol­mácsként állna az olvasó és Kós Károly közé, aki maga kiváló író lévén, mindig meg tudta fogalmazni érzéseit és törekvéseit.“ Csak kommentál és értékel: a század ele­jén megújuló modern építészet el­méleti és gyakorlati alapjainak egyik legjelentősebb lerakóját látja Kós Károlyban: „Életműve nélkül kultúratörténetünk e szakaszát ne­héz volna elképzelni“.

Gerő László Az építészeti stílusok című összefoglaló történeti munkájában a századelőnek „történelmi stílusokkal“ szembeforduló, új épí­tőművészet megteremtésének igé­nyével fellépő mozgalmát, a szecessziót túl egyoldalúan szemléli (és valahogy így van ezzel a közvéle­mény is): összemossa a mozzana­tait, határvonalat sehol sem lát. Így aztán egy kalap alá kerül Lechner Ödön és Kós Károly (a vele egyidőben fellépő fiatalokat is ideszámítva) – az előbbi személyének, hatásának általánosító kiemelésével. S bár utóbbiaknak lényegesen mások a törekvéseik (és eredményeik!), a jellemzést rájuk is vonatkoztatja: az újat akarás felületi jellegű, túlozza az artisztikumot, elejti a funkció szempontját.

E felfogásnak Kós Károly egész életműve (talán egy-két kezdeti kivételt leszámítva) ellentmond.

1962, december 21-én kelt, Pál Balázshoz írt levelében így fogalmaz: „Az én véleményem szerint azonban nem ez volt az igazi, komoly magyar szecesszió, hanem a Lechner-féle magyar stílusból kijózanodott közvetlen Lechner-tanítványoknak és a korban legfiatalabbaknak útkeresése“.

Ő is idetartozott.

Díszes homlokzatú lakóépület a főváros XIX. kerületében a Kós Károly tér 14-ben. A Wekerletelep 1910-es években épült látványos épülete Kós Károly és tanítványainak tervei alapján, a kalotaszegi népi építészet elemeinek felhasználásával készült.

A népi építészet hagyományaiban kereste a megújhodás lehetőségeit, útjait. „Bartók meg Kodály is eze­ken az alapokon építették a korsze­rű új magyar zene épületét.“ (Önéletrajz) A Kortárs idei 10-es szá­mában Tordai Zádor örömmel írtam című szép és mélyenszántó esszéjében nagyon találóan bontja ki Kós Károly idézett mondatából a párhuzamot: a nép zenéjét kutató Bartók számára – Kodállyal ellen­tétben – nem léteztek korlátok: a nép zenéje a népek zenéje. Gyűjtött Máramarosban és Észak-Afrikában is. Az építész Kós Károly ugyanígy. Két évig tanulmányozta a török építőművészetet és megírta híres művét, a Sztambult.

Tanulmányainak, épületeinek összessége tanúskodik amellett, hogy mennyire téves lenne őt a „zsákutcába jutott szecesszió“ képviselői közé sorolni. Mindig elítélte azt a művészetet, amelynek „… semmi köze nem volt az élethez. Az élethez, mely pedig valamikor a maga megszépítésére, meggazdagítására hívta azt életre“. (Guild of Handcraft, 1923).

Az emberhez, szükségleteihez közel álló építészet megteremtéséért sokat tett Kós Károly. A külső meg­jelenés nem cifra köpönyeg – a belső tér a legtermészetesebben ember­re vonatkoztatott környezet. E tö­rekvések szelleme máig korszerű; az új anyag adta meg technikai lehetőségek korában is ez a fő cél. E lehetőségeket ösztönözni kell a sajá­tos népi építőszemléletben hagyományokban rejtőzőkkel – az építé­szet csak így őrizheti meg művé­szet voltát, eredetiségét, csak így elégítheti ki az újjáalakuló emberi társadalom igényeit a maga terüle­tén.

Kós Károlynak és társainak tö­rekvései utat nyitottak – konkrét értelemben vett követőjük mégis alig akadt.

Budapest Fővárosi Állat- és Növénykert

A már idézett levélből:

„… az új út keresésének folyta­tását… az első világháború, a há­ború utáni szegénységgel párosult reakció (neobarokk), sőt a felszaba­dulás után téves útra terelt «korsze­rűsítés»- (neoklasszika) akadályoz­ták, gátolták, pusztították, szinte- szinte lehetetlenné tették. Egykori indítói pedig részben elhulltak, rész­ben elszóródtak. Voltak, akik eltévelyedtek, s voltak megalkuvók, sőt behódolok is, és volt olyan, hi­téhez hűséges is, aki egyedülvalóságában elsorvadt…” (Kiemelés tő­lem, Sz. G.)

A „hitéhez hűséges“ Kós Károly ha a két világháború között egyedülvalóságában és megbízások hiányában mint építész „elsorvadt“, ez csak olyan értelemben igaz, hogy ezen a területen nem élhette ki tel­jességgel a képességeit.

De tette így is tett; nem is kevés. Állnak az épületei – tisztán áll előttünk ő is.

… Regényeiben is mindig jelen van az építő: a világos, tiszta szerkezetben, mondatokban, és aztán benn, egészen benn: követ-fát farag; háznak, katedrálisnak, fejfának.

Megjelent A Hét II. évfolyama 52. számában, 1971. december 24-én.

A híres Madárház