Rövid világhálós keresgélés után megtudhatjuk az oroszlánról, hogy a legtöbb afrikai, ázsiai országban a hatalmat, nagyságot, erőt, szabadságot jeleníti meg, a Nap, a tűz jelképe. Eszes, nemes, nagylelkű, igazságos, bátor, a nőstény oroszlán szenvedélyes szerető és kiváló anya. Asszíriában csak királyok vadászhatták, Egyiptomban az alvilág őre, paloták, királysírok őrzői, a keresztényeknél Jézus Krisztus, Szent Márk szimbóluma, Indiában szerencsét, boldogságot hozó állat. Szárnyas oroszlánokról is van tudomásunk, a velencei Szent Márk tértől Horvátországig nagyon sok helyen találkozhatunk az ábrázolásaikkal, a görög mitológiában Szphinx a neve, Egyiptomban szfinx. Mindezek békésen megférnek a pegazusok, szárnyas bikák, kentaurok világában. A mezopotámiai civilizációk művészetében is vannak szárnyas oroszlánok, sőt ember-sas-bika-oroszlán lények is.

Ha ábrázolásuk így elterjedt szerte a nagyvilágban az évszázadok során, Szatmárnémetit sem kerülhették el. Nálunk elsősorban épületek, bejárati ajtók, homlokzatok díszitőelemeként jelentkezik a legkülönfélébb formában, méretben. Jellegzetes motívuma a neoreneszánsz, újklasszicista, eklektikus épületeknek, hiszen antik példákat, mintákat idéz.

Nőstény oroszlánra emlékeztető fejezete van a főtéri Korona szálló bejárata melletti kerékfogóknak, de hasonlóval találkozhatunk a Hunyadi/Corvinilor utcában is.

Az egykori Korona szálló kerékfogója

Oroszlánfejek láthatók az egykori Osztrák-Magyar Bank (Mezőgazdasági Bank, jelenleg a rendőrség használja) főbejáratánál, a több, mint százéves épületet a közelmúltban újították fel oroszlánostól, mindenestől. Diszkrét, kiegészítő díszítőelemként jelentkezik az oroszlánfej a Pfaff Ferenc által tervezett állomás épületén és rövid nézelődés után felfedezhető a Vasúti Internátus (Liceul CFR) homlokzatán is.

Az Osztrák-Magyar Bank (rendőrség) felújított épülete (részlet)

Szinte fejmagasságban vannak azok a vad, az áldozatukat szétmarcangolni kész oroszlánfejek, amelyek a szatmári törvényszék, illetve a börtön főbejárata mellett láthatóak. A fentinél sokkal barátságosabb, jámborabb az a nyitott szájában leplet tartó oroszlán, amely az egyik Kazinczy/Ștefan cel Mare utcai ház homlokzatát ékesíti, itt a hatalom, nagyság, erő, szabadság jelképe díszítő motívummá szelídül. Hasonló szerepkört tölt be az Eötvös/Cuza Vodă utcai lakóházon, ahol egy fűzérdísz kiegészítő motívumaként van jelen. Az Ady Endre utcai kerítésen az oroszlán „szolgál”, olyan karikát, gyűrűt tart a szájában, amely megkönnyíti a vaskapu kinyitását.

A törvényszék és börtön egyik oroszlánfeje

Nézem az Astoria szálló félelmet egyáltalán nem keltő, bozontos oroszlánfejeit és az jut eszembe róluk, hogy nem az éhség miatt, inkább a csodálkozástól maradtak tátott szájjal. Valószínűleg nehezen tudják feldolgozni a városközpont egyre növekvő, folyamatosan nyüzsgő forgalmát.

Az Astoria szálló oroszlánjai

Muhi Sándor

  1. Az egykori Korona szálló kerékfogója
  2. A törvényszék és börtön egyik oroszlánfeje
  3. Az Osztrák-Magyar Bank (rendőrség) felújított épülete (részlet)
  4. Az Astoria szálló oroszlánjai