WALTER BENJAMIN neve alig vagy igen kevéssé ismert nálunkfelé, noha a marxista irodalomtudomány jelesei között is különösen je­lentős hely illeti meg; a mű mindmáiglan való visszhangtalansága nyilván a történelem mun­kája, nincs itt most mód utótörténete hol tragi­kus, hol drámai fordulatainak elemzésére. Az életpálya: W. B. 1892-ben született Berlinben, később ott és Freiburgban filozófiát tanult. 1919-ben Bernben doktorált (A műkritika fogalma a német romantikában). A húszas évek elején be­érik marxista fordulata. Tagja lesz a Német Kommunista Pártnak. A német fasizmus hata­lomratörése után Párizsba emigrál. Franciaor­szág lerohanásakor, 1940-ben Spanyolország felé menekülve, valahol a Pireneusokban, önkezével vetett véget életének. Brecht egy versében így búcsúztatta: „Hallom, magadra emelted kezed, / hogy megelőzd a hóhért. /Nyolc éve száműzötten, ellenségeidnek győzelmei láttán / Végül is egy átléphetetlen határig terelve / Átléptél azon, ami átléphető. // Birodalmak buknak. Banda­vezérek járnak-kelnek, mint államférfiak. Állig páncélban / Nem is látni már a népeket. // Így hát sötétség takarja a jövőt, s a jó erők / Még gyöngék. Mindezt láttad, amikor / Végeztél a kínoknak kitett testtel.”

AZ EGÉSZ VERSET idéztem, mert Brecht visszafogottan fájdalmas búcsúszavaiban az anti­fasiszta német emigráció lelkiállapota szólal meg, a meghasonlásig gyötrő kétségbeesés, mely a száműzöttség más-más földrajzi pontján oly egymástól különböző alkatú, de humanista elkötelezettségükben azonos szellemeket sodor öngyil­kosságba, mint Kurt Tucholsky, Stefan Zweig vagy Ernst Toller. És Walter Benjamin! (Harmincegynéhány év múltán az erősebb idegalkatúak és az összeroppanó lelkületűek, a túlélők és az áldo­zatok sora az antifasizmus egységessé nemesedő, sűrűsödő vonulataként rajzolódik századunk szellemi térképére.) Brecht a kínoknak kitett testről beszél, de költői tartásához híven elhallgatja a testi kínokat megelőző lelkieket, a kínpadra fe­szítő, történelmi valósággá váló lidércálmot, ami­dőn egy nép felvilágosult szerelmeseinek végig kellett nézniük a népük nevében szervezett em­bertelenség haláltáncát. Mit érezhetett hát a förtelmek láttán az a Walter Benjamin, aki egész életét a német irodalom újdon értésének és ér­zékelésének szentelte?! Igaz, még nem marxista korszakában sem volt híve az irodalmi junkerek porosan maradi szőrszálhasogatásának, ama „né­met professzorokon” verte el a port, akiktől már Heine is lúdbőrözve irtózott. Ám lelki pokoljárá­sának kínjait csak megsokszorozhatta a német fasizmusnak az az eszmei igyekezete, mellyel a német irodalmat holmi porosz professzorok reak­ciós agyalmányain jóval túltéve, egyenesen a faj­védelem, az emberirtás, a háború apológiájává hamisította.

MINDENEK ELŐTT kritikus volt. A német iro­dalomról szóló írásainak gyűjteménye – amely 1970-ben jelent meg Lesezeichen (Könyvjelző) címen a Reclam Kiadónál Lipcsében – javarészt műelemzés. Wielandról, Goethéről (politikai és természettudományos nézeteiről), Hebbelről, Kellerről szóló esszéi a német marxista irodalomkritika alapvető munkái, annak értelmében is, hogy megvetik a marxista filozófiának a német irodalom konkrét mozgásformáira alkalmazott gyakorlata alapjait. Munkásságának ez a mozza­nata jelentőségében a Lukácséval vethető egybe, s külön tanulmányt igényelne a két mozzanat egybecsengő és egymástól elütő jegyeinek izgal­mas felfedezésekkel kecsegtető tüzetes vizsgála­ta. Benjamint azonban nem az irodalomtörténet és nem is az esztétika vonzotta (noha életművé­nek nem egy vonatkozása kihat az irodalomtör­ténetre és az esztétikára is), hanem az eleven irodalmi folyamat és annak kritikája, a kritika „mint az igazság meglelésének folyamata”. Amidőn a kortársak műveiben a kor igazságainak meglelésére törekszik, sohasem az elvont elmé­letből közeledik a műhöz és a valósághoz, való­ság és mű viszonyához, hanem ebből a dialek­tikus viszonylatból indul ki és megkeresi, meg­találja az elmélete viszonylatra rárímelő mozzanatait, vagy e viszonylatból kiindulva gazda­gítja új mozzanatokkal az elméletet. Ez a min­denfajta betokosodástól viszolygó, „nyitott” mar­xista következetesség meglepő, ám a lényeget te­kintve természetes rokonvonásokat mutat fel Gramsci irodalmi és művészeti tárgyú feljegyzéseinek szellemével. Következésképp Benjamin nem iktatja ki az irodalomból se Stefan Georget, se Kafkát, s már a harmincas évek elején fel­fedezi, hogy az elidegenedés fölpanaszlói az elvesz­tett és a történelmileg objektíve elködösülő for­radalmi távlat légszomjában a humánum harcosai. Külön tanulmányt igényelnének Brecht-elemzései, az epikus színházról szóló tanulmá­nyai, a Brech-verseket valósággal széljegyzete­lő esszéi. Elsők között ismerte fel Brecht külö­nös jelentőségét, forradalmi újításainak korsza­kos értékét. Életművét valósággal összefoglalja az esztétikai tapasztalásait és felfedezéseit sum­mázó esszé, amelyet már az emigrációban írt 1936-ban. A műalkotás, annak technikailag rep­rodukálható korszakában azonban megérdemli, hogy akár egy jegyzet erejéig is külön szóljunk róla.

Megjelent A Hét II. évfolyama 49. számában, 1971. december 3-án.