DOKUMENTUM-DRÁMA? Enzensberger egy könyvének műfaján töprengek, mert a Havannai per (Das Verhör von Habana; Hensehelverlag, Berlin, 1971.) nem holmi szőrszálhasogatásra ingerel, hanem inkább egy irodalmi jelenség, tünet körüljárására serkent. Már Enzensberger bevezetőjének címe is – Az ellenforradalom önarcképe – figyelmeztetés: olvasó, ne keresd a továbbiakban sem a szerző képzelőerejének fordulatait, sem szerkeszteni tudásának erejét, se leíróképességét, párbeszédtechnikáját, ez nem csalás, nem ámítás, a tárgy maga vall önmagáról, nem képet kapsz, melyet a szerző teremtett, hanem mások (a valóság egy jelenségének) önarcképét, amelyet a szerző egyszerűen rögzít. Az itt következő szöveg – így az előszó – “kivonat a havannai per több mint ezeroldalas jegyzőkönyvéből. A válogatás a 41 kihallgatásból 10-re szorítkozik… A dialógus minden szava és minden mondata elhangzott Havannában.” A szerző dolga tehát a kivonatolás és a válogatás. És amit kapunk, valóban az 1961-es, kudarcba fulladt ellenforradalmi agresszió foglyainak önvallomása a négy éjszakán át tartó és a kubai televízió által közvetített kihallgatáson. Lélegzetelállító önleleplezése napjaink ellenforradalmának, az ellenforradalmi gondolkodás és psziché páratlan dokumentuma. De azt már nehezen tudnám megmondani, mennyiben szerzője is ennek a szöveggyűjteménynek Enzensberger, hacsak a szerkesztést magát nem tartjuk alkotómunkának. De vajon művészi alkotás­nak is?

ENZENSBERGER szövegkönyve ugyanis merőben elüt a hatvanas évek, főként Nyugat-Németországban elterjedt, dokumentumdrámáitól. Hochhuth és Kiepphardt színdarabjai ugyan dokumentáris pontosággal ragaszkodtak a megtörtént eseményekhez, de azok színpadi ábrázolásában, vagyis nem mond­tak le a drámai építkezésről, a drámai feszültségindításának és fokozásának eszközeiről, a cselekmény bonyolításának módozatairól, a párbeszédek fordulatairól. Még az angol Peter Brook Vietnam-ellenes színpadi újságszöveg-kollázsa (az US) sem mond le a színpadi játék szabályairól, a színpadszerű látvány törvényszerűségeiről. Enzensbergernek mindezekre nincs szüksége, ő rögzít és elterjeszt egy olvasmányossá szerkesztett okmány­sort, nevével fémjelzi, előszavában történelmet ma­gyaráz, marxista elemzésével állást foglal a forradalom mellett, de az irodalomnak egyszerűen hátat fordít. A könyv hasznát, meggondolkoztató erejét nem tagadom, e tiszta hang, mely a tények hangja, igazán ércesen cseng az irodalmi álkísérletek zenebonájában. De út ez vajon az író számá­ra, mert itt többről van szó, mint rokonszenves és hasznos aprómunkáról, amelynek nem csupán szán­déka nemes, de hatása is jelentékeny, itt krédóról van szó, hiszen Enzensberger szándékosan fordul el az irodalomtól, amelynek célszerűségét a forradal­mi harcban tételesen és ismételten tagadja. Ha egy fölöttébb tehetséges költő úgy véli, hogy meggyő­ződése szerint le kell tennie a lantot, ezen elcsodálkozhatunk vagy legyinthetünk, végső soron az ő dolga, Rimbaud is abbahagyta, Valéry sem írt húsz évig, ez sem új a nap alatt.

A JELENSÉG AZONBAN ennél sokkal bonyolultabb és nem az alkotáslélektan segít a kibogozásában. Enzensberger ugyanis azt tartja, hogy az irodalom a tőkés piacon a fogyasztási manipuláció eszközévé válik, s a forradalmi szellemű irodalom e manipuláció okán el sem jut azokhoz, akiknek ke­zében fegyverré kellene válnia. A fogyasztási gépe­zetben elidegenedő tömegeket magától az irodalom­tól is elidegenítik, lejáratják, a fikció, a képzelet, a valóság művészi, újjá teremtése hitelét vesztette, hatástalan, az emberek csak a tényeknek hisznek, következésképp a tényeket rögzítő írásnak, könyv­nek. A tényeket rögzítő okmányok válogatása ily módon állásfoglalás, magatartásközvetítő mozzanat, a forradalmi tudat alakításának új módozata. Mindebben nyilván sok az igazság. De vajon az iroda­lom valóban elvesztette társadalmi funkcióját az osztályharcban – mert hiszen erről van szó – a kései tőkés társadalom ban? Vajon kirekeszthető a forradalom fegyvertárából? Vajon az irodalom jel­legét kell megváltoztatni és nem azt a társadalmat, amely elidegeníti az irodalmat az emberektől? Enzensberger nem szépelegni, hanem harcolni akar. De akkor nincs miért sutba dobnia az ember hűsé­ges segítőjét az emberré válásban: a költészetet.

Megjelent A Hét II. évfolyama 46. számában, 1971. november 12-én.