A Magyar Hang cikke.

Tarr Zoltán felszólal az Európai Parlament ülésén (Forrás: Facebook/Tarr Zoltán)

Összecsaptak az Orbán-párti és az Orbán-ellenes erők az Európai Parlamentben az „átláthatósági” törvény kapcsán. A témát három EP-frakció – az Európai Néppárt, a Szociáldemokraták és a Zöldek – sürgősséggel vetették napirendre. A magyar kormány bírálói határozottabb fellépést várnak el az uniós intézményektől, a szimpatizánsok azonban azt követelik, hogy senki se bírálja egy szuverén állam döntéseit, sőt, az EU jobban tenné, ha a saját ügyeivel foglalkozna.

Az Európai Parlamentnek igazából nincs döntési szerepe a magyar jogállamiság kapcsán, a politikai viták lebonyolításának azonban elsődleges színtere. Az EP már megtette, amit megtehet, ha aggódik a magyar demokráciáért: 2018-ben kezdeményezték, hogy a tagállamok indítsák el az alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást. Ez meg is történt, de az eljárás még mindig ugyanabban a szakaszban van, nem sikerült tovább lépni. Jövő héten kedden például már a nyolcadik úgynevezett meghallgatást tartják. Adam Szlapka, a soros elnökséget betöltő lengyel kormány minisztere meg is ígérte, hogy erre a témára is kitérnek.

A képviselők azonban azt szeretnék, ha eljutnának a kormányok a büntetőintézkedésekig. „Hány jogsértés kell még, hogy a hetes cikkben a szankciókhoz nyúljunk?” – tette fel a kérdést a belga liberális Sophie Wilmés, aki arra is figyelmeztetett, hogy ha egyik tagállam esetében engedékeny az alapvető értékek terén az EU, akkor máshol is erre az útra léphetnek. „Szembe megy az EU-val, le kell állítanunk a finanszírozást, Orbán nem vehet részt a nemzetközi döntésekben” – ezt már Konsztatinosz Arvanitisz baloldali képviselő sorolta.

Az Európai Bizottságtól azt várják el, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást minél hamarabb ebben az ügyben, sőt, ideiglenes intézkedésként kérjék a törvény alkalmazásának felfüggesztését. „Ennek hiányában Putyin trójai falovának kezébe kerülünk” – szögezte le Michal Wawrykiewicz lengyel néppárti EP-képviselő. „A törvénytervezetet nyomon követjük, vannak olyan korlátozások, amelyek aggodalomra adnak okot. Nem fogunk habozni, hogy lépéseket tegyünk, ha az uniós jogok garantálása érdekében kell fellépni” – ezt már Michael McGrath, jogállamiságért felelős uniós biztos mondta.

A magyar felszólalók közül Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője azt mondta, hogy az átláthatósági törvény „veszélyezteti a választások tisztaságát is, de az embereknek elegük van, egyre többen látják be, hogy változtatásra van szükség, és erre van esély is”. A Demokratikus Koalíció részéről Molnár Csaba arra szólította fel az EU-t, hogy vigye végig az eljárásokat a kormánnyal szemben, mert „ezt követelik a tisztességes magyar polgárok”. Dömötör Csaba fideszes képviselő viszont azt mondta, hogy ennek a javaslatnak az előzménye, hogy liberális és baloldali csoportokat pénzelnek Brüsszelből, és ugyanez történt Washingtonból is, a véleményvezéreknek azonban semmi közük a civil társadalomhoz, mert a civilek alulról szerveződnek. Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk képviselője szerint Orbán Viktor a külföldi befolyást akarja megállítani és „elvitatják egy nemzetállam önvédelemhez való jogát, ezt bizonyítja a globalista erők felfokozott tiltakozása”. László András, szintén fideszes képviselő pedig úgy vélte, hogy a mostani törvénynek kellő indoka, hogy – szerinte – a 2022-es választásokon nyílt beavatkozás történt. Sorolta is: „Soros Györgyéktől, az ő köreiktől nyolcmillió dollár érkezett baloldali politikai szereplőkhöz, egy svájci számláról további kétmillió dollár”, valamint a Biden-kormány 35 millió dolláros USAID-programjait is ide sorolta, aminek – szerinte – kifejezetten a politikai befolyásolás volt a célja Közép-Európában.

Terry Reintke német zöldpárti képviselő szerint azóta, hogy megindult a hetes cikk szerinte eljárást, a dolgok még rosszabbak lettek. „Azt akarják, hogy eltűnjenek a melegek. De létezünk, mindenhol, Európában és Magyaroszágon is” – mondta Reintke, hozzáfűzve: „Meg kell állítani Orbánt, hogy ellopja a magyarok pénzét. A magyarok mellett és Orbánnal szemben állunk a budapesti Pride-on is.”

A vitában a román AUR-párt képviselői is védelmükbe vették Orbán Viktort. Ennek a pártnak az elnökjelöltje volt a magyarellenes George Simion. Diana Șoșoacă képviselő azt mondta, hogy zárják csak ki Romániát és Magyarországot is az EU-ból és akkor „nem lesz Fekete-tenger és nem lesz támaszpont sem”. Egyébként szerinte Orbán rendet akar teremteni, ezért gratulál a magyar miniszterelnöknek, az EU-nak pedig tisztelnie kellene a román történelmet és a magyar hagyományokat.