Claire Szabó megválasztásában döntő szerepet játszott, hogy a kormányfő Jacinda Ardern őt támogatta. Tehát baloldali és hölgy a miniszterelnök is, a parlamentben abszolút többséggel rendelkező párt elnöke is. És nem csak Új-Zélandon…

Magyar idő szerint szombat hajnalban a negyvenegyéves új-zélandi-magyar kettős állampolgárságú Claire Szabót választotta elnökének a kormányzó szociáldemokrata (Labour) párt Új-Zélandon.

Szabó édesapja 1956-ban, tizenhétévesen menekült el Magyarországról, és Új-Zélandon kezdett új életet, mérnökként dolgozott. Claire Szabó már kint született, de tizenkilencves korában Magyarországra jött, megtanult magyarul, és megszerezte a magyar állampolgárságot is. Összesen öt évet élet Magyarországon.

Miután visszament Új-Zélandra egy olyan non-profit cégnél kezdett dolgozni, ami menekülteknek és bevándorlóknak segített beilleszkedni és angolul tanulni. Ekkor kezdett politikával is foglalkozni. 2013-ban ennek kapcsán meg is jelent vele egy rövid interjú a 444-en. A portál most felelevenít egy részletet abból a beszélgetésből a magyar és az új-zélandi politika különbségeiről:

Mikor 2010-ben megnyertem az év fiatal vállalkozója díjat, volt utána egy fogadás a governor general [a brit korona képviselője Új-Zélandon, az államfő – a Szerk.] rezidenciáján. A vacsora után odajött hozzám egy képviselő a jobboldali Nemzeti Párttól (National) és azt mondta: „Claire, maga egy intelligens, fiatal ambiciózus nő, ilyenekre van szükségünk a Nemzeti Pártban, keressen meg valamikor”. Utána odajött egy másik képviselő, a Szociáldemokrata Pártból (Labour) és elmondta nagyjából ugyanezt, azzal, hogy a Munkáspártban a helyem. Aztán egymásra néztek, és azt mondták: az országnak van ilyen emberekre szüksége. Szóval mindegy melyiküket, melyik pártot, de keressem meg valamelyikőjüket, és vegyek részt a politikában. Azt hiszem, ilyesmi Magyarországon nem fordul elő.

Miután otthagyta a céget, amit vezetett, a Harvardon tanult egy évet. Akkor az is szóba került, hogy a CEU-ra jön tanulni egy darabig, de aztán visszament Aucklandbe, és a Habitat for Humanity ottani vezérigazgatója lett. Ekkor már aktív volt a szociáldemokrata politikában.

Most a kinti sajtó azt írja, hogy a párt jelenlegi vezetése, beleértve Jacinda Ardern miniszterelnököt Szabót akarta elnöknek, és hogy a kongresszuson elmondott beszéde döntötte el végül a versenyt, amiben Tane Phillips, a szociáldemokraták maori származású jelenlegi alelnöke volt Szabó fő ellenfele.

A szociáldemokraták előző elnöke, Nigel Hawort azért mondott le, mert a hírek szerint nem megfelelően kezelt egy szexuális zaklatási ügyet, amiben a párt egyik parlamenti munkatársát vádolták.

Szabó várhatóan feladja a posztját az új-zélandi Habitatnál, hogy a pártelnökségre koncentráljon.

A Wikipédia szerint Claire Szabó férje Rowan Johnston kóruskarmester, két gyermekük van. Megjegyzendő, hogy a nevét „újzélandiul” is ékezettel írja.

A szerkesztő megjegyzése

Az akkor Jacinda Ardern vezette kormányzó baloldali-liberális Munkáspárt egy évvel ezelőtt, 2020. októberében ért el abszolút többséget a 120 fős, egykamarás parlamentben az új-zélandi választásokon. (Első számú kihívója, a szigetországot 2008-tól 2017-ig irányító konzervatív Nemzeti Párt 27 százalékot szerzett.)

Duncan Garner: An open letter to Jacinda Ardern and Clarke Gayford |  Stuff.co.nz

Előtte, amióta 1996-ban Új-Zélandon bevezették az arányos választási rendszert, még egyetlen pártnak sem sikerült önállóan abszolút többséget szereznie a parlamentben.

Ardern 2017 augusztusában, harminchétévesen lépett hivatalba – most negyvenegy éves…

Prime Minister and leader of the Labour Party Jacinda Ardern congratulates Claire Szabo after being elected the new party president.