Az angliai Sheffield a sznúker Mekkája. Oda zarándokolnak el a sportág hívei. Például a Crucible színházba, ahol 1977 óta a világbajnokságokat rendezik; a tavalyi már a 47. volt a sorban. Évek óta felbukkan ugyan új, nagyobb, modernebb helyszín gondolata, de a hagyomány erősebb.
Annak is mély gyökerei vannak, hogy a sznúker klasszisai 1927 óta az Egyesült Királyságot képviselik. A sort 2010-ben az ausztrál Neil Robertson vb-győzelme bontotta meg. Nagyon sok a tehetséges kínai versenyző, de még egyiküknek sem sikerült feliratkozni az aranyérmesek listájára, noha sheffieldi iskolákban tanulnak, és Kína hatalmas pénzeket áldoz a sznúkerre. A legtovább Ding Junhui jutott el a nagy erőpróbák sorában, tizennégy pontszerző versenyt nyert meg, de a legmagasabbra csúcsra ő sem ért fel.
Tavaly a belga Luca Brecel lett a világbajnok, durván belegázolva a brit hegemóniába.
A magyar sznúkerrajongók abban reménykednek, hogy az egyik következő „outsider” nagyság Révész Bulcsú lesz.
A most tizenhét éves srác 2014-ben, hétévesen látott először sznúkert, beleszeretett, és egy esztendő múltán már játszott a magyar nemzetközi bajnokságon. A sportág értékelése szerint istenáldotta tehetség. Még gyerekként megmérkőzhetett minden idők egyik klasszisával, Steve Davis-szel, és ugyancsak magyar sznúkergálán a jelenkor zsenijével, Ronnie O’Sullivan-nel is. Mindkét világnagyság elismeréssel nyilatkozott róla.
2019-ben, tizenkét évesen ezüstérmet nyert az U16-os Eb-n, majd lett a korosztályban vb- második, mi több, a még idősebbek között, az U21-ben világbajnoki bronzérmes.
Bulcsú óriási, 140-es bréket lökött a tavalyi UK Championship selejtezőjének első körében, nemzetközi tornán még soha nem ért el ekkora pontsorozatot. A tíz éve profi, angol Hamamd Miah elleni meccset 6–3-ra elveszítve kiesett, de a teljesítménye általános elismerést váltott ki.
Elnézést kell kérnem mindazoktól, akik otthon vannak a sportágban, de a többieknek tisztázni szükséges a 19. század óta űzött játék alapjait. Huszonkét golyó van a rendkívül nagy, 3,6×1,8 méteres asztalon. Az egyik fehér, azt kilökve kell az asztalon található hat lyukba („zsebbe”) eljuttatni a többit, szigorúan meghatározott sorrendben. Egyetlen golyót tulajdonképpen a kezdő is el tud küldeni a megfelelő helyre, de a játék ennél bonyolultabb.
Azt az egy golyót úgy kell belökni, hogy utána a fehér már ráálljon a soron következőre.
Ezt hívják pozícionálásnak. A profi akár már négy-öt lökést is előre megtervez.
Hogy mi az a brék (break)? Az a játékfolyamat, amelyikben a játékos egymaga folytatja a golyóvadászatot, az ellenfél az asztalhoz sem tud lépni, mert ő nem hibázik. A maximum brék a 147 pont, a statisztikák külön jelzik, hogy ki hányszor érte el.
Bulcsú 140-es brékje csakugyan nagy teljesítmény. A kiváló bréképítő képességének a visszajelzése.
Csakhogy a brékfejlődés nem úgy zajlik, hogy a versenyzői korral előre haladva egyre magasabb pontszámot ér el a játékos, amíg – veteránként – eljut a 147-ig. Mert amikor elkezdődik a frém (frame: játszma), az első három-négy lökés után a golyók megismételhetetlen, új alakzatban helyezkednek el az asztalon. Mindegyikkel szemben más út járható. (Ugye, még nem szédül a kedves olvasó?) Bulcsú Sheffield vonzásában él. Természetesen szeretne eljutni a Crucible-be, a vébére.
Annak érdekében pedig a sheffieldi Ding Junhui Akadémia hallgatóinak a sorába.
Egyéb lehetőségünk nem lévén, szurkoljunk neki!
LEGÚJABB. A tizenhét éves Révész Bulcsú az albániai sznúker junior-világbajnokság döntőjében 5–3-ra legyőzte a kínai Gong Chenzhit. Lökött 130-as bréket is. A világbajnoki címmel kétéves Main Tour-tagságot szerzett, így a következő szezontól szerepelhet minden profiversenyen, és bármelyik mérkőzése az Eurosport képernyőjére kerülhet.
Címkép: worldsnooker.com
Forrás: Újnépszabadság