A Fidesz néppártból való kizárásának egyik szószólója, Petteri Orpo lesz a következő miniszterelnök.

Stílusosan távozik a miniszterelnöki tisztségből Sanna Marin
Fotó :HEIKKI SAUKKOMAA | Forrás: AFP

Stílusosan távozik a miniszterelnöki tisztségből Sanna Marin. Ma ugyanis az észak-atlanti szövetség brüsszeli külügyminiszteri találkozóján bejelentik, hogy Finnország a NATO tagja lesz. Svédországnak egyelőre – Magyarország és Törökország ellenállása miatt – várakoznia kell. Bár a szociáldemokraták csak a harmadik helyen végeztek a vasárnapi finn parlamenti választáson, Sanna Marin egyelőre ügyvezető kormányfőként hivatalban marad.

A voksolást a konzervatív Nemzeti Összefogás Párt nyerte. Petteri Orpo volt pénzügyminiszter tömörülése a 200 mandátumból 48-at szerzett meg a helsinki parlamentben. Bár Sanna Marin szociáldemokratái is erősödtek a 2019-es voksoláshoz képest, ez nem volt elég a kormányban maradáshoz.

A voksoláson a második helyre a jobboldali populista Finnek Pártja futott be, amely 46 mandátumra tett szert.

A szavazatszámlálás során a három párt fej-fej mellett haladt, sőt, egy ideig a Finnek Pártja állt az élen. Ám ahogy jöttek be az eredmények a városokból, főleg Helsinkiből, úgy javult folyamatosan Orpo pártjának eredménye és folyamatosan növelte előnyét a populistákkal szemben. Ami a százalékokat illeti, 

a Nemzeti Összefogás Pártja 20,8 százalékot szerzett, a Finnek Pártja 20,1-et, éppen megelőzve a szociáldemokratákat (19,9 százalék). A populisták ezzel 46, a szociáldemokraták pedig 43 mandátumra tettek szert.

„Tudják mit? Ez egy nagyszerű győzelem volt” – mondta győzelmi beszédében a konzervatívok 53 éves csúcsjelöltje, Petteri Orpo a párt ünneplő hívei előtt. „Új kormányt kezdünk építeni” – tette hozzá. A populista Finnek Pártjának vezetője, Riikka Purra „kiváló eredményről” tett említést.

Sanna Marin hivatalban lévő miniszterelnök még az összes szavazat megszámlálása előtt elismerte a vereséget. Rámutatott, hogy hosszú idő óta először a kormánypárt javított előző választási eredményén.

Finnországban a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező párt adja a miniszterelnököt. Sanna Marinnak pártja győzelme esetén se lett volna könnyű kormányt alakítania, mert a Centrumpárt a választás előtt bejelentette, hogy a következő törvényhozási időszakban nem kíván egy koalícióban lenni a szociáldemokratákkal. A kormányalakítás azonban Orpo számára sem ígérkezik egyszerűnek, mert a kabinet sorsa a Finnek Pártjától függhet, miközben a nacionalista formáció több kérdésben nem osztja a mérsékelt jobboldal álláspontját.

Marinnak, aki az európai politika egyik legnépszerűbb, legszínesebb egyénisége volt, így távoznia kell a kormányfői bársonyszékből. Pedig hazájában is rendkívüli népszerűség övezte, a finnek mintegy kétharmada volt elégedett politikájával. Nehéz időszakban vezette országát, amikor krízisek sora rázta meg az Európai Uniót és hazáját, ám jó válságmenedzsernek bizonyult, s az ő nevéhez fűződik a történelmi biztonságpolitikai fordulat: Finnország az Ukrajna elleni orosz agresszió háború miatt szakított a semlegességgel és ma csatlakozik a NATO-hoz, amint ezt Jens Stoltenberg, a szövetség első embere is megerősítette. Sanna Marin vezette át hazáját az egész csatlakozási folyamaton. Múlt csütörtökön Törökország volt az utolsó NATO-ország Magyarország után, amely hozzájárult Finnország csatlakozásához.

A nemzetbiztonság kulcsfontosságú kampánytéma volt. Ugyanakkor az észak-atlanti szövetséghez való integrációval kapcsolatban széleskörű az egyetértés a nagy pártok között. A Nemzeti Összefogás Párt legfőképpen Marin kormányának gazdaságpolitikáját bírálta a kampány során, felelőtlen költekezéssel vádolta a kabinetet. Amikor Marin 2019-ben hivatalba lépett, Finnország GDP-arányos adósságállománya még mindig 64 százalék körül volt. A világjárvány és az ukrajnai háború következményei miatt ez 73 százalékra emelkedett.

Maria Stenroos, az YLE finn közszolgálati csatorna elemzője szerint a finnek valami mást akartak az eddigiekhez képest. Mint mondta, úgy tűnik, már nincs igény Sanna Maron kormánya által kínált politikára annak ellenére, hogy a kormánypárt jól állt a felmérésekben. A BBC elemzése szerint a finnek közül sokan polarizáló személyiségnek tartják Marint. Tavaly komoly kritika érte, amikor egy videófelvétel, amelyen önfeledten partizott.

Orbán régi ismerőse

A leendő finn kormányfő, Petteri Orpo a Fidesz Európai Néppártból való kizárásának leghatározottabb támogatói közé tartozott. 2019 márciusában a Twitteren azt írta, Orbán Viktor levélben kérte, gondolják át a Fidesz EPP-ből való kizárására tett javaslatukat. Ám hozzátette, ezen a ponton a levelek már nem segítenek. Egy héttel később pedig szintén a Twitteren számolt be a Fidesz tagsága felfüggesztéséről, mint fogalmazott, Orbánnak „a tetteivel kell bizonyítania az EPP iránti elkötelezettségét a teljes jogú tagság helyreállítása érdekében”.

Konzervatív fordulat jön Finnországban, de Orbán Viktor finoman szólva nem örülhet neki – A leendő finn miniszterelnök, Petteri Orpo 2019-ben a konzervatív Nemzeti…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. április 3-án.