Az Infovilág cikke.

Sankt-Gallen, városkép, középütt a katonkórház

Jó két évtizeddel ezelőtt (sajnos, az archívumomban föllelt kézirat-másolatról hiányzik a dátum) a Ferenczy Europress cikkszolgálat számára írtam egy időközben világhírűvé vált svájci orvos, Pietro Luigi Vernazza (a képen) orvos professzor (*1956), a St. Gallen-i Kantonális Kórház infektológusa és HIV-kutatója, az AIDS-kérdésekkel foglalkozó svájci szövetségi bizottság (EKAF) elnöke nagy feltűnést keltett akkori kutatási felfedezéséről.

Vernazza doktor a nyugállományába vonulásáig a kórház infektológia részlegét vezette; évekig az Észak-karolinai Egyetemen vezető beosztásban dolgozott. A svájci orvos kutatásai világszerte ismertek. 2008-ban publikált munkájával, ami szerint a HIV-fertőzöttek megfelelő terápia mellett már nem fertőzőek, tudósok, szakemberek és érintettek körében nagy feltűnést keltett. A Wikipedia szerint ez a megállapítás a mai napig „svájci nyilatkozat” néven ismert. Úgy vélem, a 2000-es évek elején ismertetett tudományos eredmény máig nem vesztett időszerűségéből. 

HIV-pozitív férfiaknak is lehet egészséges gyermekük

A szereplők: egy rettenthetetlen olasz orvos és sok, kétségbeesett házaspár. Augusto Semprini, a milánói egyetemen dolgozó kutató feltalálta azt a módszert, amelynek révén a ma még gyógyíthatatlan immunhiányos betegségben (HIV) szenvedő férfiaknak is lehet saját, egészséges gyermekük. Semprini doktor ugyanis eredeti ötlet alapján kidolgozta a – hihetetlennek hangzó –spermamosás-módszert.

Egy idő óta már Svájcban is dolgoznak tanítványai: a Szent Gallen-i kantonkórházban (az ugyancsak olasz származású) Pietro Vernazza infektológus orvos és munkatársai végeznek spermamosást. Eddig tizenöt házaspárt kezeltek, két gyerek már meg is született, és éppúgy HIV-negatívok (tehát nem AIDS-esek) mint édesanyjuk. Rövidesen a lausanne-i klinikán is meghonosítják az új módszert.

Jókor jött lehetőség! «Az immunhiányos betegek mind fejlettebb gyógyszerekkel ellátásának köszönhetően a várható életkoruk is meghosszabbodik, minekutána ezek a tudtukon kívül (pl. vérátömlesztés közben) megbetegedett férfiak is szeretnének egészséges, saját utódot» – mondja Ruedi Lüthy zürichi AIDS-kutató orvos. A mai korszerű gyógyszereknek hála, mostanra már megvan a lehetősége annak, hogy bármelyik szülő HIV-fertőzöttsége ellenére is egészséges gyermeke szülessék a házaspárnak.

Mesterséges megtermékenyítéssel eleve kizárható, hogy HIV-negatív (tehát egészséges) férfit megfertőzzön HIV-pozitív felesége. Ugyanakkor igen nagy az esélye, hogy kettejük szerelméből egészséges baba szülessék: a gyógyszeres beavatkozás és császármetszés révén. Nemzetközi statisztika szerint az eseteknek legföljebb két százalékában fordul elő, hogy a legnagyobb elővigyázatosság ellenére is az édesanya továbbadja gyermekének a vírust.

Ha viszont a férfi a fertőzött, akkor mindenekelőtt az anyát kell védeni. Ilyenkor alkalmazzák a Semprini-féle spermamosást, amely leginkább a némely spermabankban már bevált módszer ugyancsak halálos vírusok (pl. hepatítisz B) és baktériumok (a fonalas baktériumként ismert chlamydo) eltávolítására szolgál. «HIV esetén két mosási eljárást kombinálnak» – mondja a Szent Gallenban dolgozó Vernazza főorvos. A legnagyobb biztonságra kell törekedni, még akkor is, ha az AIDS-ellenes új gyógyszer-nemzedékek képesek is a kórt sakkban tartani, a vírus továbbra is halálos fenyegetés az egyénre.

Az ondómosás első szakaszában a potenciálisan HIV-fertőzött fehérvérsejteket centrifugálással eltávolítják. A második menet a swim-up, amikor is a spermiumok egy olyan folyadék felszínén úsznak, amely a még megmaradt vértestecskéket a mélyben tartja. Ezzel a kétszeresen tisztított spermával termékenyítik meg mesterséges módon az anyát. A módszer olasz feltalálója eddig 600-nál több házaspárt kezelt, 260 terhesség jött létre, ugyanennyi makkegészséges baba született a beavatkozásnak köszönhetően.

A mind több nyugat-európai kórházban meghonosodó és alkalmazott módszert meglehetős fenntartással fogadják amerikai szakemberek. Moher Downing, a San Franciscó-i California Egyetem professzora mindazonáltal figyelmeztet: szerinte «a spermiummosás nem szünteti meg a HIV-továbbadását». A kockázattal valóban számolni kell – erősíti meg a svájci Vernazza doktor, aki szoros szakmai együttműködést folytat nőgyógyászokkal és család-terapeutákkal egyaránt. Ám nem szabad feledni, hogy eddig mindössze egyetlen asszony fertőződött HIV-vel a spermamosás ellenére. Az eset az egyesült államokbeli Virginiában történt. Csakhogy ott az olasz Semprini módszerétől eltérően, csak a centrifugálást alkalmazták, a swim-up-ot viszont nem. Minden bizonnyal a fertőződés veszélyének kockázata teszi különösen óvatossá az amerikai szakembereket, akik egyelőre nem ajánlják a spermiummosás utáni megtermékenyítést.

Ámde az emberből nem lehet kiölni a gyermek utáni hihetetlenül erős vágyat. Az amerikaiakból sem – mondja Vernazza. «Ekként fordulhat elő, hogy HIV-pozitív amerikai férfiak is apává válnak, igaz, hihetetlenül kockázatos módon, mindennemű védekezés nélkül». Holott a kockázat hagyományos módon is csökkenthető. Például a nemi szervek fertőző gócainak a megszüntetésével; az elhanyagolt betegségek ugyanis mindig melegágyai lehetnek a még nagyobb bajoknak, tragédiáknak. Pietro Vernazza infektológus orvos hangsúlyozza « az ondómosás nélkül különösen nagy a kockázat a leendő anya számára». Ezen felismerés alapján nyilvánított véleményt a svájci orvos-etikai bizottság, és minősítette jónak, elfogadhatónak Vernazza kezelési módszerét.

Az ember természetéből fakadóan a házaspárok nagyrészénél oly erős a gyermek utáni vágy, hogy előbb-utóbb – bár tisztában vannak a betegség következményeivel – természetes módon mégis csak megkísértik a sorsot. A tudomány és szolgái, a kutatók orvosok éppen őket igyekeznek szolgálni. (A cikk forrását megírásakor itt találtam meg.)

Megér egy kattintást: St. Galleni városnézés.