Mottó: A sötétkamrát azért találták ki a fotográfusok, hogy a fény túlzott agressziója nélkül, zavartalanul létrehozhassák azokat a látványelemeket, amikből egy-egy jó fotográfia felépül. Az Új Hét szándéka szerint a jövőben tehetséges kortárs fotósok sötétkamráiban jó fotók után keresgél – s reménykedik, hogy talál is! (CsG)

Ez a fotó pontban 2007. április 24-én készült, Stockholmban, és Karinthy Márton budapesti szinházi rendezőt ábrázolja, amint a svéd fővárost látogatva megpihent a királyi palota előtt.

A fotót jóbarátom, Hegedűs Zsolt készitette, akire az a(z önként vállalt) feladat hárult, hogy ottléte alatt elkalauzolja nagy nevettető irónk, Karinthy Frigyes unokáját, stockholmi tartózkodása alatt.

Zsolt viszont nemcsak megbizható kalauz volt, hanem szemfüles fotóriporter is, aki nem hagyta ki az eseményt s időben jelezte, hogy tudósitás születhet váratlan megbizatása nyomán. Úgy is lett: Zsolt megirta a nyers tudósitást, amit percek alatt átpofoztam s már mehetett is a sajtóhoz, a Népszava április 25-i száma már hozta a Karinthy Márton-féle látogatás riportját.

(Alább Zsolt eredeti, nyers tudósitása olvasható, ami akaratlanul is a kép mellé kívánkozik:)

„Karinthy Márton első stockholmi napján ellátogatott Karinthy Frigyes Utazás a koponyám körül regényében említett helyekre. Elsőnek a belvárosi egykori Cosmopolite panzió épületét tekintette meg, ahol K. Aranka lakott az operáció és a kezelés alatt. Ezután került sor a Városháza és az annak a ’tövében’ álló, egykori Szerafim kórház épületének a megtekintésére. A főépületben SZTK, az egykori sebészet épületében pedig – ott ahol KF-et megoperálták – irodák vannak ma.

A városlátogatás közben sor került az Óváros főterén álló Svéd Akadémia épületének a meglátogatására is. Lars Rydqvist az Akadémia (fő)könyvtárosa és Katarina Frostenson akadémiai tag körülvezették KM-et a több évszázados épület termeiben, többek közt az irodalmi Nobel-díjat odaítélő bizottság gyűléstermében és a Nobel-könyvtárban, ahol Karinthy Frigyes négy, és Ferenc három könyvét őrzik.

Az akadémiai látogatás után kísérői Stockholm külvárosába, Saltsjöbadenbe vitték KM-et. Végiglátogatták a Grand Hotel szomszédságában levő, a regényben megemlített helyeket: a Vörös Házikót, a futó és a najád szobrát, (meg)nézték és a ragyogó tavaszi időben a dombtetőn magasló csillagvizsgáló sziluettjét.

Karinthy Márton holnap 2007. április 25-én, szerdán, a stockholmi Magyar Házban tart író-olvasó találkozót UTAZÁS KARINTHYÁBA címmel, holnapután (csütörtökön) pedig Klein György professzorral folytat beszélgetést közönség előtt a Magyar Nagykövetségen.”

Érdekességként emlitem, hogy két évre a fotó készitésétől, 2009 áprilisában a Szerafim kórház falán elhelyezett Karinthy Frigyes emléktáblát avattak Márton jelenlétében, s ezzel a Karinthy név maradandóan és kézzelfoghatóan is bevonult a svéd fővárosba.”