A Telex szemléje alapján a Transindex szemlézi (idézi) Soros Györgynek a Project Syndicate nevű, véleménycikkeket közlő oldalon megjelent cikkét, amelyben a milliárdos – 2018-ban az Év embere! – bírálja a jogállamisággal kapcsolatos csütörtök esti kompromisszumot. A megállapodást Az Európai Unió soros elnökországa kormányfőjeként Angela Merkel annak érdekében hozta tető alá, hogy a magyarok és a lengyelek is megszavazzák az EU történelmi, 1180 milliárd eurós költségvetését, illetve a koronavírus okozta válság miatt létrehozandó 750 milliárd eurós segélyalapot. Alább szemlézzük a Transindex cikkét.
A magyar származású milliárdos cikében többek között arról ír, hogy szerinte Orbán azt tervezte az utóbbi napokban, hogy kilépteti Magyarországot az EU-ból, amennyiben a jogállamisági kitétel megmaradt volna eredeti formájában, ugyanis a magyar miniszterelnök nem engedheti meg, hogy kiderüljön a kormány korrupciójának mértéke, a jogállamisági kitétel pedig pont ezt tette volna lehetővé.
Soros szerint a vétóval való fenyegetőzés Orbán részéről csak blöff volt, aminek Merkelék sajnos bedőltek. A milliárdos úgy véli, hogy a Merkel, Orbán és „Lengyelország de facto vezetője”, Jarosław Kaczyński miniszterelnök-helyettes által kialkudott kompromisszum „a lehető legrosszabb, ami születhetett”; három alapvető hibája van:
– A három vezető által elfogadott megállapodás lényegesen gyengíti a jogállamisági kitételt. A jogállamisági kitétel életbe lépése akár két évet is csúszhat a mostani megállapodás értelmében, ami óriási győzelem Orbán számára, hiszen ez könnyen azt jelentheti, hogy a jogállamisági kitétel csak a 2022-es választások után lép majd életbe.
– Az EU-csúcs végén elfogadandó nyilatkozat értelmében az Európai Tanács túllépi a hatáskörét azzal, hogy korlátozza az Európai Bizottságot abban, hogy saját maguk értelmezhessék és végrehajthassák a megszavazott EU-s törvényeket, ami veszélyes precedenst teremt.
– „Az egyezmény, ami létrejött, meghiúsítja az Európai Parlament kifejezett kívánságait. De mivel sürgősen fel kell használni a 750 milliárd eurós (909 milliárd dolláros) COVID-19 helyreállítási alapot, az Európai Parlament nagyon is jóváhagyhatja.
Annyit tehetek, hogy kifejezzem azt az erkölcsi felháborodást, amelyet az EU-ban, mint az európai és egyetemes értékek védelmezőjében bízó embereknek érezniük kell. Figyelmeztetni szeretnék arra is, hogy ez a kompromisszum súlyosan alááshatja azt a nehezen megszerzett bizalmat, amelyet az uniós intézmények a helyreállítási alap létrehozásával nyertek” – írja befezezésül Soros György.
Fontos jelezni, hogy valamennyi magára adó magyar lap kommentálja Soros György cikkét. Íme, egy kis címgyűjtemény: