Tisztelt Képviselő Asszony, először is fogadja őszinte, mély elismerésemet és hálámat a törvényesség és főképp gyermekeink megóvása érdekében tett eredményes lépéséért, melynek nyomán sikerült gátat vetni a gendermétely elburjánzásának serdületlen ifjúságunk lelkében, egy füst alatt sikerült kiebrudaltatni a Nemzeti Múzeum méltatlan vezetőjét.

Sikerétől felbuzdulva szeretném felhívni a figyelmét egy másik nagyszerű intézményünkben, a Nemzeti Színházban fennálló áldatlan viszonyokra. A közelmúltban itt megtekintettem Katona József Bánk bán című darabját, Vidnyánszky Attila művész úr rendezésében. A darabnak, mint bizonyára emlékszik rá, van egy sajátos szála, midőn a negatív szereplő, bizonyos Ottó, úgy nevezett „hevítő” (vagyis valami drog) segítségével elcsábítja a főhős feleségét. Nos, szerintem már ez a szövegbeli mozzanat is alkalmas arra, hogy ifjúságunk figyelmét egészségtelen irányba terelje.

De ennél sokkal súlyosabbnak látom a rendezés eltévelyedéseit. A színpadon ugyanis szinte percenként jelennek meg meghatározhatatlan biológiai nemű alakok, női ruhába öltözött férfiak, férfiruhába öltözött nők, akik a nyílt színen félreérthetetlen homoerotikus cselekményeket hajtanak végre. De van utalás a királynő és unokaöccse közötti vérfertőző kapcsolatra, nem verbálisan, hanem nagyon is vizuálisan. A legfelháborítóbb talán, hogy a Királyi Gyermekek Nevelője is egy transzvesztita buzi genderbajnok.

Belegondolni se merek, micsoda rettenetes hatással lehet e látvány gyermekeinkre! Gondoljon bele, hogy Katona úr darabja tudomásom szerint a gimnáziumi tananyag része, így még az is előfordulhat, hogy tizennyolc év alatti leányok és fiúk tömegével látogatják az előadást.

Tisztelt Képviselő Asszony!

Remélem, egyetért velem, hogy ez a helyzet tarthatatlan, ön fel fog szólalni Parlamentünkben, és felszólamlása nyomán nagyszerű kulturális államtitkárunk kiebrudalja a darab rendezőjét, aki egyben Nemzeti Színházunk igazgatója (tucatnyi más funkciójáról nem is beszélve).

Őszinte nagyrabecsüléssel,

Soproni András
állampolgár

Megjelent az Élet és Irodalom LXVII. évfolyama 49. számának Páratlan oldalán 2023. december 8-án.