Az embereknek rá kell kényszeríteniük a vezetőiket, hogy legyenek közös társadalmi normáink és ezt be kell tartania a hatalomnak is – ezt anyukám, Kopp Mária professzor mondta 2006-ban, amikor a jezsuiták elhívták egy közös imádságra a szegényekért, ahol ő volt a tanúságtevő.
Arról beszélt, hogy akkor olvasta Benedek expápa (nagyon konzervatív) és Habermas (nagyon liberális) filozófusok beszélgetését, és ők megegyeztek abban, hogy akármi van, közös normák kellenek, és ezt a viselkedést a hatalomtól is el kell várni, különben vége a jólétnek. Mesélte, hogy volt egy sziget, ahol az kapott elismerést, aki ügyesen becsapta a másikat, a végén legyilkolták egymást és öngyilkosok lettek.
A szüleim kutatták azt, hogy hány ember van Magyarországon anómiás állapotban, tehát hányan gondolják azt, hogy nincsenek mindenkire vonatkozó szabályok és nem lehet megbízni egymásban. 1998 és 2002 között a lakosság 50 százaléka gondolta ezt, 2006-ban a lakosság 70 (!) százaléka.
Az anómia egy nagyon súlyos lelkileg lázas állapotnak felel meg, ami mind fizikailag és mind lelkileg nagyon megviseli az embert! A cél az lenne, hogy legyenek szabályaink, kiköveteljük, hogy mindenki tartsa be és bízzunk egymásban!
A Mama (én így hívtam) arról is beszélt, hogy vannak pszichopaták. A pszichopaták hazudnak, és megpróbálják elhitetni a környezetükkel, hogy mindenki hazudik, senkiben sem lehet megbízni. Sajnos sok vezető pszichopata, mert általában okosak, jó képességűek, ügyes hazudozók. A pszichopaták terjesztik az anómia vírusát, mert akinek ilyen szülője, főnöke, barátja van, ő azt tapasztalja, hogy átverik, átlépnek rajta, hazudnak neki és ebből azt a következtetést vonja le, hogy senkiben sem lehet megbízni.
Pedig az emberek nagy többsége jó és meg lehet bennük bízni, és betartják a szabályokat. Anyukám Hamvas Bélát idézi, aki a börtönben azt írta, hogy mi alakítjuk a világot, nem kívülről kell várni a világ alakítását. Ezt írta a börtönben! Akkor szabadon ez még igazabb!
Fukuyamára hivatkozik, hogy legfontosabb a bizalom. Ezt a beszédet 2006-ban mondta a Mama, nem sokkal az öszödi beszéd után. Abban reménykedett, hogy Salkaházi Sára csodája volt a beszéd kiszivárgása, hiszen aznap avatták boldoggá. Azt mondta, hogy ez elindít egy megtisztulási folyamatot. Így is lett! De maradjunk is tiszták, hősök, szentek, és követeljük ki, hogy mindenki az legyen körülöttünk!
A szerző Facebook-bejegyzése 2022. április 30-án.
A szerkesztő megjegyzése
Kopp Mária (Budapest, 1942. január 14. – Budapest, 2012. április 3.) magyar orvos, pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének tudományos igazgatóhelyettese, a Semmelweis Egyetem–MT Mentális Egészségtudományok társult kutatócsoportjának vezetője, a pszichológiai tudományok akadémiai doktora volt.