Bár a józan észnek tökéletesen ellentmond, a választási törvény idevágó passzusai alapján valóban érvényesek lehetnek azok a szavazólapok, amelyeken nem csak egy, hanem két (esetleg több) jelölt neve melletti karikában is szerepel az ominózus x. Ha olyan jelöltre is ikszelt a választópolgár, aki visszalépett – de a neve ottmaradt a szavazólapon –, és emellett még egy (valódi) jelöltre is behúzta az x-et, akkor a törvény szerint az utóbbira leadott voksa érvényesnek számít.

Ellentmond a józan észnek, mondom én, hiszen ez azt is jelenti egyben, hogy egyetlen szavazólapon egyszerre szerepel egy érvénytelen és egy érvényes szavazat. Ebből megállapítani a valódi választói akaratot – hát, finoman szólva, nem egyszerű. (És akkor arról nem is beszéltünk, ha valaki – mint például Magyar Péter – szándékosan akart volna érvénytelenül szavazni.)

Márpedig épp az ilyen, két x-et tartalmazó – de a helyi szavazatszámláló bizottságok által érvénytelennek minősített – szavazólapokban bizakodik Vitézy Dávid, akinek érveit akceptálta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) többsége, s elrendelte a főpolgármester-választás valóban nem kevés érvénytelen voksának újraszámlálását. Bárki legyen is a nyertes a pénteki újraszámlálás után, borítékolható, hogy sem Vitézy, sem pedig Karácsony Gergely nem fogja elfogadni a számára hátrányos helyzetet. És akkor jöhet a jogi út, hiszen az NVB eredményt megállapító döntése ellen a Kúriánál lehet jogorvoslattal élni, s még a kúriai döntés is megtámadható alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybíróságon.

Korábbi tapasztalatok alapján e két jogorvoslati fórumon a kormánypártok által támogatott Vitézy számíthat kedvező elbírására. A Kúria döntésénél sok múlik ugyan a bírói tanács összetételén, az AB esetében azonban nem kétséges, hogy ki felé lejt majd a pálya.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. június 14-én.