Először sikerült olyan fúziós reakciót létrehozni, amely nettó energianyereséget eredményezett.
Jelentős áttörést jelentettek be amerikai tudósok a fúziós energia terén, eszerint sikerült olyan fúziós reakciót létrehozni, amely nettó energianyereséget eredményezett. A technológia létrehozásának lehetőségét évek óta kutatják a fizikusok, ennek segítségével ugyanis elviekben korlátlanul lehetne tiszta energiát termelni – számolt be a BBC.
A kísérletet a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL) Nemzeti Gyújtóműhelyében hajtották végre. Az eddig mintegy 3,5 milliárd dolláros projekt lényege, hogy könnyű atomokat egyesítenek, ami rengeteg energiát szabadít fel. A folyamat a maghasadás, vagyis a nehéz atomok szétválásának ellentéte. Az atomerőművekben jelenleg a hasadásos technológiát alkalmazzák, amely azonban sok atomhulladékot is generál, amely a sugárzás miatt egyben veszélyforrás is.
Ezzel szemben az atomfúzió segítségével elviekben nem csak hogy több energiát lehet termelni, de az így keletkezett radioaktív hulladék is jóval kevesebb, és az is csak rövid időn át marad meg. Ráadásul mivel üvegházhatású gázokat sem termel a folyamat, így a klímaváltozáshoz sem járul hozzá.
Ez az energiatermelés Szent Grálja, a szakértők leszögezték, még mindig sok van hátra a technológia hétköznapi felhasználásáig, kihívást jelent ugyanis, hogy a folyamat végrehajtása hatalmas hőmérsékletet és nyomást igényel, és most sikerült először több energiát kinyerni belőle, mint amennyit igényelt. Az eljárás során egy apró hidrogénplazma-granulátumot tesznek egy borsszem méretű kapszulába, majd brutálisan erős lézer segítségével melegíteni kezdik, amely akár 100 millió Celsius-fokra is képes felforrósítani a kapszulát. Ez melegebb, mint a Nap középpontja.
A kísérlet során termelt energia egyelőre csekély, és ahhoz képest meglehetősen drága volt a befektetés, illetve sokkal gyorsabb is kellene legyen a folyamat az atomerőművekben történő rendszerszintű alkalmazáshoz, ugyanakkor a tudomány számára az eredmény így is hatalmas áttörést jelent, s az emberiség egy nagy lépéssel közelebb kerülhetett az energiatermelés ezen formájához, bár az út továbbra is hosszú.
Megjelent a Népszava Tudomány rovatában 2022. december 13-án.