Karikaturista pályázatát a Magyar Újságírók Országos Szövetsége az itt látható grafikával illusztrálta. A művet a karikatúra (és a képregény) hírneves amerikai mestere, a tavaly áprilisban elhunyt Al Jaffee készítette. Százkét évet élt, ezzel a tollrajzával, mosolygós szakmai játékkal ő maga köszöntötte fel tenmagát, sokadik születésnapján.
A karikatúra a találó túlzások művészete. Amiben a legnagyobb művészet alighanem: eltalálni azt a hajszálnyi mezsgyét, ameddig a túlzás telitalálat, azon túl csak bántás, netán ízetlenkedés.
Én (egy hang a közönségből), a fenti értelemben „szép”, grafikus publicisztikákat szeretem. Amikben nem az a „vicc”, hogyan rútítanak el valakit, vagy valamit, hanem az, hogy a rajzból miként ötlik szembe, a maga szokatlanságával, egy gondolat. (Lásd például dr. Máriásnak az Orbán Viktor és Áder János megkereszteli Ferenc
pápát a Balatonban című művét.)
A kalandos gyermekkorú, bevándorló litvániai zsidó család legnagyobb fiúgyermekeként Amerika és az óhaza között többször, hosszabb-rövidebb időre oda- vissza utaztatott Al Jaffee ismerői úgy vélik: azok az évek hívták elő szatirizáló hajlamát. Al Jaffee itt látható munkájához, ha volna ilyen. olvasói képszöveg-ötlet pályázat, magam ezt a változatot ajánlanám:
– Uram, lángész lobog önben!
– Uram, önben – nemkülönben!
Az idézetet ugyan „mindenki” Karinthy Frigyesnek tulajdonítja, ámde valójában (mint az Arcanumban bárki ellenőrizheti) Kozma Andor Kölcsönös babérok című verséből
való, mely 1895-ben jelent meg a Budapesti Szemlében. A keresőmotor tud másik előfordulásról is, Móricz Zsigmond: Vidéki hírek és más elbeszélések c. kötetének első darabjában (a kötet 1917-ben jelent meg először). A könyv on-line (ingyen) olvasható a Project Gutenberg világirodalom-gyűjteményben. A történet jellegzetes figurája, a soha be nem érkező, vidéki hírlapíró búsongott a Vörös Rákhoz címzett fogadóban; dühöngött, irigykedett, és „leszidta a pesti klikkeket, amelyeknek Koboz olyan őszintén találta kimondani a jelszavát: Uram, lángész lobog önben! Uram, önben nemkülönben”. (Koboz volt Kozma Andor írói álneve.)
De ezt csak a kuriózum kedvéért említem. Al Jaffee tollrajz öngratulációja úgy remek, ahogy van.
Forrás: Újnépszabadság
A szerkesztő megjegyzése
Hogy az alapötlet kiben merült fel először, valószínűleg kikutathatatlan, de neves „önmagát rajzoló” volt Saul Steiberg, és még neki is van M. C. Escherre emlékeztető rajza.
Steinbergek:
Többet láss ITT!