Olaf Scholz német kancellár szerdán megerősítette, hogy az Európai Parlament (EP) három fő centrista frakciója megegyezett az Európai Unió legfontosabb posztjairól, és Ursula von der Leyent jelölték a második ciklusra is az EU nagy hatalmú végrehajtó testületének élére.
A német parlamentben tartott beszédében, amelyben az e havi EP-választások eredményét értékelte, Scholz azt mondta: a képviselőcsoportok abban is megegyeztek, hogy a volt portugál kormányfő, António Costa vezesse az EU nemzeti vezetőinek találkozóit, a külpolitikai főképviselő pedig Kaja Kallas észt miniszterelnök legyen.
A három csoportnak együtt többsége van az Európai Parlamentben, ezért reméli, hogy „a holnap ülésező Európai Tanács megállapodásra jut erről” – mondta, utalva az EU nemzeti vezetőinek közelgő csúcstalálkozójára.
„Nem engedhetjük meg magunknak a késlekedést ezekben a nehéz időkben. A polgárok nem a posztok körüli vitákra várnak, hanem az európai intézmények gyors munkájára” – mondta, megjegyezve, hogy „ez egy jó csapat és egyértelmű döntés a jó európai jövő érdekében”.
Szerdán Giorgia Meloni olasz miniszterelnök bírálta a tervet, hogy a vezető uniós állásokat a három fő képviselőcsoport között osztják fel, mondván, hogy ezzel figyelmen kívül hagyják a jobboldali pártok EP-választási sikerét. A konzervatív Olaszország Fivérei nem tagja egyiknek sem az EP három fő frakciójából.
Scholz azt mondta: az európai parlamenti választások azt mutatták, hogy a sorozatos válságok a koronavírus-járványtól Oroszország ukrajnai inváziójáig és a közel-keleti háborúig megrendítették az EU-ba és a nemzeti kormányokba vetett bizalmat.
A választásokon erősen teljesítő populista pártok a saját céljaik érdekében használják ki a polgárok aggodalmait – mondta. A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) a második helyen végzett a németországi EP-választáson, megelőzve a Scholz-féle zilált kormánykoalíció mindhárom pártját.
Meloni, Orbán és Pellegrini sem támogatta a döntést Von der Leyenék jelöléséről
Fordulópont
„A választási eredmény tehát fordulópont – mondta Scholz. – Gondoskodnunk kell arról, hogy újra növekedjen a bizalom Németországban és Európában, valamint a világ számos országában.”
Ez azt jelenti, hogy tényleges megoldásokkal kell szolgálni ahelyett, hogy a problémákat kárhoztatjuk, mint a populisták – tette hozzá –, például az illegális migráció ügyében.
A kancellár arra hivatkozott, hogy az év első hónapjaiban csökkent a menedékkérelmek száma, miközben megnőtt a kitoloncolásoké, amit a német migrációs politika szigorításával magyarázott.
Szerda délelőtt a kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megkönnyíti a „terrorista bűntetteket” dicsérő vagy népszerűsítő emberek deportálását.
Scholz sokáig alábecsülte az AfD erejét, de amióta tavaly a második helyre küzdötte fel magát az országos közvélemény-kutatásokon, és meg is őrizte a pozícióját, elkezdett nyilvánosan foglalkozni vele. Az AfD jó úton halad afelé, hogy három választáson megszerezze az első helyet a korábban kommunisták vezette Kelet-Németországban.
Az EU vezetői csütörtöki csúcstalálkozójukon a következő évek európai prioritásait vitatják meg – mondta Scholz. Ezek közé tartozik a biztonság, a versenyképesség és a gazdasági növekedés, valamint az unió hatékonyabbá tételét szolgáló reformok.
Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.