Kovács 12 Pista fogott egy golyóstollat (*Bíró László, 1931*), felírta, hogy “Találékony magyarok”, majd egy mágnessel feltette a hűtőgépre (*Szilárd Leó 1929*).
Kiment megnézni a villanyórát (*Bláthy Ottó*), miután belendítette az Eötvös-ingát (*Eötvös Loránd*).
Szomorúan látta, hogy rohadt sokat fogyaszt a transzformátor (*Déri Miksa, Bláthy Ottó Titusz és Zipernowsky Károly*), sokat eszik ez a fránya villanymozdony.(*Kandó Kálmán*). Úgy döntött, hogy lecseréli egy Neutronspine-khó (*Mezei Ferenc* 1942) -meghajtásúra.
Utána zajtalanul gyúló foszforos gyufával (*Irinyi János 1836*) rágyújtott egy cigarettára, közben CD-t hallgatott, nézegette a hologramos matricát a borítón (*Gábor Dénes, 1947*), majd beszedett egy C-vitamint (*Szent-Györgyi Albert 1931*).
Eszébe jutott egy barátja, telefonált egyet a vezetékes telefonjáról (*Puskás Tivadar 1878*).
Még volt egy kis ideje, ezért játszott egy kicsit a sakk-automatájával (*Kempelen Farkas*) és a komputerén (*Neumann János 1944*). Elmélázott, hogy melyik rendszert használja, végül a Basic mellett döntött (*Kemény János 1964*), és Excel táblázatba rendezte tennivalóit (*Simonyi Károly 1974*).
Megnézett egy 3D-s filmet, egy 3D-s szemüveggel (*Rátai Dániel 2010*), majd feltett egy bakelitlemezt a hagyományos lemezjátszójára (*Goldmark Károly 1948*), és bekapcsolta a tévét is (*Mihály Dénes, 1919*). Látva, hogy éppen New Yorkot mutatják be, megörült, hogy színes tévéje van (*Goldmark Károly, 1948*). Nagyon tetszett neki a város, elsősorban a Central Park (*Asbóth Sándor* ő készítette a város rendezési tervét is). Még megnézett egy tudományos filmet az űrkutatásról, elcsodálkozott a holdautón (*PávlicsFerenc kb. 1960*), majd még indulás előtt megpróbálta kirakni a Rubik-kockát (*Rubik Ernő 1976*).
Majd elindult sétálni, és mivel a közeljövőben autót kívánt vásárolni, autókat nézegetett. Magához vette automata fényképezőgépét (*Mihályi József 1938*), habozott kicsit, hogy a régebbi típusú kontaktlencséjét (*Dallos József 1928*), vagy lágy anyagú kontaktlencséjét (*Győrffy István 1959*) használja. Az első kocsi, ami megtetszett, egy Ford T-modell volt (*Galamb József 1908*), aztán talált egy dízelmotoros BMW-t (*Ansits Ferenc 1983*), és megnézett magának egy Chevroletet is, amelynek automata sebességváltója volt (*Bíró László 1932*). Még felmerült egy VW Bogár is a speciális dizájnja miatt (*Berényi Béla, 1925*). Ez annyira tetszett neki, hogy ennek még a karburátorát is megvizsgálta (*Csonka János 1893*).
De hamar rájött, hogy marad neki a bicikli, hazamenve meg is nézte a pincében, hogy rendben van-e, főleg a dinamója (*Jedlik Ányos 1861*), majd ámultan nézte a szomszéd ház tetejére leszálló helikoptert (*Asbóth Oszkár1928*).
Ezt a tényt azon melegében elmesélte Pulitzer-díjas (*Pulitzer József 1917*) újságíró barátjának, akivel egy múzeumban találkozott, ahol éppen bemutatták a fényáteresztő üvegbeton feltalálásnak fázisait (*Losonczi Áron, 2001*) – magát a betont nem tudták megnézni, mivel annak jogi hercehurcáit tizenhárom év alatt sem sikerült befejezni. Mikor végre hazaért, már sötét volt, felkapcsolta kriptontöltésű lámpáját (*Bródy Imre 1930*), megivott egy pohár szódát (*Jedlik Ányos*), és mivel megfájdult a feje, bevett egy Kalmopyrint (*Richter Gedeon 1912*).
Az egész nap fáradozásait kipihenendő, visszatért a bakelitlemezhez, és feltette a Kodály-módszer vívmányait világszerte elterjesztő muzsikus (*Kodály Zoltán 1929*) Psalmus Hungaricusát.
Örült annak is, hogy van wifi (*Kásler Éva Hedvig*), és hogy tudja mozgatni a karját, ami születése közben megsérült, ám speciális módszerrel rendbe lehetett tenni (*Dévény Anna*).

Jó napja volt Kovács 12 Pistának január 22-én.

Címkép: A Ford Mustang emblémáját magyar származású szobrász, Keresztes Károly készítette

Forrás: Újnépszabadság