Évente három-négy nemzetközi összejövetel, egyre több nemzeti és nemzetközi társaság, szakfolyóirat, a kutatás és gyakorlati munka gyors ki­bontakozása: íme a teratológia (helyesebb nevén – születés előtti pato­lógia) mai helyzetének nehány jellegzetes tényezője.

Holott húsz-harminc évvel ezelőtt csupán néhány úttörő kutató gyűjtötte a megfigyeléseket, állapított meg új, gyakran meglepő tényeket, törvényszerűségeket. A teratológiai ku­tatást sokáig még az egészségügy nemzeti és nemzetközi szervei sem te­kintették elsőrendű fontosságú kérdés­nek (ám tegyük mindjárt hozzá, hogy ma, az Egészségügyi Világszervezet keretében külön e célra alakult szak­osztály működik, amely állandó és idő­szakos akciókat szervez, szakbizottsá­gokat alakít stb.): mindez tehát – látszólag arról tanúskodik, hogy egy na­gyon „fiatal” tudományággal állunkszemben.

Amikor a múlt század elején, a két kiváló francia természettudós, Étienne és Izidore Geoffray-Saint-Hilaire elő­ször foglalta összefüggő, elméletileg megalapozott rendszerbe az általuk „teratológiá”-nak (teras görögül cso­dát jelent) elnevezett tudományt, az érdeklődő ember valójában már sok mindent tudott a rendellenes fejlődés­ről, a torzszülöttekről. Rajzok, írásos emlékek, díszítő elemek beszélnek er­ről évezredek távlatából Dél-Amerikában, Egyiptomban, Indiában, Mezopotámiában. A népek regéi, legendái, az egész sokrétű, az ébredő ember képzelőerejét tükröző mítoszvilág árulkodik erről. Mindenekelőtt pedig a Földközi-tenger ragyogó napfényében született görög-római mitológia. Azok­nak, akik megalkották a szirének félig hal, félig ember idomait, Polüfémosz egyetlen szemét, a kentaurok vad, titkos szerelemben fogant családfáját, Januszt, a kétarcú istenséget és megannyi társukat, ismerniük kellett a torzul született gyermekeket. De bár­hol a világon születtek a mesék ködé­ből a törpék és óriások, a hétfejű sár­kányok, bármiféle szörnyek, tapaszta­lati alapjuk, élményanyaguk mindig valahol a megfigyelt és meg nem ér­tett valóságban keresendő.
Persze, nem mindig ilyen költői formában. Hi­szen már a távoli múlt embere is ba­bonás félelmet érzett a torzszülöttek láttán (az istenek haragját látta ben­nük) és ez a spontán módon született és mesterségesen szított tévhit ellen­állt a századoknak. A születés előtti élet általában – és annak rendelle­nességei különösen – ma is meleg­ágya a babona burjánjának. De tér­jünk vissza a múltba. A mítosz és ba­bona mellett már az ókorban meg­csillannak – mint a megismerés annyi más területén – az emberi kutató szel­lem első felismerései. Hippokratész, az első igazi orvos már ismeri és leírja a torzszülötteket. Arisztotelész és Cicero, Empedoklész és Demokritosz említi őket. Foglalkoznak velük, magyaráza­tot keresnek.

Éppen a magyarázatok megtalálása jelenti a legnagyobb nehézséget, és ezen a következő századok sem tud­nak lényegesen változtatni. Hiába sej­tenek meg kiváló elmék egyes rész­igazságokat, hiába sokasodnak a torz­szülötteket ábrázoló képekkel (és kép­telen állításokkal) teletűzdelt köny­vek, hiába írnak le egyre több fejlő­dési rendellenességet; amíg a normá­lis születés előtti fejlődést homály fe­di, amíg a gyakorta helyesen leírt jelenségek mellett fantasztikus ször­nyeket és bibliai „forrásmunkákat” is idéznek, ahogy ezt például Lycosthenes teszi, amíg nem létezik fejlődéstan (embriológia), a teratológia sem vál­hat tudománnyá.

Ahhoz, hogy a kórost megértsük – előbb meg kell értenünk a normálist. Ez az elv talán sehol sem annyira érvényes, mint a születés előtti élet vonatkozásában. Milyen furcsának tűnik például, hogy a tizenhatodik szá­zad derekán, a Vesalius által végzett boncolásokkal, az emberi test titkainak feltárásával egyidőben még senki sem látott (tudomásunk szerint) emberi embriót és a petesejt felfedezéséig még több mint kétszáz év telt el.

Ilyen körülmények ismeretében azon sem kell csodálkoznunk, hogy tovább hatottak a babonák. Sajnos nemcsak szellemi síkon, hanem a máglyák, a nyilvános meghurcolások nagyon is konkrét formájában is (nem egy anya, aki torzszülöttnek adott életet, életé­vel lakolt az „ördöggel való közösü­léséért”). Aki hallott, olvasott arról, hogy mit jelentett még a közelmúltban is a falvakban egy-egy torz borjú vagy malac születése, képet alkothat magá­nak a fentiekről.

A helyzet akkor sem változott meg lényegesen, amikor először William Harvey „Exertationes de generatione animalium”-ja (1651), majd több mint száz évre rá Kaspar Friedrich Wolff „Theorie generationis”-a megalapozza a tudományos fejlődéstant. Ha arra gondolunk, milyen éles harcban álltak a társadalom és tudomány maradi erői mindennel, ami újat jelentett (s ez az embriológia területén sem volt más­ként), akkor megértjük, hogy egy alig születő, új tényeken és szempontokon alapuló szemlélet csak nagyon lassan hathatott termékenyítően egy addig a valóság és fantázia mezsgyéjén té­velygő kutatási területre. És mégis to­vább halmozódnak a tények, már készül a fordulat, a minőségi változás a fejlődés rendellenességeinek tanul­mányozásában.
Hatalmas és elragadó művében Buffon már rendszerezni próbálta az ismereteket, a nagy lé­pést mégis a bevezetőben említett két francia tudós, Geoffroy-Saint-Hilaire, apa és fia tették. (Megjegyzendő, hogy velük szinte egyidőben Németország­ban Meckel is hasonló jelentőségű lépést tesz a teratológia terén – az elért megismerési szint, a kor tudomá­nyos „szükségletei” itt is, ott is megteremtik a maguk feladatainak végre­hajtóit.) Először születik – mint vala­mivel előbb az állattan és növénytan területén Linné művével – átfogó, egységes szempontok szerint osztá­lyozott és felépített rendszer. Először kap a hibás, kóros fejlődés követke­zetes, tudományos magyarázatot és nem véletlen (hiszen Lamarck és a fiatal Darwin koráról van szó), hogy a teratológia megalapítóinak látóköre már az evolucionizmus, helyesebben: transzformizmus távlatait érinti, hogy egységében, összefüggéseiben igyekeznek vizsgálni a szervezetet.

A torzszülöttek és fejlődési rendel­lenességek (a két fogalom tulajdon­képpen csupán mennyiségi különbsé­geket tükröz) nomenklatúrája, osztá­lyozása, leírása, amelyet a két francia kutatónak és kortársainak köszönhe­tünk, sok tekintetben ma is érvényes. Ez egyben azt jelenti, hogy a leíró teratológia, nagyjából a leíró fejlődés­tannal egyidőben „kifutotta magát”, lényegében befejezte történelmi hiva­tását.
Mint a természettudományok történetében annyiszor, az adatok gyűjtése, a jelenségek leírása után szükségszerűen feltevődik a kérdés: miért, hogyan, milyen mechanizmu­sok révén, milyen konkrét okok követ­keztében jön létre az, amit megfigyel­tünk? Ez természetesen nem azt je­lenti, hogy azelőtt ilyen kérdések nem tevődtek fel. Most, a természettudo­mány „nagy századának” elején azon­ban már nem elszigetelt, szórványos jelenségről van szó. Megszületik a kísérleti teratológia, hiszen csak kí­sérlet útján tehetünk fel kérdést a ter­mészetnek. Ezzel új, izgalmas, tévely­gésekben, de eredményekben is gaz­dag szakasz nyílik a teratológia év­ezredes történetében. Étienne és Izi­doré Geoffroy-Saint-Hilaire első pró­bálkozásaitól hosszú út vezet a mai, kialakult, kísérletre épülő tudományágig.

Megjelent A Hét II. évfolyama 44. számában, 1971. október 29-én.

Szörnyek a mesékben - IGYIC