Markó Béla: Remény a gyászban

Markó Béla: Remény a gyászban
Mennyit fizetsz, hogy megvédjelek? Vagy: mennyit fizetsz, hogy ne bántsalak? Úgy tűnt, ez lesz a jövő, és tulajdonképpen még mindig úgy tűnik. Akkor meg mégis honnan a remény? Onnan, ahonnan nem remény, hanem fájdalom származik rendszerint. A gyászból.

Berend T. Iván: Nyolcvan év múltán

Berend T. Iván: Nyolcvan év múltán
Május 7-én Alfred Jodl vezérezredes aláírta Németország feltétel nélküli megadását. Életem legrosszabb éve véget ért, de nem tudtam, hogy hogyan tovább, nem hittem, hogy van jövő. De ezeket a sorokat nyolcvan év múltán írom. Mégis volt jövő.

Te is bozgor vagy, csak eddig nem tudtál róla

Te is bozgor vagy, csak eddig nem tudtál róla
„Nobozmeg” – folytatja Kemény az Ady-antológia recenziójának köntösébe vont keserű elmélkedését az állandó és egyre gyűlöltebb muszáj-Herkules állapotról – „ennyi a hozzászólása egy kis népnek a világtörténelemhez.” Olcsó poén, de igaz...

Karácsony Szilárd: Mi a baj május elsejével?

Karácsony Szilárd: Mi a baj május elsejével?
Május elseje nem csak egy nap a naptárban, hanem hatalmas lehetőség arra, hogy tömegek üzenjék meg a döntéshozóknak, hogy mit követelnek. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a hétköznapokban kell demokratikusan működtetni a szakszervezeteket.

Köteles Lajos: A baloldaliság újjászületése

Köteles Lajos: A baloldaliság újjászületése
A tőkések és a bankárok haszonvágyának gátlástalan érvényesítése, amelyre már nyíltan felhasználják a megszerzett államhatalmat is, nemcsak a munkásokat, hanem a bérből-fizetésből élő középrétegeket, a munkájukból élő kisvállalkozókat is létükben fenyegeti.

Szele Tamás: A játékos neonácik

Szele Tamás: A játékos neonácik
Hát így néznek ki a játékos, „gamer” újfasiszták-vasgárdisták. A jelenség valószínűleg nem korlátozódik Romániára. Egyáltalán nem csodálkoznék, ha Magyarországon is működnének ilyen csoportok. Moszkva nem fogyott még ki a rubelből.

Szele Tamás: Vasgárdisták az elnökválasztáson

Szele Tamás: Vasgárdisták az elnökválasztáson
„Szeretem a természetet. Utálom az Antifát. Szeretem a hazámat. Keresztény vagyok. Ki vagyok én?” – teszi fel a kérdést egy fiatal síelő a TikTokon, miközben a háttérben a Dancing Nihilist című dal szól, amely a neonácik és az újvasgárdisták egyik kedvence.

Gábor György: A helyszín ereje

Gábor György: A helyszín ereje
Sokan állítják, hogy ilyen politikai csúcstalálkozóra még nem volt példa a Szent Péter-bazilika történetében. Ez sem stimmel. Még a régi Szent Péter-bazilikában folytatott megbeszélést VII. Gergely pápa IV. Henrikkel, mielőtt utóbbi III. Kelemen ellenpápával császárrá koronáztatta magát...

Lengyel László: „Népek kiáltják sorsodat, szabadság!”

Lengyel László: „Népek kiáltják sorsodat, szabadság!”
A hazáról kiderült, hogy Petőfi támadt rá a jószándékú kozákra, érthető, ha leszúrta. 56-ban nem kellett volna fegyvert fogni a szovjetekre, hanem virággal várni őket. Az Orbán-haza nem szabadság és függetlenség, hanem megalkuvás és árulás. Az orbáni „szent családról” megtudtuk