Bárcsak volna ráhatása a magyar külpolitikára Németh Zsoltnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága fideszes elnökének! Őszintén kívánom ezt, amióta elolvastam a minap megjelent, meglepően józan külpolitikai elképzeléseit. A politikus a mandiner.hu virtuális hasábjain értékelte hazánk külpolitikai helyzetét és tett javaslatokat annak javítására. Megállapította például, hogy a Nyugat valószínűleg nem hanyatlik, sőt, minden jel szerint domináns pozícióban van. Azt is felvetette, hogy javítani kellene a viszonyt szomszédainkkal – Ukrajnát is beleértve -, és nem biztos, hogy van értelme Izraellel és Iránnal egyaránt a legjobb viszonyra törekedni.

Fontos, az Orbán-kormány számára talán forradalmian újszerű gondolatok ezek. Hazánk javára válna, ha Németh Zsoltnak nem az udvari sajtót kellene üzenőfüzetként használnia, hogy kifejezze ezeket.

Ideális lenne valamifajta fórum az ilyen kérdések megvitatására. Egy gyűlés, ahol Magyarország lakóiként összeülhetünk, hogy megvitassuk a lényeges kérdéseket. Elismerem, nem lenne túl célravezető 10 millió ember folyamatos eszmecseréje, ezért mondjuk négy évre választhatnánk 199 személyt, akiknek a népakarat képviselete lenne a feladata. Ők esetleg megbízhatnának maguk közül egy tucat hozzáértő embert, akik kifejezetten a külügyekkel foglalkoznak. Ezt, a Magyarország gyűlésének a külügyi megbízottjaiból álló testületet elnökölhetné Németh Zsolt. Lehetősége volna például államtitkárokat vagy akár a külügyminisztert is beidézni meghallgatására, számon kérni rajtuk a döntéseiket. Megkérdezhetné, miben szolgálta hazánk érdekét, hogy Szijjártó Péter az elcsalt választások, szétvert tömegtüntetések és a gépeltérítés óta okkal elszigetelődött Belaruszba látogatott? Vagy miért ment el a magyar nagykövet Iránban az iszlám forradalom emlékére tartott fogadásra, amit az EU szinte összes többi diplomatája bojkottált?

Tudom, őrülten hangzik, de más nyugati országokban működik a felvázolt rendszer. Parlamentarizmusnak hívják, a demokrácia egyik alapfeltételének számít. Bárcsak itthon is megvalósulna!

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. február 20-án.