Ugyan Leó pápa előző, még bíborosként használt X fiókjából kiderült, meglehetősen kritikusan tekint Donald Trump politikájára, különös tekintettel a menekülteket érintő intézkedéseire, az amerikai adminisztráció most mindent elkövet azért, hogy az Egyesült Államokból származó egyházfő legnagyobb barátjának állítsa be magát. XIV. Leó már beiktatási szentmiséjét követően találkozott J. D. Vance alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel, miközben az előbbi már jócskán okozott galibát a Vatikánban szélsőséges nézeteivel.

Most azonban Washington gyökeresen új kapcsolatokat akar a Szentszékkel, mivel egyszerűen nem engedheti meg magának azt, hogy úgy konfrontálódjon az új egyházfővel, mint azt Ferenccel tette. Trumpék felismerték, ha Leót támadnák, azzal csak saját, még megmaradt hitelességüket rombolnák tovább.

Először Rubióék vetették fel azt, hogy a Vatikán adhatna otthont egy orosz-ukrán béketárgyalásnak. Később „remek helyszínnek” nevezte e célra a Szentszéket maga az amerikai elnök is azt követően, hogy telefonon beszélt Vlagyimir Putyin elnökkel. Valóban érdekes fordulat lenne néhány héttel azután, hogy a világ bíborosai a Sixtus-kápolnában az új egyházfő személyéről szavaztak, most ugyanott Putyin és Zelenszkij a békéről tárgyalnának.

Ha az orosz elnök tényleg beleegyezne abba, hogy a katolikus egyház központjában rendezzék meg a béketárgyalásokat, az valóságos szenzációval érne fel. A Vatikán, különösen az „első világháború pápája”, XV. Benedek pontifikátusa óta számos békekezdeményezést tett a világban. Hosszasan lehetne sorolni ezeket, az egyik diplomáciai mestermű XXIII. János közvetítése volt a kubai rakétaválság megoldásában. Egy „vatikáni béke” azonban e szentszéki törekvések csúcsát jelentené.

Egyetlen gond van csak: Trump felvetését azért még messze nem kell készpénznek venni, mint ahogy persze az amerikai más kijelentéseit sem…

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2025. május 21-én.