Vihart kavart az Európai Unióban, hogy egy amerikai állampolgárt, Fiona Scott Mortont kívánták kinevezni szeptembertől az Európai Bizottság vezető versenyközgazdászi posztjára. Ő lett volna az első Unión kívüli állampolgár, aki ilyen magas rangú bizottsági posztot tölt be. Scott azonban visszalépett a megbízatástól. Az elmúlt napokban francia miniszterek, sőt maga Macron elnök is ellenezte a kinevezést, s az európai pártcsaládok vezetői is tiltakoztak. (A posztot augusztus végéig egy francia ajkú közgazdász, Pierre Géribeau tölti be.) Egy magyar kormánypárti szakértő egyenesen azt állította, hogy Scott Morton kinevezése „inkább hatalomátvétel, mint nyomásgyakorlás” az Egyesült Államok részéről.

Érdemes helyre tenni a dolgokat. Szakértők a világ egyik legjobb közgazdászának nevezték Fiona Scottot, s az Európai Bizottság azzal is érvelt a végül meghiúsult kinevezés mellett, hogy tizenegy pályázat futott be, de a többség nem felelt meg az elvárt színvonalnak, az amerikai pályázóé igen.

Az azonban végképp képtelen vád, hogy a kinevezés egy amerikai hatalomátvétel része lett volna. Éppen az ellenkezőjéről van szó. Az Európai Unió keményen lép fel az amerikai techcégekkel szemben, ami miatt már amerikai politikusok, képviselők is tiltakoztak. Ugyanakkor további uniós szabályozások is készülnek a digitális piac még hatékonyabb szabályozására. Számos uniós bírságot róttak ki nagy amerikai techcégekre, több eljárás pedig még folyamatban van. Az a vád ellenük, hogy jogtalanul használják fel a felhasználók adatait. Az év elején például 390 millió eurós bírságra ítélték a Facebook és az Instagram tulajdonosát, a Metát. Fiona Scott jól ismeri ezeket a cégeket, ezekben az ügyekben segítette volna a brüsszeli testületet.

Itthon persze biztos sokan elhiszik azt, hogy amerikai ármánykodás áll a háttérben, és talán a kormány európai parlamenti kampányban is visszaköszön majd az az állítás, amely szerint „Brüsszel mögött Washington áll”.

 Igaz, itthon jól megszokhattuk már, hogy egy kampány vad és teljesen hamis összeesküvés-elméletekre épül.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. július 21-én.