A lehető legrosszabbkor, a küszöbön álló ukrán ellentámadás előtt kerültek a figyelem középpontjába azok a kiszivárogtatott amerikai dokumentumok, amelyek egy sor elemzést, grafikát, táblázatot tartalmaznak a háború menetéről, az ukránok kiképzéséről, és akár az Egyesült Államok kémkedési módszereiről. A Wikileaks-botrányra emlékeztető kiszivárogtatások hosszabb távú hatásait fel sem lehet mérni és egy sor kérdést vetnek fel. Az anyagok egy része, vagy talán egésze nyilvánvalóan orosz kezeken mehetett keresztül. Az egyik dokumentumot, amely az orosz és ukrán erők harci veszteségeit taglalta, manipulálták és egyértelműen oroszok, hiszen a szöveget még szemmel láthatóan is úgy alakították, mintha a háború ukrán oldalon sokkal több halálos áldozatot szedett volna, ami teljes képtelenség.
Egyelőre nem utal semmiféle jel sem arra, hogy a január és március eleje közötti értesülésekre hagyatkozó dokumentumok közül másokat is „alakítgattak” volna, sőt, a Pentagon hétvégén el is ismerte, hogy „top secret”, azaz szigorúan bizalmas információk is a nyilvánosság elé kerültek.
Az eset azért ijesztő, mert azt jelzi, hogy bár az Egyesült Államok a Wikileaks-botrány után megszigorította a titkos információkhoz való hozzáférést, mégsem sikerült minden veszélyforrást kivédeni. Az pedig végképp aggodalomra ad okot, hogy a titkos washingtoni információkhoz a legnagyobb ellenfelek, az oroszok és a kínaiak is hozzáférhetnek, tehát geopolitikai szempontból is súlyos veszélyforrásról van szó. Nem véletlenül beszélt egy amerikai illetékes hírszerzési szempontból valóságos rémálomról, hiszen a dokumentumok segítségével az oroszok konkrét előkészületeket tehetnek a várható ukrán offenzíva kivédésére. Az is egyértelmű, hogy az iratokkal éket akarnak verni az Egyesült Államok és a szövetségesek közé. Remélhetőleg nem ezek a dokumentumok határozzák meg a háború végkimenetelét.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. április 12-én.