Déjà vu érzés kerítheti hatalmába az embert a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) választási programja láttán. Ennek egyik eleme Németország kiléptetése az Európai Unióból. Joggal révedhet fel bennünk a Brexit előtti időszak rémképe, amikor a britek EU-ból való kilépése mellett kardoskodók azzal áltatták a közvéleményt: gazdaságilag előnyös lesz az Egyesült Királyság számára, ha faképnél hagyják a közös Európát, s a brit egészségügyi rendszer csodás évek elé néz, hiszen az EU kasszája helyett ide áramlik a pénz. Túl sokan hittek a szirénhangoknak: London távozott az Unióból, de az ígért Kánaánból semmi valósult meg. Az ország mindmáig nem heverte ki teljes mértékben a szakítás következményeit.
A párt nem bontja ki, miként képzeli el az EU-kilépés utáni viszonyokat, csak arról ír: szükségesnek tartja egy új, „szuverén államokból álló” közösség létrehozását.
Az AfD 85 oldalas programja bizonyos tekintetben a Brexitnél is súlyosabb következményekkel járna. Donald Trump nyomdokaiba lépne a párt: a megválasztott amerikai elnök olyan személyeket nevezett ki leendő kabinetjébe, akik mintha meg akarnák semmisíteni mindazt, amit eddig amerikai értékrendként ismertünk. Az AfD programja szintén pusztítással érne fel.
A szuverenitás nem cseng jól itthon, hiszen az oroszbarátság szinonimájává vált. A másik meglehetősen homályos pont az euróövezetből való kilépés. A dokumentum elismeri, hogy a márka visszaállítása fizetőeszközként nem lenne olcsó mulatság, de mindenfajta magyarázat nélkül azt állítja, e terhek alacsonyabbak lennének, mint az euróövezetben maradás költségei.
Miközben a távozó berlini kormány komoly összegeket költött a zöld átmenetre, az AfD szakítani kíván az eddigi irányvonallal, azt állítván, nem lát okot a fosszilis tüzelőanyagok használatának korlátozására, mert „az éghajlatváltozás mindig is létezett”.
Remélhetőleg a német választók túlnyomó többsége belátja majd, hogy az AfD nem jelent valós alternatívát. Olyan jövőképet vázol fel, amivel mindenki csak veszít. Nemcsak a németek, hanem Európa minden állampolgára.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. december 4-én.