Attól, hogy valaki éles kritikát fogalmaz meg Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök autoriter intézkedései, vagy akár a palesztinokkal szembeni fellépése miatt, még nem antiszemita. Létezik azonban bujtatott antiszemitizmus, amit a napokban Elon Musk mutatott be. A Tesla vezére egyik Twitter-bejegyzésében a Marvel szupergonoszához, Magnetóhoz hasonlította Soros Györgyöt – mindkettőjük holokauszt-túlélő. Musk szerint amúgy ő nem antiszemita, sőt, proszemita.
Musk kivált azután jeleskedett elképesztő elméletek megosztásával, hogy átvette a Twittert, aminek az éléről épp a napokban távozott. Röviddel azután, hogy megvette a közösségi oldalt, megosztott, majd csendben törölt egy melegellenes pletykát, ami Paul Pelosit, Nancy Pelosi akkori házelnök férjét érintette. Előszeretettel osztogatta meg a Qanon összeesküvés-elméleteit. A szélsőjobboldali mozgalom főként az amerikai republikánusok között népszerű, kivált Donald Trump támogatói körében. Ahogy a BBC riportere, Shayan Sardazizadeh találóan megjegyezte, „manapság, ha valaki meg akarja találni a Twitteren a legfelkapott összeesküvés-elméleteket, a legegyszerűbb, ha megnézi azokat a tweeteket, amelyeket Elon Musk megosztott”.
Az antiszemitizmus vitathatatlanul a világ legrégebbi összeesküvés-elmélete. Úgy állítja be a zsidókat, mint a világ politikai, gazdasági és társadalmi problémái mögött álló „bábmestereket”. Azok számára, akik egyszerű megoldásokat keresnek az élet bonyolultságára, különösen népszerű ez a szemlélet: találnak egy közös ellenséget, akit gyűlölni lehet. Ha valaki elhiszi, hogy egy láthatatlan kéz manipulálja a tömegeket, néhány Twitter-bejegyzés, vagy Google-keresés „meggyőzheti” őt arról: mindenről csakis Soros tehet. És még azt is felfedezheti: létezik egy ország, ahol a teljes kormányzati kampány Soros gyűlöletére épült. Persze azok is proszemiták.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. május 20-án.